Reklama

Reklama

Kapsztad de lux

Jedno z największych miast RPA to raj na ziemi. Tamtejsze widoki zapierają dech.

O niepowtarzalnym uroku południowoafrykańskiego miasta przesądza jego malownicze położenie na półwyspie wciętym w ocean. Tuż obok wyrasta z wody poszarpany łańcuch górski, który niegdyś wskazywał drogę żeglarzom...

Najciekawsze miejsca możesz zwiedzić na piechotę lub skorzystać ze specjalnej kolejki. Kursuje ona od rana do godziny 16 i mija większość najważniejszych atrakcji turystycznych. Gdy kupisz bilet, możesz wsiadać i wysiadać, ile razy zechcesz. Twoją uwagę na pewno przyciągnie pasaż św. Jerzego - główny deptak pełen ulicznych artystów. W centrum miasta zaś warto zatrzymać się na zabytkowym placu Greenmarket.

Reklama

Europa w Afryce

Nieopodal znajduje się najpiękniejsza ulica Kapsztadu - utrzymana w stylu wiktoriańskim Long Street (zwróć uwagę na ażurowe balkony ze stali). Nieco dalej od centrum wznosi się Zamek Dobrej Nadziei - XVII-wieczna twierdza w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.

Dziś mieści się tu muzeum militarne i archeologiczne, kolekcja holenderskich mebli kolonijnych i malarstwa. Od poniedziałku do piątku, zawsze o 10 rano ma miejsce ceremonia przekazania kluczy, a w południe uroczysta zmiana warty.

Miasto luksusu

Jednym z najciekawszych budynków w mieście jest Parlament dostępny dla turystów gratis. Na zakupowe szaleństwo wybierz się na Bulwar Wiktorii i Alfreda. Po penetrowaniu butików przysiądź w kafejce i spróbuj ryżu z soczewicą i jagnięciną, mocno przyprawionego kolendrą.

Gdy już odpoczniesz, skuś się na rejs wokół portu lub wzdłuż wybrzeża (koniecznie o zachodzie słońca!). Na chętnych czeka atrakcja specjalna - oglądanie panoramy półwyspu z pokładu helikoptera.

Góra spotyka się z morzem

Riwiera Prowincji Przylądkowej, czyli popularne plaże Clifton, Camps Bay i Llandundo, są też z pewnością warte obejrzenia, ale uważaj - panuje na nich tłok. Jeśli zaś szukasz ochłody, wybierz się na spacer zalesionymi zboczami malowniczej Góry Stołowej. W usytuowanym tu Narodowym Ogrodzie Botanicznym można podziwiać 7000 gatunków egzotycznych drzew, pnączy i kwiatów we wszystkich kolorach tęczy!

Warto wiedzieć, zanim pojedziesz:

Jak tam dojechać? - z Warszawy do Johannesburga, a stamtąd do Kapsztadu, dolecisz z przesiadką w jednej z większych stolic europejskich za ok. 3,5 tys zł. Za zorganizowaną wycieczkę (z przelotem i wyżywieniem) zapłacisz od 7 do 11 tys. zł za 12 dni. nn

Klimat - gdy u nas zima i mrozy, w Kapsztadzie panuje środek sezonu turystycznego. Wczesną wiosną dni są ciepłe, ale noce bardzo chłodne. Pamiętaj, że w RPA czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące deszczowe. nn Waluta - w RPA płacisz w randach (ZAR lub R1). Na 1 rand składa się 100 centów. 1 rand to ok. 50 groszy. nn

Czas - zimą w Kapsztadzie jest tylko o godzinę później niż w Polsce, w lecie nie ma różnicy czasowej.

Marek Dzierżanowski

Na Żywo 6/2011

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: Kapsztad | RPA | podróże

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy