La Gomera - mała wyspa, duże wrażenie

Pomimo swego małego rozmiaru, La Gomera cieszy się równie dużym powodzeniem jak jej większe siostry z archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest wyspą magiczną - skutecznie oczarowała samego Krzysztofa Kolumba.

Niezwykle dogodne położenie, jakim jest bliskość wybrzeży Afryki, zapewnia wyspie przyjemny oceaniczno-subtropikalny klimat i tym samym całoroczną popularność wśród podróżników. La Gomera na tle pozostałych wysp archipelagu wyróżnia się swym spokojnym charakterem.

Jest idealnym miejscem dla wszystkich spragnionych piękna naturalnego krajobrazu oraz oczekujących od urlopu przede wszystkim ciszy i ukojenia. Wulkaniczne pochodzenie wyspy sprawia, iż jest ona pełna kontrastów.

W centralnej części znajduje się wielki masyw górski wraz z licznymi wąwozami i gęstym lasem wawrzynowym, na zboczach - tereny półpustynne, a także zielone doliny. Dopełnieniem tej wyjątkowej scenerii są liczne małe zatoki wraz z niezwykle kameralnymi plażami. Czarny piasek i przejrzysta woda z pewnością zachwycą niejednego turystę.

La Gomera: Śladem pierwszych osadników

Wszyscy odwiedzający bez wątpienia zwrócą uwagę na dziewiczy charakter tego miejsca. Pomimo tak bliskiej odległości od pozostałych, gwarnych wysp archipelagu, La Gomera jak gdyby nieco zapomniała, że mamy już XXI wiek.

W małych, cichych wioskach, otoczonych przez palmy i drzewa migdałowe, można poczuć się jak prawdziwy odkrywca poznający nowe lądy. Pierwotnie, to właśnie La Gomera była miejscem postoju dla wszystkich żeglarzy wyruszających w podróż w nieznane tereny. Wśród nich był sam Krzysztof Kolumb, którego dom mieści się w stolicy wyspy - San Sebastián - nazywanej ‘’Północną Perłą’’.

Niewielkie, kolorowe domki rozsiane po całym zboczu góry, kolonialne kamienice, małe romantyczne restauracje i kawiarnie tworzą niespotykany klimat tego miejsca. W samym centrum miasta znajduje się jedna z większych jego atrakcji, a mianowicie wspomniany już dom odkrywcy Ameryki, będący równocześnie muzeum słynnego podróżnika.

W budynku mieści się wystawa poświęcona Kolumbowi, jego podróżom i odkryciom, a także ekspozycje dotyczące miejscowego malarstwa i historii wyspy. W San Sebastián odnajdziemy także inną perłę dawnego budownictwa, jaką jest Torre del Conde - XV-wieczna gotycka forteca. Znajdujące się w środku liczne dawne mapy i plany miast Wysp Kanaryjskich z pewnością zainteresują wszystkich amatorów historii.

Widowiskowa panorama, czyli Valle Gran Rey

Spokojna miejscowość położona na południowo-zachodnim wybrzeżu cieszy się popularnością wśród turystów, głównie ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Miejska zabudowa otoczona plantacjami bananów, palmowymi gajami, tarasowymi polami uprawnymi, a wreszcie - imponującymi klifami, tworzy wręcz niebiański klimat.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy jest Valle Gran Rey, czyli Dolina Wielkiego Króla. Jej nazwa upamiętnia XV-wiecznego władcę, który dowodził mieszkańcami wyspy w powstaniu przeciwko najeźdźcom z Kastylii - historycznej krainy w środkowej Hiszpanii. Nieopodal znajduje się punkt widokowy Mirador El Palmarejo.

Mieści się tu także popularna restauracja serwująca kuchnię kanaryjską, z tradycyjnym Miel de palma, czyli miodem z palmy daktylowej na czele. Cudowny krajobraz i regionalna kuchnia to doskonałe połączenie, które na pewno docenią wszyscy turyści. W każdą niedzielę na głównym placu  miasta odbywa się słynny targ, na którym lokalni kupcy oferują ekologiczną żywność i miejscowe rzemiosło. Dodatkową atrakcją są tamtejsi muzycy, którzy swoją grą i śpiewem umilą zakupy.

Wawrzynowa historia

Jednym z bardziej znanych i interesujących miejsc jest Park Narodowy Garajonay. Od prawie 30 lat jest obecny na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu największy na Ziemi las wawrzynowy, którego początki sięgają zamierzchłych czasów trzeciorzędu.

Rezerwat jest nie tylko skupiskiem niezwykłej roślinności, ale i fauny, spośród której ponad 150 gatunków to okazy niewystępujące na innych obszarach. W parku znajdują się liczne szlaki turystyczne umożliwiające piesze wędrówki, które poza sportami wodnymi i plażowaniem są jednymi z popularniejszych w tym miejscu rozrywek.

La Gomera to ciekawy kierunek dla turystów pragnących odpocząć w bajecznych okolicznościach przyrody, pasjonatów historii, a także wszystkich tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój. 

 

 

Styl.pl/materiały prasowe

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy