Olsztyn. Miasto wśród jezior

Choć nie oszczędzały go wichry historii, miał szczęście do mieszkańców. Dziś Olsztyn ma i piękne zabytki i dziką przyrodę w sercu miasta. To czyni go naprawdę wyjątkowym.

Ratusz w Olsztynie
Ratusz w Olsztynie123/RF PICSEL

Dokładnie 500 lat temu Mikołaj Kopernik przyjechał do Olsztyna, by objąć posadę administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej. Choć był tu tylko pięć lat, to zapisał się w ludzkiej pamięci jako świetny gospodarz.

Prowadził też swoje obserwacje astronomiczne i do dziś, w krużgankach w Zamku Kapituły Warmińskiej można zobaczyć wykreślone ręką mistrza linie, pomagające określić równonoc wiosenną, a co za tym idzie, obliczyć daty ruchomych świąt kościelnych.

Mieszkańcy Olsztyna najbardziej lubią pomnik Kopernika przy uliczce prowadzącej do zamku. Astronom siedzi na ławeczce i patrzy w gwiazdy.

Świeci się tylko jego nos - wypolerowało go kilkanaście roczników maturzystów, bo dotknięcie nosa uczonego przynosi ponoć niebywałe szczęście na egzaminach.

Po wizycie na zamku można wybrać się na spacer uliczkami Starego Miasta. Choć kamienice były w większości zniszczone podczas II wojny światowej, zostały odtworzone i dziś okolice Rynku mają niezwykły klimat. Chwilę wytchnienia znajdziemy chłodnych murach Bazyliki katedralnej. Jej strzeliste łuki i cenne sklepienia sprawiają, że jest jednym z najciekawszych kościołów na Warmii.

Już z daleka zobaczymy potężną wieżę katedry pw. św. Jakuba Starszego, zwieńczoną sygnaturką. Ma aż 38 m wysokości.

Ale najpiękniejsze w Olsztynie jest to, że w granicach miasta znajduje się kilkanaście jezior. Niektóre z nich są dzikie, a niektóre mają nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na aktywny wypoczynek. Nad oddalonym o kilka minut od Starego Miasta jeziorem Ukiel, nabrzeże jest zabudowane w spójnym ekologicznym stylu, przypominającym architekturę Skandynawii. Można tu jeździć na rowerze, grać w piłkę, wypożyczyć kajak albo łódkę.

Ciekawe miejsca

Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad jeziorem Ukiel, ul. Kapitańska 23, Olsztyn. Wypożyczalnia: kajak dwuosobowy: 10 zł/godz., rower: 6 zł/godz., łyżworolki: 5 zł/godz., place zabaw, trampoliny, leżaki, boiska do piłki plażowej są dostępne za darmo.

Muzeum Warmii i Mazur, ul. Zamkowa 2, Olsztyn, tel: 89 527 95 96, e-mail: zamek@muzeum.olsztyn.pl, www.muzeum.olsztyn.pl, bilety: 10 i 8 zł, bilet rodzinny 2+1: 20 zł.

Droga Świętego Jakuba prowadzi do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Starszego. Pierwszy polski odcinek Camino de Santiago rozpoczyna się od Wysokiej Bramy w Olsztynie.

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas