Reklama

Reklama

Mołdawia. Wakacje w stylu slow

Mołdawia nie bez przyczyny z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie jako cel wakacyjnych wyjazdów. W czasach, gdy zatłoczone plaże i gigantyczne kolejki do osławionych i drogich atrakcji znanych z popularnych przewodników, zaczynają się kojarzyć raczej z udręką niż wypoczynkiem, spore grono osób szuka miejsc, które mogą dać prawdziwy relaks. Mołdawia jest jednym z nich.

Spokój, natura, doskonałe jedzenie, pyszne wina i serdeczna gościnność, jaką coraz trudniej spotkać w innych regionach Europy. Tu można delektować się życiem i to w niewygórowanych cenach (wciąż jest niedrogo). Mołdawia słynie z największych na świecie piwnic winnych, które przypominają raczej podziemne miasta niż składy win. Z pewnością warto zwiedzić Milestii Mici - to 250 km podziemnych korytarzy mieszczących największą w Europie kolekcję win (2 mln butelek). Imponująco przedstawia się także Cricova - 50 podziemnych ulic o łącznej długości 120 km. Idealne warunki do przechowywania win sprawiają, że swoje kolekcje  trzymają w mołdawskich piwnicach sławni i bogaci tego świata.

Reklama

Moda na Mołdawię. Zanim ruszą tu tłumy

Ale nie tylko miłośnicy wybornych trunków doceniają Mołdawię. To perełka ceniona przez wszystkich tych, którzy unikają wydeptanych szlaków, na których tłumy tłoczą się w kolejkach, by zapłacić krocie za możliwość zrobienia kolejnej fotki obiektów, które opatrzyły się już do znudzenia i często po prostu rozczarowują.

Lokalny koloryt, urocze nieodkryte jeszcze przez masową turystykę miejsca i serdeczni gospodarze przyciągają podróżników, odkrywców i oczywiście smakoszy.

Sama Mołdawia dokłada starań, by coraz lepiej przygotować się do przyjęcia zwiększającego się ruchu turystycznego. Czas pandemii był też czasem intensywnych przygotowań i zmian.

- Mimo tego, nasi gospodarze: właściciele gospodarstw agroturystycznych, winnic, organizatorzy wycieczek, przewodnicy, restauracje, hotele i touroperatorzy nie stali w miejscu, ale wykorzystali ten czas, aby odnowić swoje obiekty, stworzyć nowe miejsca noclegowe, więcej tarasów, nowe szlaki turystyczne, kupili rowery i nowe kajaki, zbudowali baseny i każdy z nich odłożył w swoich piwnicach i spiżarniach coś specjalnego, dla długo wyczekiwanych gości. A jak głosi miejscowe przysłowie "Goście przyjeżdżają, gdy ktoś na nich czeka!". Dlatego też nowa kampania jest hołdem dla ludzi pracujących w turystyce i ich odwagi, ponieważ to oni będą tymi, którzy ożywią turystykę w Mołdawii - powiedziała Diana Lazăr, zastępca dyrektora projektu "Konkurencyjność Mołdawii" finansowanego przez USAID, rządy Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Mołdawia. Przyda się zaświadczenie o szczepieniu lub wynik testu PCR

Wjazd do Mołdawii zgodnie z decyzją nr 54 z dnia 29 kwietnia 2021 r.

Przy wjeździe do Mołdawii należy wypełnić formularz, w którym deklaruje się informacje o swoim stanie zdrowia (istotne z punktu widzenia pandemii COVID) oraz potwierdza się, że będzie się prowadzić samoizolację przez 14 dni, chyba że jest się zwolnionym z tego obowiązku.

 Będziesz zwolniony z obowiązku samoizolacji, jeśli przedstawisz wydrukowany negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego w okresie krótszym niż 72 godziny przed planowanym czasem wejścia na pokład (w przypadku podróży transportem zbiorowym) lub czasem przybycia na granicę (w przypadku podróży środkami prywatnymi). Obecne przepisy nie określają, czy dokumenty elektroniczne są akceptowane, ale zaleca się przywiezienie wyniku testu w formie papierowej. Wynik testu może być w języku angielskim, rumuńskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim lub francuskim.

Zostaniesz również zwolniony z obowiązku samoizolacji, jeśli przedstawisz dowód przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, w tym szczepionki oferowanej przez NHS. Przepisy nie określają, że muszą być otrzymane dwie dawki.Dokument potwierdzający szczepienie może być w języku angielskim, rumuńskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim lub francuskim.

Wymagania dotyczące kwarantanny. Kogo dotyczą?

Poza zwolnieniami wymienionymi powyżej, następujące grupy są również zwolnione z samoizolacji:dzieci poniżej 5 roku życia;kierowcy pojazdów przewożących ładunki i pasażerów;  osoby podróżujące w celach leczniczych lub z powodów humanitarnych; studenci przyjeżdżający na studia, egzaminy lub konkursy akademickie po przedstawieniu dokumentów potwierdzających; pracownicy posiadający wizę, zezwolenie na pobyt lub umowę o pracę; osoby powracające z zagranicznej wizyty związanej z pracą za okazaniem potwierdzenia oddelegowania do odbycia podróży; członkowie oficjalnych delegacji odwiedzających Mołdawię; pracownicy transgraniczni; załogi i personel obsługi samolotów, statków i pociągów; pasażerowie w tranzycie; sportowcy i personel towarzyszący podróżujący na międzynarodowe imprezy sportowe; osoby wezwane przez mołdawskie organy ścigania;          posiadacze paszportów dyplomatycznych i członkowie ich rodzin.

Osoby przebywające na kwarantannie mogą zaprzestać samoizolacji, jeżeli po 10 dniach wykonają test PCR, którego wynik będzie negatywny. Można wjechać do regionu Naddniestrza bez negatywnego wyniku testu PCR. Ten przepis obowiązuje co najmniej do 1 lipca. Aktualne oficjalne informacje dotyczące wjazdu do Mołdawii można uzyskać od służb granicznych Republiki Mołdawii.

Raport: Wakacje 2021 a koronawirus

 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mołdawia | wakacje w Mołdawii

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy