Reklama

Reklama

Mało znane oblicza brytyjskich miast

Którą stronę Londynu wolisz? Szaloną i ekstrawagancką czy może raczej elegancką i wyrafinowaną? Co do ciebie bardziej przemawia? Konserwatywne czy nowoczesne Cardiff? Emanujący blaskiem, czy raczej tajemniczy, mroczny Edynburg?

Którą stronę Glasgow Twoim zdaniem warto lepiej poznać? Nowoczesną czy tradycyjną? Liverpool kojarzy ci się z muzyką, ale pewnie nie wiesz, że to miasto, w którym można również odpocząć od codziennego zgiełku? Odwiedziny w największych, brytyjskich miasta w dwóch zupełnie różnych odsłonach, proponuje Brytyjska Organizacja Turystyki VisitBritain.

Londyn to jedno z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miast Wielkiej Brytanii. Okazuje się jednak, że poza flagowymi zabytkami typu Big Ben czy Tower Bridge mało kto wie o tym, że można tu zjeść obiad w jednej z niezwykle interesujących restauracji typu Pop-up znajdujących się prywatnym domu (savoytrufflesupperclub.com), czy spędzić wieczór w klubie zlokalizowanym na stacji metra (np. Shunt). Jeszcze większe tajemnice kryją mniej znane miasta, typu Cardiff, Glasgow, Bristol, Newcastle, Liverpool czy Edynburg.

Reklama

Ekstrawagancki i wyrafinowany Londyn

W Londynie nie sposób się nudzić. To tętniące życiem wielokulturowe miasto od lat wyznacza trendy od architektury, przez modę, aż po muzykę. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: doskonałą zabawę, ciekawe wydarzenia kulturalne, a także sporo adrenaliny. Z jednej strony króluje tu przepych, z drugiej miasto proponuje szereg niestandardowych i ekstrawaganckich imprez. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się na niezwykłą wycieczkę szlakiem najciekawszych dzieł sztuki ulicznej (ooh.com/blog/general/1653).

Fani zakupów mogą odwiedzić jeden z targów ulicznych typu Portobello, Camden czy Borough lub wybrać się do największego i najnowocześniejszego centrum handlowego Westfield, gdzie swoje butiki ma ponad 40 znanych projektantów. Wszyscy ci, którzy lubią dobre jedzenie, mogą udać się do jednej z restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin (Gordon Ramsay - The Narrow; Jamie Oliver - Jamie's Italian; Raymond Blanc - Brasserie Blanc) lub zjeść elegancką kolację podczas rejsu po Tamizie.

Wieczorem można zaszaleć wybierając jeden z najmodniejszych i najbardziej eleganckich klubów w Londynie, Vertigo 42 lub dla odmiany, spędzić wieczór w jednym z dziwacznych klubów mieszczących się np. w publicznych toaletach (Ginglik- ginglik.co.uk, Public Life - publiclife.org.uk).

Gwarny i cichy Liverpool

Liverpool, ubiegłoroczna stolica kultury, to drugie po Londynie miasto oferujące przyjezdnym tak duży wybór zabytkowych budowli, muzeów oraz galerii. Na liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, znajduje się galeria Tate Liverpool (tate.org.uk/liverpool), Katedra Liverpoolu oraz Katedra Metropolitan. Liverpool to także muzyczne i klubowe zagłębie Wielkiej Brytanii. Fanów muzyki z pewnością zainteresuje wycieczka do Muzeum Beatlesów (The Beatles Story) lub jednego z najpopularniejszych klubów undergroundowych miasta - Cream (cream.co.uk) czy Cavern (cavernclub.org), gdzie został odkryty m. in. zespół The Beatles. Fani muzyki poważnej powinni udać się do Filharmonii Królewskiej, na jeden ze wspaniałych koncertów Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej, najstarszej orkiestry symfonicznej w Wielkiej Brytanii.

Bristol - na lądzie i na wodzie

Bristol, jeden z głównych portów zachodniej Anglii, to miejsce, w którym dzięki ciekawemu położeniu geograficznemu nad rzeką Avon i wąwozem Avon, morze i ląd spotykają się w niezwykle widowiskowy sposób. Będąc w tym niesamowitym mieście, w pierwszej kolejności warto odwiedzić centrum sztuki współczesnej Arnolfini, mieszczące się w jednym z portowych magazynów.

Poszukiwaczy skarbów zainteresuje pewnie szlak wiodący do skarbu ukrytego według legendy na wyspie Jacob's Island (treasuretrails.co.uk/trails/gloucestershire/bristol-waterfront). Tym, którzy lepiej czują się na stałym lądzie, Bristol oferuje m.in. ścieżki spacerowe nad przepięknym wąwozem Avon (clifton-suspension-bridge.org.uk), a także wyprawę śladami dzieł Banksy'ego, jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów miejskich. Znajdzie się tu także coś dla wielbicieli nauki i nowoczesnych technologii. To właśnie tu znajduje się jedno z najwspanialszych na świecie interaktywnych centrów naukowych: Explorer-at-Bristol (visitbristol.co.uk/site/things-to-do/explore-at-bristol-p24831).

Antyczne i nowoczesne Cardiff

Walia jest wyjątkowa zwłaszcza pod jednym względem. Przypada tu najwięcej zamków na jednego mieszkańca na świecie. W okolicach Cardiff z całą pewnością warto zobaczyć dwa: sięgający czasów rzymskich Zamek Cardiff (www.cardiffcastle.com) i bajkowy, zbudowany pod koniec XIX wieku Castell Coch. W Cardiff znajduje się także wiele tradycyjnych walijskich pubów z XVIII wieku, w których można spróbować potraw z domowej kuchni.

Cardiff to jednak nie tylko historia, to także monumentalna architektura XXI wieku. Chcąc poznać lepiej współczesną kulturę Walii, warto wybrać się do centrum sztuki Wales Millenium Centre (www.wmc.org.uk), gdzie można zobaczyć niemal wszystko od widowisk baletowych po występy artystów hip-hopowych.

Sporym zaskoczeniem będzie także wizyta w futurystycznym centrum turystycznym Cardiff Bay , gdzie znajduje się m.in. największy w całej Wielkiej Brytanii architektoniczny model miasta. Żeby posłuchać języka walijskiego, warto wybrać się także do klubu Clwb Ifor Bach (www.clwb.net).

Ustanawiający trendy i tradycyjny Glasgow

Glasgow to prawdziwa szkocka stolica stylu. Obowiązkowym elementem programu dla osób podążających za nowymi trendami muzycznymi, jest King Tuts Wah Wah Hut (www.kingtuts.co.uk), miejsce, w którym odkrywane są takie talenty muzyczne, jak chociażby Oasis. Miłośników stylowych ubrań ucieszy zapewne wiadomość, że Glasgow to drugie po Londynie miasto mody w Wielkiej Brytanii. Będąc tam warto udać się na Princes Square i do galerii Buchanan, gdzie można kupić odzież znanych projektantów.

Chcąc zobaczyć Glasgow z bardziej tradycyjnej strony, warto wybrać się na jedyną w swoim rodzaju zabawę, na której po krótkim kursie kroków, wszyscy tańczą w rytm dźwięków céilidh (www.thejiggers.co.uk). Ciekawą opcją jest także wizyta w zbudowanym w stylu barokowym Muzeum i Galerii Sztuki Kelvingrove.

Emanujący blaskiem i tajemniczy Edynburg

Edynburg jest wyjątkowo tajemniczym, a zarazem emanującym pozytywną energią miastem. Tylko tu można zobaczyć interaktywną wystawę poświęconą historycznym, krwawym walkom między szkockimi klanami (www.the-dungeons.co.uk), wybrać się na wycieczkę z duchami po Starym Mieście (www.mercattours.com), czy zwiedzić słynną Kaplicę Rosslyn (www.rosslynchapel.org.uk), która odegrała istotną rolę w filmie "Kod Leonarda da Vinci".

W świetle dnia Edynburg wygląda równie interesująco. Dzień warto zacząć od wycieczki na Górę Artura, skąd można zobaczyć przepiękny wschód słońca. Równie ciekawym przeżyciem może być także wizyta na Zamku Edynburskim , gdzie można zobaczyć m.in. szkockie klejnoty koronne.

Niesamowite widoki i wspaniałe wnętrza Newcastle

Newcastle znane jest ze wspaniałych atrakcji kulturalnych oraz bogatego życia nocnego. Jednym z najciekawszych miejsc jest tutaj wpisany na listę światowego dziedzictwa Mur Hadriana (www.hadrians-wall.org), liczący sobie ok. 2 000 lat. Ciekawym doznaniem jest także wizyta w zlokalizowanym pod gołym niebem Beamish Museum (www.beamish.org.uk), w którym można poznać historię ludzi zamieszkujących północno-wschodnią Anglię w czasach rewolucji przemysłowej. Będąc w Newcastle koniecznie trzeba zajrzeć do podobno największego na świecie centrum współczesnych sztuk wizualnych Baltic (www.balticmill.com). Warto przejść się także na koncert do Sage (www.thesagegateshead.org), futurystycznej hali koncertowej zaprojektowanej przez architektów z Foster and Partners.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje