Nieznane piękno Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska to ostatni na niżu europejskim prastary las o cechach pierwotnego. To tutaj, przy ogromnym szczęściu, można spotkać rysia, żubra czy wilka. Tutaj też hodowana jest słynna trawka z Żubrówki. Wiele ciekawostek na temat tego tajemniczego wciąż obszaru zdradził nam Łukasz Ławrysz, pracownik Nadleśnictwa Białowieża i przewodnik turystyczny, który zna to miejsce jak własną kieszeń. Mieszka w domu w środku Puszczy, niespełna 200 metrów od granicy polsko-białoruskiej. Za płotem czasem widuje żubry.
Puszcza Białowieska zachwyca o każdej porze roku. Wiosną można podziwiać jak przyroda i mnóstwo niespotykanych gatunków budzi się do życia, latem znaleźć w niej wytchnienie, jesienią podziwiać różnorodność i bogactwo kolorów, a zimą, gdy opadną liście, najłatwiej dokonywać obserwacji przyrodniczych.
Czym Puszcza wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc? Najłatwiej uświadomić to sobie znając najważniejsze fakty.
Puszcza Białowieska po polskiej stronie granicy zarządzana jest przez trzy nadleśnictwa i Białowieski Park Narodowy.
Zobacz film o Puszczy Białowieskiej:
To transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa, pozostający do dziś jedynym przyrodniczym obiektem na liście UNESCO w Polsce.
Jest ostatnim zachowanym na niżu europejskim lasem naturalnym o cechach pierwotnego.
Kompleks lasów Puszczy Białowieskiej podzielony jest granicą państwową, uniemożliwiającą migrację dużych zwierząt.
Wschodnia część Puszczy, znajdująca się na terytorium Białorusi, zajmuje powierzchnię 74 tysięcy hektarów, zaś zachodnia, po stronie Polski ma 62 tysiące hektarów, z czego ponad 12 tysięcy hektarów stanowi obszar administrowany przez Nadleśnictwo Białowieża.
Nadleśnictwo Białowieża to obszar lasów z licznymi formami ochrony przyrody: siedem rezerwatów przyrody, liczne gatunki chronione i pomniki przyrody, strefy ochrony gatunkowej grzybów zlichenizowanych, owadów, ptaków i ssaków. To właśnie, dlatego można spotkać tutaj gatunki, które bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek indziej w Polsce.
W niewielkim Rezerwacie Podolany występuje wyjątkowe zagęszczenie dębów będących także pomnikami przyrody.
Rezerwat Podcerwka został powołany w celu ochrony miejsc występowania rzadkich gatunków motyli.
Największym, a jednocześnie najmłodszym (powołano go w 2003 r.), rezerwatem Nadleśnictwa Białowieża są Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej o wielkości 8582 hektarów. Jego celem ochrony jest zachowanie naturalnych siedlisk leśnych, z których większość z nich stanowią ponad 100-letnie drzewostany. Jest to największy rezerwat przyrody w Polsce.
Centralna część Puszczy chroniona jest przez Białowieski Park Narodowy, który stanowi ponad 10,5 tysięcy hektarów. Za początki Białowieskiego Parku Narodowego przyjmuje się rok 1921. Wówczas na części obszaru utworzono leśnictwo "Rezerwat". Od 1947 nadano mu obecną, oficjalną nazwę. Białowieski Park Narodowy ma na celu ochronę najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej i zapewnienie ciągłości wielu gatunkom.
Symbolem Parku jest żubr, największy ssak lądowy w Europie. Szacuje się, że w polskiej części Puszczy Białowieskiej ich liczebność wynosi około 650 osobników.
To z Puszczy Białowieskiej nadają na żywo Żubry Online, umożliwiając obserwowanie puszczańskich żubrów z każdego zakątka świata, dzięki kamerze zainstalowanej na żubrowej polanie.
Puszcza pozostaje otwarta dla turystów i można do niej przyjechać o każdej porze roku.
To tylko fakty, ale żeby naprawdę przekonać się o wyjątkowości i pięknie Puszczy, trzeba to po prostu zobaczyć na żywo.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z Nadleśnictwa Białowieża: