Majówka: Wyspa Wolin
Dzika przyroda, plaże i moc pięknych krajobrazów. Rusz na wycieczkę śladami prastarych Słowian i Wikingów.
Najsłynniejszą polską wyspę można odwiedzić o każdej porze roku, ale to wiosną i latem jej przyroda zachwyca najbardziej. To ona jest bowiem pierwszym atutem tego miejsca, co można sprawdzić, spacerując po terenie Wolińskiego Parku Narodowego obejmującego środkową część wyspy.
Jednym z jego najpiękniejszych zakątków jest Jezioro Turkusowe, znajdujące się w Wapnicy (gmina Międzyzdroje). Zajmuje ono niemal 7 ha powierzchni i ma ponad 20 m głębokości. Wyjątkowa barwa jego wód to efekt zalegających na dnie złóż kredy.
Po spacerze po parku narodowym wybierz się na jeden z pięciu punktów widokowych, z których najsłynniejsze to Gosań i Zielonka. Wzgórze Gosań, ok. 4 km od Międzyzdrojów, liczy aż 93 m wysokości, co czyni je najwyższym na terenie Pomorza. Możesz z niego podziwiać wspaniałą panoramę Zatoki Pomorskiej i najpiękniejszy nadmorski zachód słońca.
Z kolei z niedalekiego Wzgórza Zielonka w Lubinie doskonale widać Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński, Świnoujście i deltę rzeki Świny. Enklawą chronionych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin jest również Park Natury Zalewu Szczecińskiego. Jego główna atrakcja to wieża, z której można obserwować dziko żyjące zwierzęta, takie jak szkockie krowy.
Wyspa Wolin to także idealne miejsce na wakacje dla miłośników żeglarstwa. Czeka tam na nich Marina Wicko w miejscowości Zalesie. Żeglarze zatrzymują się w niej w trakcie rejsów po jeziorze Wicko Małe, aby odpocząć w ciszy i bliskości natury, zagrać w siatkówkę albo rozpalić ognisko. Można tu również wypożyczyć sprzęt do pływania.
Zaledwie 150 m od przystani znajduje się Muzeum Broni z jedyną w Polsce ekspozycją tajnej niemieckiej broni V-3. W czasach II wojny światowej była ona testowana w Zalesiu w hitlerowskim bunkrze. Jego okolice to liczne dowody na to, jak dużą siłę rażenia miały pociski, które ponoć stworzono, by zniszczyć Londyn.
W ostatnich latach Wolin staje się coraz bardziej popularny również ze względu na swoją dużo starszą historię. Na wyspie już we wczesnym średniowieczu rozwijał się handel, a według niektórych wykopalisk mogli zamieszkiwać ją Wikingowie. Dziś Skansen Słowian i Wikingów zajmuje się przybliżaniem kultury tamtych czasów. Znajdziesz w nim m.in. repliki wczesnośredniowiecznych chat, bram z wałami i umocnieniami obronnymi czy słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek. Odbywają się tu warsztaty nauki ginących zawodów, takich jak ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, szkutnictwo i kowalstwo, a także pokazy produkcji kopii zabytków sztuki jubilerskiej, obróbki bursztynu, garncarstwa czy tkactwa. Jeśli czas Ci pozwoli, koniecznie wybierz się 4-6 sierpnia na organizowany tu corocznie Festiwal Słowian i Wikingów.
ANNA KRYŃSKA