Reklama

Kuba. Wyspa roztańczonych ludzi

Urzekające miasta z kolonialnym klimatem i bajeczne plaże powodują, że chętnie odwiedzamy tę wyspę. Szczególnie gdy pogoda w kraju nas nie rozpieszcza.


Hawana i Trinidad miasta z innej epoki

Wędrówki po kolorowych ulicach kończą się wieczorem w knajpkach rozbrzmiewających energetyczną muzyką. „Perła Karaibów” rzuca czar bez względu na porę roku. Teraz jednak warto rozejrzeć się za ofertami, bo ceny są niższe niż w sezonie, a temperatura na wyspie nie utrudnia korzystania z jej uroków.

Na taką wycieczkę warto przeznaczyć choć 10 dni, by nacieszyć się wypoczynkiem i zwiedzaniem (od ok. 3600 zł). Punktem obowiązkowym jest Hawana, stolica kraju. A zwłaszcza spacer uliczkami starego miasta w Hawanie, zwanego La Habana Vieja, oraz przejażdżka amerykańskimi samochodami z lat 60.

Reklama

Drugim chętnie odwiedzanym miastem jest Trinidad, który czaruje klimatyczną, kolonialną zabudową. O ile w Hawanie obowiązkowo trzeba spróbować daiquiri (ulubiony drink Hemingwaya), na bazie białego rumu, syropu cukrowego i soku z limetki, to w Trinidadzie sięgnijcie po lokalny koktajl: chanchanchara z miodu, soku cytrynowego i oczywiście rumu.

Wyspa pośród wysp

Wokół Kuby jest 4000 wysp! Wybór, pod którą palmą odpoczywać, jest więc oszałamiający. Rajskich plaż dla turystów jest tam prawie 300!

Największym kurortem wypoczynkowym wyspy jest Varadero, położone na półwyspie Hicacos. Na turystów czekają białe, piaszczyste karaibskie plaże i turkusowy odcień morza. Oczywiście, także knajpki, restauracje, kluby nocne, ale też piękne parki i delfinarium.

Więcej spokoju można znaleźć na wysepkach leżących na północnym wybrzeżu: Cayo Guillermo i Cayo Coco. Na tej ostatniej znajdują się rzadkie lasy mangrowe, których soczysta zieleń podbija różowy kolor flamingów, brodzących w lazurowej wodzie.

Na tym polega uroda tych okolic – poza częścią hotelową większość terenu zajmuje nietknięta ludzką ręką przyroda. Atrakcją wyspy są piękne plaże, ale także otaczające ją rafy koralowe, przyciągające amatorów nurkowania.

Informacje

✣ Kuba choć nadal zanurzona w socjalistycznym reżimie, stanowi barwny i pełen sprzeczności zakątek świata. Ponieważ turystyka jest ważna dla gospodarki i zwykłych ludzi, którzy mogą wynajmować pokoje czy prowadzić bary, jest miejscem przyjaznym wypoczywającym.

✣ Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny, z występującymi latem i jesienią cyklonami. Średnia temperatura w styczniu wynosi 22,5 st. C, a w sierpniu 28 st. C.

✣ Warto zobaczyć prowincję Pinar del Río – słynny region uprawy tytoniu. Zatrzymajcie się w jednej z fabryk i zobaczcie, jak wygląda proces tworzenia najlepszych cygar na świecie.

✣ Na Kubie obowiązują nas wizy lub karty turysty. Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty można nabyć w konsulacie lub w biurze podróży.

Tekst: Dominika Frankowska

Olivia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy