Reklama

Jedziemy do Sandomierza

Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji.

Na początek ważna informacja, żeby nikt nie był zaskoczony - serialowa plebania nie znajduje się w Sandomierzu. W rzeczywistości drewniany dom z okazałym gankiem mieści się w prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy, w Radości. Natomiast kościół znajduje się w Gliniance, w gminie Wiązowna w powiecie otwockim, w województwie mazowieckim.

Ale miłośnicy serialu nie będą rozczarowani - czeka na nich trasa turystyczna "Śladami Ojca Mateusza". Można zatem porównać plener filmowy z tym prawdziwym i zabawić się w detektywa. Ale nie wszyscy żyją serialem, a Sandomierz po stokroć warto odwiedzić.

Reklama

Po pierwsze dlatego, że jest malowniczo położony na nadwislańskiej skarpie. Po drugie, ma za sobą bogatą historię. Tutaj chętnie zjeżdżali książęta i królowie polscy. Po trzecie, oferuje niezliczoną ilość zabytków z przepięknym Rynkiem i kamienicami, Ratuszem, Katedrą, Zamkiem Kazimierzowskim, Domem Jana Długosza, Bramą Opatowską czy Wąwozem Królowej Jadwigi. Po czwarte, można nacieszyć oczy pięknymi widokami, spacerując wzdłuż bulwarów nad Wisłą, albo ruszając w góry.

Informator

Dojazd
Miasto ma dogodne połączenia autobusowe i kolejowe z większymi ośrodkami. Z Kielc do Sandomierza to odległość ok. 95 km.

Ważne dla narciarzy
30 km od Sandomierza znajduje się wyciąg narciarski w Konarach. Jeśli więc warunki dopiszą, można przy okazji zaliczyć stok.

Strony w internecie
Dużo informacji o mieście, jego atrakcjach i noclegach, znajdziesz na stronach: www.sandomierz.travel.pl www.e-sandomierz.pl

Ciekawostki
Czy wiesz, że Sandomierz nazywany jest "małym Rzymem", bo tak jak stolica Włoch jest położony na siedmiu wzgórzach i ciągną się pod nim podziemne magazyny kupieckie, a w Rzymie - katakumby.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama