Lublin. Spacer po mieście tradycji

Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego zabytki zachowały się w znakomitym stanie, dzięki czemu możemy odkrywać piękno różnych stylów architektonicznych: renesansowego, barokowego i klasycystycznego.

123RF/PICSEL

Lublin. Spacer po mieście tradycji

Fontanna multimedialna w Lublinie to zlokalizowana na odnowionym placu Litewskim budowla ma kształt liścia przedzielonego groblą, a przy widowiskach wykorzystuje pełną paletę elementów charakterystycznych dla fontann multimedialnych, tj. wodę, światło, dźwięk, obraz oraz lasery.
Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzanie tego miasta jest wycieczka Lubelską Trasą Podziemną. To około 300-metrowy szlak turystyczny, który biegnie pod zabudową Starego Miasta. Zaczyna się w Trybunale Koronnym, a kończy przy placu Po Farze. W dawnych piwnicach znajdują się liczne makiety i wykopaliska związane z historią miasta. Główną atrakcję szlaku stanowi multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina, w czasie której zwiedzający mają okazję zobaczyć codzienność XVIII-wiecznego miasta oraz znaleźć się w centrum tragicznych wydarzeń.
W mieście na każdym kroku spotkać można ciekawe polichromie zdobiące fasady kamienic, wnętrza kościołów i kaplic. Często opatrzone są wierszowanym komentarzem.
Do głównych atrakcji Lublina należą barokowe i klasycystyczne kamienice, otaczające Rynek. Szczególnie interesujące, ze względu na fasady i historie ich mieszkańców, są: Kamienica Klonowica, Kamienica Lubomelskich, Kamienica Konopniców i Kamienica Wieniawskich. Warto zobaczyć także Muzeum Wsi Lubelskiej. Ekspozycję podzielono na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas