Izerski Park Ciemnego Nieba

Żyjemy w czasach, w których trzeba chronić nie tylko rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ale także... ciemność. Coraz większa ekspansja cywilizacji, która dociera w nawet najbardziej dzikie obszary, sprawia, że zanieczyszczenie światłem jest coraz dotkliwsze, a jego skala bywa porównywana do zanieczyszczenia gleby czy wód chemikaliami. Połowa mieszkańców Unii Europejskiej nie może zobaczyć ze swojego miejsca zamieszkania Drogi Mlecznej! Właśnie dlatego powstają takie miejsca jak to - transgraniczny, polsko-czeski Park Ciemnego Nieba.

Polsko-czeski Park Ciemnego Nieba, fot. Glenna Haug
Polsko-czeski Park Ciemnego Nieba, fot. Glenna Haugmateriały prasowe

Na izerskim niebie można naliczyć ponad 1800 gwiazd, a Drogę Mleczną widać aż po horyzont. Park, który powstał w 2009 roku, obejmuje jeden z najciemniejszych obszarów naszego kraju - doliny rzek Izery i Jizerki wraz z otaczającymi je grzbietami górskimi. Jest osłonięty szczytami od miejskich świateł, dzięki czemu nocą jest tu naprawdę ciemno.

Park ma przede wszystkim umożliwić obserwowanie nocnego nieba i gwiazd. Zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej organizowane są różne astronomiczne atrakcje, wspólne oglądanie gwiazd przez teleskopy albo warsztaty fotografowania nocnego nieba. Jednak równie ważną funkcją tej inicjatywy jest edukacja dotycząca problemu, jakim jest coraz częstsze zanieczyszczanie przestrzeni sztucznym światłem.

Widok na Park Ciemnego Nieba, fot. Paweł Zasada
Widok na Park Ciemnego Nieba, fot. Paweł Zasadamateriały prasowe

Na terenie parku można znaleźć też model Układu Słonecznego w skali jeden do miliarda - na ścieżce edukacyjnej, prowadzącej ze Stacji Turystycznej Orle na Stóg Izerski, w odpowiednich odległościach ułożono głazy symbolizujące Słońce oraz osiem krążących wokół niego planet i pięć planet karłowatych.

Ponad 11-kilometrowy spacer może dać niezłe pojęcie o kosmicznych odległościach. Jeśli chcemy spokojnie poobserwować gwiaździste niebo, najlepiej zdecydować się na nocleg w jednym ze schronisk położonych w rejonie IPCN - Chatce Górzystów albo Stacji Turystycznej Orle - i nie zawracać sobie głowy kilkukilometrowym spacerem powrotnym po ciemku przez las.

„Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk”
„Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk”materiały prasowe

Fragment książki Sylwii Kawalerowicz "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk". Wydawnictwo Buchmann. Premiera: 14 kwietnia.

***

Zobacz również:

"W bliskim planie": Paulina Chruściel
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas