Leć zdrowo i bezpiecznie
Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, dowiedz się, jak poradzić sobie ze zdrowotnymi dolegliwościami, które mogą pojawić się podczas lotu.
Lot bez jet lagu
Transpołudnikowe zmęczenie pojawia się, gdy przekraczasz kilka stref czasowych w zaledwie parę godzin. Rozstrojenie zegara biologicznego objawia się zmniejszoną wydolnością fizyczną, umysłową, rozdrażnieniem, dezorientacją, zmęczeniem, bólami głowy. Potrafi utrzymywać się nawet tydzień! Na szczęście dokuczliwe objawy można zminimalizować. Przede wszystkim spróbuj wyspać się przed podróżą. Pij dużo wody. Jeżeli przylatujesz nocą, mimo że nie czujesz się senna, połóż się do łóżka.
Zapobiegnij dotkliwemu bólowi uszu
W czasie startu i lądowania w kabinie samolotu zmienia się ciśnienie powietrza. Ta zmiana powoduje ból i zatykanie się uszu. By tego uniknąć, na chwilę przed tym zacznij żuć gumę albo ssać cukierka. Pomocne może też okazać się ziewanie lub przełykanie. Można również włożyć do uszu specjalne koreczki samolotowe. Zapewniają one redukcję szumów, pozwalając jednocześnie słuchać ogłoszeń załogi samolotu.
Gdy błędnik szwankuje
Choroba lokomocyjna w samolocie dopada nas znacznie rzadziej niż w aucie lub pociągu. Jednak niektórym to się zdarza. Jeżeli jesteś podatna na chorobę lokomocyjną, nie czekaj aż cię dopadnie, wybierz miejsce siedzące przy oknie, zrezygnuj też raczej z czytania. Nudności pomogą ci opanować środki takie jak: aviomarin czy lokomotiv. Dobrze robi również jedzenie kandyzowanego imbiru.
Zakrzepica
To o niej mówi się najczęściej w kontekście lotów. Dotychczas uważano, że tromboza - jak ją fachowo nazywają lekarze - grozi jedynie osobom latającym na długie dystanse, jednak ostatnie badania wykazują, że do 17 proc. przypadków tej choroby dochodzi w czasie krótkich lotów. Zakrzepica szczególnie grozi kobietom przyjmującym środki hormonalne (pigułki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą), paniom do 2 miesięcy po porodzie, osobom po 70 r. życia, sercowcom, rekonwalescentom po niedawno przebytych operacjach oraz ludziom cierpiącym z powodu żylaków. Kłopotów ustrzec się możesz, stosując pończochy uciskowe. Zmniejszają one gromadzenie się wody w nogach, wspomagają działanie pompy łydkowej, a dzięki temu przepływ krwi ze stóp ku sercu. Jak wykazały testy, zakładanie takich pończoch na czas lotu zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich aż o 90 proc.! Przed lotem zażyj również tabletki z resweratrolem, pomaga on zmniejszyć lepkość krwi, co redukuje ryzyko powstania skrzepliny. Na pokładzie samolotu gimnastykuj się. Przejdź się po kabinie. Zadrzyj do góry palce stóp, a potem je zegnij, napinając i rozluźniając łydkę, następnie wykonaj kółeczka, kręcąc kostką.
Pamiętaj o zagłówku
Odda ci wielką przysługę, gdy będziesz chciała się zdrzemnąć w czasie lotu. Dzięki niemu unikniesz przykurczów. Ochroni też kark i szyję przed przewianiem. Jeśli nie masz zagłówka, weź ze sobą szal. Zrolowany doskonale sprawdzi się w tej roli.
Zadbaj o hemoroidy
Jeżeli masz problemy z żylakami odbytu, to przed podróżą zaaplikuj sobie lek działający miejscowo, np. czopek.
24/2016 Na Żywo