Najpiękniejsze góry w Polsce

Jesień to wymarzony czas na wędrówki po polskich górach... Szlaki cudownie mienią się kolorami. A poranne mgły ścielą się między szczytami, tworząc bajkowy krajobraz.

Beskid Sądecki. Widok na Dolinę Popradu/fot. J. Bielecki
Beskid Sądecki. Widok na Dolinę Popradu/fot. J. BieleckiEast News

Beskid Sądecki. Na Łabowskiej Hali

Beskid Sądecki to w całości park krajobrazowy. Malowniczo przecina go piękna dolina rzeki Poprad. Co najbardziej zachwyca? Z Hali Łabowskiej jest doskonały widok na Beskid Niski i Sądecki.

Zbocza porośnięte są malowniczxymi lasami bukowymi, które zwłaszcza jesienią żółcą się i czerwienią. Przy dobrej pogodzie po lewej stronie szczytu Radziejowej ukazują się ośnieżone Tatry.

Na rozległej Łabowskiej Hali zawsze można spotkać wędrowców, bo jest ona ważnym węzłem szlaków turystycznych.

Tatry. Nad Morskim Okiem

Wędrówka do Morskiego Oka – największego jeziora w Tatrach – to obowiązkowy punkt każdej wycieczki wte strony. Tu każdy chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Najpiękniejsze fotki wyjdą o wschodzie słońca przy nisko ścielących się mgłach nad jeziorem. Co najbardziej zachwyca? Niezwykła czystość i przezroczytość wód Morskiego Oka!

Najlepiej podziwiać je z góry, wspinając się szlakiem do leżącego trochę wyżej Czarnego Stawu. Pięknie prezentują się stąd też urwiska Kazalnicy i szlak na Rysy, wznoszący się zakosami ponad taflę Czarnego Stawu. Ciągną tu całe pielgrzymki turystów.

Bo i łatwo dojść do Morskiego Oka: najpopularniejszy szlak wiedzie z Palenicy Białczańskiej (do której można dojechać autobusem), a stąd można dojść w półtorej godziny do Morskiego Oka.

A to ciekawe! Wzmianki o Morskim Oku pochodzą z czasów króla Władysława IV (XVII w.), kiedy nadawał on prawo użytkowania pastwisk położonych nad wielkim stawem.

Dwa wieki później Morskie Oko stało się prywatną własnością (zakupił je od władz austriackich Emanuel Homolacs, a po nim Władysław Zamoyski). Od 1933 r. jezioro jest własnością państwa polskiego.

Beskid Śląski. Z Baranią Górą

Na jednym z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego, Baraniej Górze, jest wieża wido- kowa, skąd można podziwiać panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.

Co najbardziej zachwyca? Małe, ale urocze wodospady na wartkich górskich potokach. Nie przekraczają one 5 m wysokości, ale spadająca z hukiem woda przyciąga turystów.

Beskid Żywiecki. Z wysokim szczytem Pilsko w tle

To wysokie pasmo gór ciągnące się wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Wiele szczytów przekracza 1000 m, w tym Pilsko, Wielka Racza, Rycerzowa. Co najbardziej zachwyca? Widoki z Hali Miziowej i Hali Cebulowej, pod szczytem Pilska. Można stąd podziwiać panoramę całego Beskidu Żywieckiego i sąsiednich gór ze szczytem Babiej Góry wyglądającym jak wygasły wulkan.

Z Hali Miziowej prowadzą wyciągi orczykowe na Pilsko, jest ona też węzłem pieszych szlaków turystycznych. Na Hali Cebulowej niedawno przywrócono wypas owiec, rosną tam rzadkie w Polsce gatunki roślin, między innymi czosnek syberyjski, od którego zresztą hala ma swą nazwę.

Gorce. Turbacz i Długa Hala

Nie wszyscy wiedzą, że z Krakowa jedzie się tylko dwie i pół godziny na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1310 m).

Co najbardziej zachwyca? Rozświetlony, różowy wschód słońca w skalistych szczytach Tatr widziany z Turbacza (a właściwie ze schroniska pod szczytem). Stąd warto dojść do Hali Długiej – wielkiej polany reglowej na grzbiecie Turbacza.

Położona jest na wys. do 1270 m n.p.m. i ma ok. 35 ha. A to ciekawe! Pierwsze polany na szczytach Gorców powstały w XIV w. – pasterze wypasali na nich owce.

Obecnie, by nie dopuścić do zarośnięcia polany lasem, Gorczański Park Narodowy wprowadził tzw. kulturowy wypas owiec. Na środku polany stoi bacówka, można tu kupić oscypki i napić się żętycy – serwatki z mleka owczego.

Karolina Malinowska. Na co zwraca uwagę?Styl.pl
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas