Reklama

Reklama

Na wyspę po słońce

"Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie" - tak o tym miejscu napisał Fryderyk Chopin. Dzięki niemu bajecznie piękna wyspa jest bliska Polakom.

Myślisz, że na taką wycieczkę wydasz fortunę? Wręcz przeciwnie! Ceny lotów do tego raju są poza sezonem bardzo przystępne.

Warto więc skorzystać z okazji i poprawić sobie humor na ciepłej plaży.

Śladami słynnego rodaka

Choć Majorka wydaje się nam bardzo egzotycznym kierunkiem, możemy się na niej poczuć naprawdę swojsko. Wśród wąskich uliczek miasta Valldemossa znajdziemy bowiem muzeum... Fryderyka Chopina i George Sand. Słynny polski kompozytor i francuska pisarka spędzili tu kilka miesięcy na przełomie 1838-39 r. Oni także szukali odrobiny słońca, gdy w Europie panowała zima. Możemy więc tej jesieni pójść ich śladem.

Reklama

Valldemossa znana jest z urokliwych uliczek tonących w kwiatach. Warto także zajrzeć do dawnego klasztoru kapucynów, w którym mieszkali Chopin i jego ukochana. Z ogrodów ujrzymy piękny widok na miasteczko i góry.

Monumentalne i urokliwe

Zanim jednak ruszymy w góry, czeka nas wiele atrakcji w stolicy wyspy - Palmie. W architekturze miasta przenikają się różne style - od arabskiego, przez bizantyjski, po śródziemnomorski gotyk. Najlepszymi tego przykładami są pałac królewski i katedra La Seu. Zamek, choć wybudowany przez chrześcijańskiego króla Jakuba II, wziął nazwę z języka arabskiego - La Almudaina, czyli forteca.

Z kolei położona prawie na morskiej plaży katedra należy do najwyższych na świecie - mierzy 44 m (dla porównania: słynna Notre Dame w Paryżu ma 35 m wysokości). Katedra olśniewa wnętrzami i detalami na zewnątrz, a można ją podziwiać także z blisko położonej plaży.

Żeby zaznać kąpieli słonecznych z dala od zgiełku stolicy, warto wybrać się kolejką do Soller - miasteczka u podnóży gór Tramuntana i stamtąd: zabytkowym tramwajem do portu.

Relaks i piękne widoki czekają nas także na położonym na północnym wschodzie wyspy przylądku Formentor. Opisywane przez Chopina "morze jak lazur" znajdziemy zaś na północy wyspy - przy plaży Cala Pi.

WBS

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy