Reklama

Reklama

Liptovskie vidly

Widełki jakości i cen są tu szerokie jak mało gdzie. Od superluksusowych hoteli po pryczę w malowniczym schronisku. Od pieczonego sera po finezyjną kuchnię. Od szaleństw na stoku po zabawy niemające nic wspólnego z nartami.

Rodzinne ciepło

Akwapark Tatralandia stale się rozbudowuje. Właściwie trudno go porównywać z basenami termalnymi po polskiej stronie Tatr. Wodne place zabaw dla dzieci, baseny dla rodzin, ogromna przestrzeń poświęcona odnowie biologicznej, gorące źródła na zewnątrz plus niezła restauracja sprawiają, że można, nie nudząc się, spędzić tam cały dzień także zimą. Cena 45 euro, jaką zapłacimy za całodzienny bilet rodzinny (dwoje dorosłych plus jedno-troje dzieci), to niewiele więcej niż kosztuje bilet trzygodzinny.

Góry na nowo

Pojemne kolejki, tereny dla dzieci i kuszące nowe trasy prowadzące wprost na parkingi, czyli wprowadzone niedawno wygody ośrodka narciarskiego Jasná. Prócz tego możliwość przejazdu na drugą stronę szczytu (i z powrotem). Przede wszystkim jednak ceny skipassów są (wreszcie!) znacznie niższe niż gdziekolwiek w Alpach.

Reklama

Na Hradi

Zamek Orawski zimą czynny jest tylko do 15 (wstęp: dorośli 6 euro, dzieci 1 euro), dobrze więc przeznaczyć cały dzień na zwiedzanie zamku i okolicznych atrakcji. Warto przejechać się tu wąskotorówką (jeździ także zimą, pięć razy dziennie po półtorej godziny) i odwiedzić nieodległe zabytkowe miasteczko Dolný Kubín. Informacja o godzinach otwarcia, cenach i pozostałych miejscach godnych uwagi na www.oravskemuzeum.sk.

Kuchenna klasyka

Pierwsza trójka słowackich potraw, których trzeba spróbować.
1. Bryndzové halušky - klasyk kuchni środkowoeuropejskiej: przecierane kluski z sera podawane ze skwarkami ze słoniny.
2. Kapustnica - zupa z kiszonej kapusty i wędzonej kiełbasy. Czasem z grzybami, podawana z knedlem.
3. Cesnaková polievka - zupa z kury i czosnku. Doskonale rozgrzewa.

Gdzie tu mieszkać?

Ostatnio wybór miejsca w okolicach Chopoka zdaje się nie mieć ograniczeń. W dowolnej kategorii cenowej. Nasi faworyci to: apartamenty Solum (elegancko, wygodnie, bez pretensji), Chalets de Luxe (światowy poziom), apartamenty Hilson (wybitny stosunek ceny do jakości), hotel Junior (tani, dość podstawowy, za to przy wyciągu) i schronisko Kamenná Chata tuż pod szczytem (standard schroniska, ale to PRAWDZIWE schronisko). Miejsc są setki. Także na terenie Tatralandii można wynająć rodzinny domek w wybranym stylu z atrakcjami dla najmłodszych. Szukaj na: www.megaubytovanie.sk, www.chopok.com.pl, www.liptour.sk, www.tatralandia.com.pl, www.martour.com.pl.

Koniecznie!

Zażyj wód. W Tatralandii albo w Bešenovej, gdzie także znajduje się stacja termalna. 38°C w basenie i, powiedzmy, -12°C wokół? Niezapomniane.
Wybierz się w góry. Najlepiej którąś z krótkich tras pieszych biegnących tuż nad Demänovską Doliną. W najgorszym razie - kolejką.
Weź udział w nocnej jeździe na nartach. Część tras działa tu po zmroku, a leżące przy nich restauracje dbają o dobrą atmosferę. Zabawa przyciąga nie tylko narciarzy.

Twój STYL 12/2013

Twój Styl
Dowiedz się więcej na temat: Słowacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy