Odkrywamy Turcję Egejską
Wybrzeże Egejskie to prawdziwa turystyczna arkadia. Bajeczne krajobrazy i świetne warunki wypoczynkowe to nie wszystko, co oferuje ten region. Czuć tu przede wszystkim bliskość ducha starożytnych mitów i historii.
Pogoda i klimat
Sam Herodot twierdził, że Turcja Egejska ma "najpiękniejsze niebo i najłagodniejszy klimat na świecie". Na wybrzeżach panuje przyjemny klimat śródziemnomorski, przechodzący w głębi lądu w kontynentalny, suchy. Od maja do października warunki pogodowe są wręcz idealne. Średnia temperatura w miesiącach letnich wynosi około 27°C.
Turystyczna arkadia
Bogactwo i różnorodność Turcji Egejskiej zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Czuć tutaj nieopisaną bliskość historii i kultury - starożytne ruiny opowiadają mity o bogach i władcach, a oliwne gaje szumią hymny o dawnych bohaterach spod Troi czy Pergamonu.
Charakterystyczne dla Wybrzeża Egejskiego są kilometry bajecznych plaż i liczne malownicze cyple, zatoczki i półwyspy wcinające się w morze. Już z pokładu samolotu, kiedy maszyna obniża swój lot, można podziwiać nieregularną, poszarpaną linię brzegową, zjawiskowo turkusowe wody obmywające złoty piasek plaż i ciemnozielone, gęsto porośnięte drzewami oliwnymi, wzgórza.
Gdzie się zatrzymać?
Jeśli oprócz zwiedzania i leniuchowania na plaży, oczekujemy różnorodnych rozrywek i atrakcji, najlepiej zatrzymać się w miastach takich, jak Bodrum, Marmaris czy Kusadasi. Bodrum nazywane jest tureckim Saint-Tropez. W jego przystaniach można podziwiać imponujące jachty z całego świata. Jest tu gwarno i kolorowo - w uliczkach starówki znajdują się liczne bary, dyskoteki i restauracje.
Miano prawdziwej stolicy rozrywki przysługuje jednak Marmaris. Centrum starówki nigdy nie zasypia. Należy podkreślić, że jest tu przede wszystkim przepięknie. Te okolice są zdecydowanie najlepsze pod względem krajobrazowym. Jeśli poszukujemy zaś miejsc spokojniejszych i położonych w bliskiej odległości od najciekawszych zabytków, wybierzmy miejsca takie, jak Gümüldür i Siğacik.
W Siğacik, nie obleganym tak bardzo przez turystów, życie płynie przyjemnie powoli. Miejsce ma w sobie klimat małej, rybackiej osady. Jest ponadto ważnym centrum żeglarskim. Blisko stąd do antycznego miasteczka Teos, w którym znajduje się świątynia Dionizosa. Niedaleko Gümüldür znajduje się z kolei świątynia Apolla.
Starożytne miasta
Pobyt na Wybrzeżu Egejskim nie może się obyć bez wizyty w Efezie, jednym z najsłynniejszych miast starożytności. Zostało założone w XI w.p.n.e. i słynęło głównie z monumentalnej świątyni Artemidy, uznawanej za jeden z siedmiu cudów świata. Efez zachwyca do dziś ogromną liczbą zachowanych, antycznych budowli. Na szczególną uwagę zasługują między innymi Biblioteka Celsusa - jeden z największych księgozbiorów starożytności, świątynia Hadriana i ruiny antycznego teatru.
Drugim ważnym miastem jest miejsce narodzin Homera - Smyrna, zwana dziś Izmirem. To zadbane, oferujące wysoką jakość życia, przesiąknięte międzynarodową atmosferą miejsce. Blisko placu Konak znajduje się Muzeum Archeologiczne, które skrywa takie cuda, jak statua Posejdona czy Demeter, które niegdyś stały na rynku. Koniecznie także należy odwiedzić Meczet Hisar, którego wnętrze dosłownie zapiera dech w piersiach.
Turczynki mają zazwyczaj zasłonięte ramiona i nogi, a mężczyźni rzadko noszą krótkie spodenki. Turyści nie są oczywiście zobligowani, aby przestrzegać surowych reguł tureckiego ubioru, ale zbytnie eksponowanie ciała może skutkować natarczywymi spojrzeniami miejscowych.
Naturalnie, powinno się uczynić wyjątek i przez wzgląd na szacunek do panujących tu obyczajów, zakryć się szczelnie od stóp do głów, podczas wizyty w meczecie. Chusty i odpowiednie stroje można nieodpłatnie wypożyczyć przed wejściem do świątyni.
Warto także wiedzieć, że fotografowanie kobiet, których twarze są zasłonięte chustami, jest zabronione. Pasjonaci fotografii, którym zależy na wykonaniu takich zdjęć, powinni robić je dyskretnie, z dystansu, używając dłuższego obiektywu.
Ponadto, Turcy bardzo przestrzegają kulturalnej zasady ustępowania miejsca osobom starszym i kobietom ubranym w całości na czarno i nie zawahają się zwrócić nieświadomemu turyście uwagi. Odmowa może doprowadzić do zaciekłej kłótni z wieloma oburzonymi pasażerami.
Kupcy tureccy zaciekle walczą o klienta, starając się za wszelką cenę namówić go do zakupów. Jeśli dany towar nas nie interesuje, a sprzedawca nie daje za wygraną i wręcz zamęcza nas reklamą, należy bardzo uprzejmie, ale stanowczo odmówić.
Sprawdź TUTAJ!