Reklama

Olsztyn. Miasto wśród jezior

Choć nie oszczędzały go wichry historii, miał szczęście do mieszkańców. Dziś Olsztyn ma i piękne zabytki i dziką przyrodę w sercu miasta. To czyni go naprawdę wyjątkowym.

Dokładnie 500 lat temu Mikołaj Kopernik przyjechał do Olsztyna, by objąć posadę administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej. Choć był tu tylko pięć lat, to zapisał się w ludzkiej pamięci jako świetny gospodarz.

Prowadził też swoje obserwacje astronomiczne i do dziś, w krużgankach w Zamku Kapituły Warmińskiej można zobaczyć wykreślone ręką mistrza linie, pomagające określić równonoc wiosenną, a co za tym idzie, obliczyć daty ruchomych świąt kościelnych.

Mieszkańcy Olsztyna najbardziej lubią pomnik Kopernika przy uliczce prowadzącej do zamku. Astronom siedzi na ławeczce i patrzy w gwiazdy.

Reklama

Świeci się tylko jego nos - wypolerowało go kilkanaście roczników maturzystów, bo dotknięcie nosa uczonego przynosi ponoć niebywałe szczęście na egzaminach.

Po wizycie na zamku można wybrać się na spacer uliczkami Starego Miasta. Choć kamienice były w większości zniszczone podczas II wojny światowej, zostały odtworzone i dziś okolice Rynku mają niezwykły klimat. Chwilę wytchnienia znajdziemy chłodnych murach Bazyliki katedralnej. Jej strzeliste łuki i cenne sklepienia sprawiają, że jest jednym z najciekawszych kościołów na Warmii.

Już z daleka zobaczymy potężną wieżę katedry pw. św. Jakuba Starszego, zwieńczoną sygnaturką. Ma aż 38 m wysokości.

Ale najpiękniejsze w Olsztynie jest to, że w granicach miasta znajduje się kilkanaście jezior. Niektóre z nich są dzikie, a niektóre mają nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na aktywny wypoczynek. Nad oddalonym o kilka minut od Starego Miasta jeziorem Ukiel, nabrzeże jest zabudowane w spójnym ekologicznym stylu, przypominającym architekturę Skandynawii. Można tu jeździć na rowerze, grać w piłkę, wypożyczyć kajak albo łódkę.

Ciekawe miejsca

Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad jeziorem Ukiel, ul. Kapitańska 23, Olsztyn. Wypożyczalnia: kajak dwuosobowy: 10 zł/godz., rower: 6 zł/godz., łyżworolki: 5 zł/godz., place zabaw, trampoliny, leżaki, boiska do piłki plażowej są dostępne za darmo.

Muzeum Warmii i Mazur, ul. Zamkowa 2, Olsztyn, tel: 89 527 95 96, e-mail: zamek@muzeum.olsztyn.pl, www.muzeum.olsztyn.pl, bilety: 10 i 8 zł, bilet rodzinny 2+1: 20 zł.

Droga Świętego Jakuba prowadzi do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Starszego. Pierwszy polski odcinek Camino de Santiago rozpoczyna się od Wysokiej Bramy w Olsztynie.Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy