Mazurskie zakątki

Prócz popularnych marin i promenad Mazury kryją maleńkie miasteczka i wsie, które warto zobaczyć.

article cover
123RF/PICSEL

Mazurskie zakątki

Ukta

Jest popularnym przystankiem  na kajakowym szlaku rzeki Krutyni.

Znajduje się nad rzeką Krutynią w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Nazwę nadali wsi w 1 poł. XIX w. staroobrzędowcy, emigranci religijni z Rosji, którzy osiedlili się w okolicy. We wsi żyli wyznawcy trzech odłamów chrześcijaństwa: prawosławni staroobrzędowcy, ewangelicy i katolicy. 

Turyści odkryli ten malowniczy mazurski zakątek na początku XX w. Wieś leży na rozległej polanie pokrytej polami i łąkami w środku Puszczy Piskiej. Krajobraz urozmaica nitka meandrującej między pagórkami rzeki Krutyni. Na wzgórzu nad rzeką wznosi się neogotycki kościół wybudowany w 1845 r. przez społeczność ewangelicką, dzisiaj katolicki. Do atrakcji należy sąsiednie Wojnowo, zamieszkiwane przez społeczność staroobrzędowców, gdzie znajduje się drewniana cerkiew oraz dawny klasztor.
Rajgród

Miasteczko na pograniczu Pojezierza Ełckiego  i Doliny Biebrzy .

Położony jest nad Jeziorem Rajgrodzkim u ujścia rzeki Jegrzni. Na wzgórzu nad jeziorem Kazimierz Wielki zbudował w XIV w. zamek, który strzegł granicy przed napadami plemion pruskich i litewskich.  Po zamku nie ma śladu, ale pozostały mazurskie widoki na jezioro i przecinające jego toń kajaki, rowery wodne lub żaglówki.  Okolica, szczególnie w pobliskiej Woźnejwsi w Dolinie Biebrzy, oferuje przepiękne tereny do konnej jazdy.

Źródło: Życie na Gorąco
Szymbark

Słynie z tajemniczych  ruin najbardziej okazałego zamku na Mazurach. 

Maleńką wieś u brzegów Jeziora Szymbarskiego (niedaleko Iławy) strzegą potężne wieże i baszty zamku biskupów pomezańskich z XIV wieku. W Państwie Krzyżackim pod względem wielkości warownia ustępowała tylko Malborkowi. Wizyta Napoleona I  W 1699 r. zamek wraz  z okolicą stał się własnością pruskiej, wpływowej rodziny Fickensteinów. W niedalekim Kamieńcu, który również do nich należał,  w 1807 roku w pałacu przez dwa miesiące gościł Napoleon I Bonaparte. Cesarzowi w czasie wizyty towarzyszyła Maria Walewska
Rydzewo

Jeden z najbardziej malowniczych przystanków na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. 

Wieś rozłożyła się na wschodnich brzegach Jeziora Bocznego i południowego zwężonego krańca rozległego akwenu jeziora Niegocin. Ponad starą mazurską zabudową dominuje czworoboczna, potężna wieża gotyckiego kościoła. Jego mury  i otwory strzelnicze sugerują, że służył nie tylko celom religijnym, ale też obronnym.

Do przystani w porcie jachtowym zawijają statki Żeglugi Mazurskiej z Mikołajek i Giżycka. Dzięki temu możemy odbyć romantyczne wycieczki szlakiem wodnym do obu miejscowości. Wypoczywając w Rydzewie, warto połączyć wycieczkę rowerową z rejsem statkiem, co zaoszczędzi nam sił i pozwoli na podziwianie okolicy z wody i lądu.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas