Milicz - dolnośląska perełka

Zamek, pałac, kościoły, piękne trasy i stawy... To małe miasteczko, które wiele oferuje

To urokliwe okolice
To urokliwe okolice123RF/PICSEL

Uważany jest za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Dolnego Śląska. Jego uroki dobrze znają mieszkańcy niedalekiego Wrocławia – do Milicza przyjeżdżają odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.

Rodzinne szlaki pełne przyrodniczych atrakcji

Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest zespół sakralny kościoła św. Andrzeja Boboli. Wybudowany został w latach 1707–1714, jest drewniany i ma ryglową konstrukcję. Obok wznoszą się budynki o podobnym stylu architektonicznym.

W dużym 50-hektarowym parku krajobrazowym leżącym nad Baryczą znajdują się siedziby dawnych właścicieli Milicza i okolicznych dóbr. Najstarsze są ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego jeszcze przez Piastów oleśnickich.

Tuż obok znajduje się rezydencja wzniesiona w latach 1797–1798 dla hrabiego Joachima Karola Maltzana.

Kościół protestancki w Miliczu
Kościół protestancki w Miliczu123RF/PICSEL

Milicz leży pośród idyllicznej krainy, gdzie dzieła człowieka i siły przyrody nawzajem się dopełniają. Bogactwem regionu jest woda, która dała początek rozległemu kompleksowi stawów rybnych. Stawy Milickie to jeden z największych kompleksów tego typu w Polsce.

Mniejsze i większe tworzą niepowtarzalny krajobraz doliny Baryczy pod Miliczem. Dla ochrony tego unikalnego, kształtowanego przez wieki obszaru powstał Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”. Obejmuje on dolinę rzeki i jej najbliższe sąsiedztwo od Antonina po Żmigród.

Wciąż hoduje się tu ryby, ale największą atrakcją turystyczną i przyrodniczą parku jest 270 gatunków ptaków, które gniazdują na jego terenie lub zatrzymują się tu na odpoczynek podczas wiosennych i jesiennych przelotów.

Uzupełnieniem atrakcji turystycznych są niedalekie Wzgórza Trzebnickie i położone pomiędzy nimi a doliną Baryczy lasy. Cały region oplata sieć szlaków turystycznych i szlaków rowerowych, które pozwalają na autentyczny kontakt z przyrodą.

Nad stawami ulokowane są wieże i platformy widokowe ułatwiające podglądanie ptaków na rozległych przestrzeniach doliny.

Kilka lat temu otwarta została wygodna ponad 20-kilometrowa ścieżka rowerowa „Trasą dawnej kolejki wąskotorowej”, która łączy Grabownicę, Milicz i Sułów. To wspaniały i wygodny rowerowy trakt wzdłuż doliny Baryczy, polecany na rodzinne wycieczki.

DJ

Najwygodniejszy dojazd z centralnej Polski jest drogą S8. Trzeba zjechać na węźle Szczodrów w kierunku Wojciechowa i dalej na Twardogórę i Milicz drogą nr 448.

W Krośnicach w powiecie milickim przed świętami warto zajrzeć do pracowni Szklany Świat Bombki, by obejrzeć piękne ozdoby choinkowe.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas