Korfu - wyspa królów i artystów

​Soczyście zielona i górzysta wyspa Korfu (Kekira) nazywana jest królową Wysp Jońskich. Gościła też na swej ziemi iście królewskie grono, między innymi Napoleona, cesarzową Sissi i cesarza Wilhelma II. To właśnie tu William Szekspir wygnał Prospera i Mirandę, bohaterów genialnej "Burzy’. Zobacz, czym od lat zachwyca "zielone serce Grecji".

Krajobrazy wyspy

Angielski powieściopisarz, Lawrence Durell, w swej "Jaskini Prospera", wychwalał "przepyszne krajobrazy" Korfu. Zachwyciły go prawdopodobnie przede wszystkim bajeczne plaże, które uznawane są, na równi z plażami Zakynthos, za najpiękniejsze w całej Grecji.

Krajobrazy terenów na północny wschód od miasta Kekira są typowo greckie. Obfitują w pasma górskie i skaliste brzegi urozmaicone licznymi, maleńkimi zatoczkami omywanymi czystą wodą, mieniącą się wszystkimi odcieniami błękitu. Na wybrzeżu północno-zachodnim można podziwiać najbardziej zjawiskowe nadmorskie krajobrazy.

Pod skalistymi szczytami gór rozściełają się zielone połacie pól. Im dalej na zachód, teren staje się coraz bardziej otwarty, a oczom ukazują się kilometry piaszczystych plaż. Szczególnie wyróżniającym się obszarem, pod względem ukształtowania geograficznego, jest środkowa i wschodnia część Korfu.

Znajduje się tu żyzna równina Rópa, ciągnąca się aż do wybrzeża z przepięknymi plażami. Południe jest zaś prawdziwym rajem dla botaników - w pobliżu piaszczystych wydm i równin okolic laguny Korisson żyją przeliczne gatunki ptaków, jaszczurek oraz żółwi wodnych i lądowych.

Miasto Kekira

To jedno z najbardziej zadbanych i eleganckich miast ze wszystkich wysp Greckich. Podczas II wojny światowej przeżyło dotkliwe bombardowania, ale na szczęście zachowało się bardzo dużo ciekawych zabytków, między innymi XVI-wieczny kościół Ágios Spirídon, dwa warowne forty i wiele obiektów z czasów panowania francuskiego i brytyjskiego.

Wycieczka zacienionymi uliczkami tego miasta obfituje w ciągłe zachwyty. Najbardziej rzucającymi się w oczy obiektami są Stary Fort, którego najstarsze elementy datowane są na czasy cesarstwa bizantyjskiego oraz wznoszący się nad nim Nowy Fort. W tym pierwszym odbywają się codziennie iluminacje świetlno-dźwiękowe. Najwięcej emocji dostarcza przechadzka po jego lochach oraz widok na panoramę miasta z jego szczytu.

Główne atrakcje skupiają się wokół dwóch dzielnic - Listónu i Spinády. W odległości jednej przecznicy od Listónu maluje się na horyzoncie kasztanowa kopuła dzwonnicy kościoła Ágios Spirídon. Kościół poświęcony jest świętemu Spirídonowi, patronowi wyspy, któremu przypisuje się czterokrotne cudowne jej ocalenie - pewnie dlatego co drugi mężczyzna na wyspie nosi jego imię.

Miłośnicy sztuki funeralnej powinni zwiedzić cmentarz bizantyjski, leżący na południe od Platia San Rocco. Pomiędzy misternie wykonanymi nagrobkami kwitną barwne orchidee i inne egzotyczne kwiaty, co tworzy niesamowity efekt wizualny.

Gdzie się zatrzymać?

Miejscowość Gouvia jest największą na wyspie przystanią jachtową i ma świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Dużym walorem są dobre połączenia autobusowe ze stolicą wyspy. Miłośnicy kempingu powinni zaś wybrać Dassię - namioty rozbija się tam pod drzewami oliwnymi, gęsto porastającymi przepiękne pole.

W Lefkimi można z kolei poczuć klimat zwyczajnego, greckiego miasteczka. Znajdują się tu dwa przepiękne kościoły, położony malowniczo na pagórku - Agioi Theodoroi i błyszczący z daleka pomarańczową kopułą - Agios Arsenios. Każdy z pewnością znajdzie na tej wyjątkowej wyspie coś dla siebie.

Sprawdź TUTAJ!

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy