Reklama

Reklama

Liptów: Kraina wielu wrażeń

Chopok jest piękny również latem /materiały prasowe

Słowacki Liptów słynie między innymi z uzdrowisk termalnych, aquaparków i stref wellness & SPA, z Tatralandią i Beszeniową na czele. Przyjemne chwile zapewnią też malownicze widoki i smaczna kuchnia, zarówno w regionalnych kolibach, jak orientalnych restauracjach. Niespokojne duchy również świetnie odnajdą się w Liptowie - wybierając gokarty i bungee trampolinę na Chopoku czy funflight w Tatralandii.

W Liptowie nie trzeba zdobywać szczytów, by w pełni obcować z tatrzańską przyrodą. Region ten oferuje wiele tras na romantyczne spacery czy wypady rodzinne. Na przykład warto przejść się wokół największego jeziora lodowcowego w Niskich Tatrach - Wrbickiego Stawu. Ta trasa liczy zaledwie 1 kilometr, a zarazem oferuje przyjemny odpoczynek w ciszy lasu i oczywiście przepiękne widoki na grzbiety Niskich Tatr.

Warto również odwiedzić Dolinę Kwaczańską, gdzie w miejscu, w którym zlewają się trzy potoki, stoją dwa stare drewniane młyny. Ciekawą wyprawą dla wielbicieli wiosek z duszą z pewnością okaże się wypad do góralskiej wsi Wikoliniec, wpisanej na listę światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO. Tu, u podnóża góry Sidorovo, stoi 45 dawnych oryginalnych chłopskich domków z drewna, o ścianach pokrytych gliną, z dachami przykrytymi strzechą. Powstawały one głównie w XIX wieku. Osada, choć przypomina skansen, nadal jest zamieszkiwana.

Reklama

Zejdź pod ziemię

Na turystów w Liptowie czeka również sporo przygód pod ziemią. Na przykład spacer korytarzami starej kopalni złota - Niedźwiedziej Sztolni, której tunel rozpoczyna się w Dolinie Żarskiej. Sztolnia nie ma własnego oświetlenia i trzeba ją zwiedzać z latarkami. Spacer mokrymi korytarzami, kapiąca z góry woda i pojawiające się co chwila małe elfy, czyli malutkie statuetki gnomów górniczych, dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Na południowych zboczach masywu Dziumbiera znajdziemy Jaskinię Martwych Nietoperzy. Nazwę tę jaskinia zawdzięcza znalezisku kości nietoperzy pochodzących sprzed około 6 tysięcy lat. Jaskinię mogą zwiedzać zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni turyści, ale pod czujnym okiem przewodników, w niewielkich grupkach, nieprzekraczających 10 osób. Jaskinia oferuje dość surowe warunki: skąpe oświetlenie elektryczne i tylko naprawdę niezbędne ułatwienia techniczne. Tras jest kilka: podstawowa trwa około 1,5 godziny, a dla bardziej zaawansowanych przewodnicy mają program nawet 5-godzinny, z elementami wspinaczki, zjazdami na linie itp.

Z adrenaliną

Na żądnych mocnych wrażeń czekają gokarty górskie, którymi można jeździć na Chopoku dość trudną trasą z Chopoka do Priehyby. Z tej rozrywki mogą skorzystać nie tylko zapaleni rajdowcy, lecz także rodzice z dziećmi - specjalnie dla nich przygotowano łatwą i przyjemną trasę na odcinku Koliesko-Biela Púť.

Ponadto na stacji Priehyba czeka kolejna zabawa z dreszczykiem emocji: bungee trampolina. Każdy chętny do skakania zakłada specjalną uprząż z elastycznymi linami połączonymi z linowym systemem podnoszenia, który zapewnia maksymalne wsparcie przy skoku. Ta rozrywka jest przeznaczona zarówno dla dużych, jak i małych.

Natomiast amatorzy latania znajdą dużą porcję emocji w tunelu aerodynamicznym Hurricane Factory w Tatralandii. W przeszklonej komorze lotu o wysokości aż 14 metrów powietrze osiąga prędkość 270 kilometrów na godzinę, co odpowiada sile prawdziwego huraganu. Lot na szczęście odbywa się pod opieką doświadczonego instruktora.

SPA i romantyczne kolacje

Zmęczeni po całym dniu liptowskich rozrywek, ukojenie znajdziemy w uzdrowiskach termalnych i aquaparkach. Dwa główne centra wellness & SPA znajdziemy w Tatralandii oraz w Beszeniowej. W Tatralandii powstał Saunowy Świat Celtów, a w nim między innymi łaźnie parowe, suche, tepidaria, kąpiel Kneippa oraz oczywiście jacuzzi. Do tego w ramach wellness goście mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów i masaży relaksacyjnych oraz leczniczych.

W Witalnym Świecie w Gino Paradise Besenova można skorzystać z dobrodziejstw sauny fińskiej czy rzymskiej, lodowego basenu, a także licznych inhalacji, zabiegów i masaży.

Po wodnym relaksie, gdy słońce już zajdzie, warto wjechać kolejką linową na sam szczyt Chopoka, do restauracji Rotunda i spędzić w niej wyjątkowy wieczór w blasku księżyca i otoczeniu majestatycznych gór.

Z restauracji rozciąga się panoramiczny widok na Tatry, Liptów i Dolinę Górnego Hronu (słow. Horehronie). Podczas kolacji kelnerzy zaserwują aż 5 dań. Wieczór w Rotundzie to doskonała propozycja nie tylko dla zakochanych par czy samotników szukających wyciszenia. W menu znajduje się również specjalny zestaw dla dzieci, więc rodzice ze swymi pociechami również spędzą tu mile czas.


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy