Kiedy zakwitną krokusy w Tatrach w 2021? Jakie inne kwiaty warto obserwować?
Koniec marca to w Tatrach wyczekiwany moment. Krokusy mogą zakwitnąć lada dzień. Turyści już szykują aparaty fotograficzne i niecierpliwie czekają na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu przyrody. Choć z powodu pandemii i związanymi z nią obostrzeniami liczba turystów może być mniejsza, wielu z nich już nie może się doczekać.
Rajskie łąki wypełnione milionami kwiatów to widok, który co roku ściąga w Tatry tłumy turystów. Kiedy dokładnie zakwitają krokusy? Mogą pojawiać się już od połowy marca aż do połowy kwietnia. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Kwiaty pojawiają się po ustąpieniu pokrywy śnieżnej. Na razie w Tatrach wciąż sypie śnieg.
Co roku najwięcej turystów udaje się do Doliny Chochołowskiej, ale to nie jedyne miejsce gdzie kwitną krokusy. Gdzie jeszcze można obserwować kwitnące rośliny? Jedno z najpiękniejszych miejsc to Polana Kalatówki w Dolinie Bystrej. Krokusy znajdziemy też na Gubałówce, w Toporowej Cyrhli, w Dolinie Kościeliskiej, przy Drodze pod Reglami. Odwiedzając te miejsca warto pamiętać o delikatnym charakterze kwiatów i nie zadeptywać zjawiska, które tak bardzo chciało się zobaczyć.
Krokusy kwitną nie tylko w Tatrach. Znajdziemy je także w Beskidzie Żywieckim: m.in. na Rysiance, Hali Lipowskiej, Krawców Wierch i Zapolance; w Gorcach i w Beskidzie Wyspowym.
Kwitnienie krokusów w Tatrach to wyjątkowy spektakl, ale są też inne kwiaty, które warto obserwować. One też mogą zaoferować niezwykłe widoki, jednak często niedoceniane przez turystów.
Śnieżyca wiosenna
W rezerwacie "Śnieżycowy jar" w Starczanowie w Gminie Murowana Goślina można podziwiać kwitnienie innych kwiatów związanych z wczesną wiosną. Śnieżyca, jak wskazuje nazwa, kwitła jeszcze zanim ustąpiły śniegi. Teraz trudniej o takie warunki, ale nadal jest pięknym zwiastunem wiosny.
To rzadka roślina, jednak tam, gdzie występuje, rośnie w sposób niezwykle widowiskowy łanami, które można liczyć w tysiącach sztuk. W rezerwacie "Śnieżycowy jar" zbudowano specjalną kładkę umożliwiającą podziwianie morza kwiatów bez ich zadeptywania.
Sasanka alpejska na Babiej Górze
W czerwcu na Babiej Górze można obserwować kwitnienie wyjątkowej piękności - sasanki alpejskiej. Ta odmiana sasanki ma śnieżnobiałe kwiaty. Łąki pełne kwitnących sasanek robią niesamowite wrażenie.
To gatunek chroniony, dlatego nie wolno sasanek zrywać ani deptać. W Polsce sasanka alpejska rośnie na Babiej Górze, ale też w Tatrach i Sudetach.
Obuwik w Biebrzańskim Parku Narodowym
Koneserzy obserwacji kwiatów w środowisku naturalnym mogą czatować na niezwykłą atrakcję, jaką jest kwitnienie obuwika pospolitego - najpiękniejszego polskiego storczyka. Stanowiska tej niezwykłej i zagrożonej wyginięciem rośliny znajdują się z dala od szlaków turystycznych i zazwyczaj mogą je obserwować tylko nieliczni. Zdarza się jednak, że zabezpieczone stanowisko w pobliżu szlaku Grobli Honczarowskiej jest udostępnione i można je fotografować. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i odwiedzać strony Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obuwiki kwitną w maju.
Polskie storczyki pod górą Tuł
Obuwik to nie jedyny storczyk występujący w Polsce. Miłośnicy tych kwiatów mogą wybrać się w okolice góry Tuł (przedłużenie pasma Czantorii i Stożka).
Utworzony tu użytek ekologiczny użytek ekologiczny "Góra Tuł" służy ochronie łąk storczykowych. występują tu aż 22 gatunki dzikich storczyków. Kwiaty można podziwiać wędrując szlakiem czarnym z Goleszowa na Wielką Czantorię.
Lawenda - pola uprawne
Kto jest spragniony sesji fotograficznych wśród kwiatów, ale przegapi wiosenne kwitnienie, albo po prostu nie chce zadeptywać naturalnych stanowisk wraz z tłumem turystów, może wybrać się na "lawendowe żniwa" fotograficzne na jedną z polskich plantacji lawendy (jest ich już całkiem sporo). Takie miejsca bardzo często oferują też inne atrakcje np. warsztaty wyrobu kosmetyków naturalnych. Sezon kwitnienia zaczyna się w połowie czerwca i trwa około miesiąca.
IG
Czytaj też:
***