Reklama

Oman. Bogactwo orientu

Poznaj bogactwa Orientu - miękkość kaszmiru, zapach kadzidła, piękne plaże, potężne twierdze i pustynne doliny.

Oman to kraina gdzie baśń miesza się z olśniewającą prawdą. Gdy zawitał tu Marco Polo był pod wrażeniem wypływających z portu Sur łodzi wypełnionych perłami, arabskimi wierzchowcami oraz kadzidłem. Oman opisano w eposie o Gilgameszu. Stąd też wyruszał Sindbad Żeglarz na wyspę legendarnego ptaka Rok. A to zaledwie początek...

Próżno tu szukać wieżowców

Znajdziesz za to piękne plaże, zabytki sprzed setek lat i zjawiskową pustynię. Być może właśnie to w połączeniu z faktem, że krajem rządzi sułtan (jego wizerunek zobaczysz na banknotach) sprawia, iż Oman wydaje się bardziej baśniowy niż inne kraje Orientu. Tutejsza architektura i folklor łączą w sobie malowniczo wpływy portugalskie i muzułmańskie. 

Reklama

W Maskat, stolicy kraju, wybierz się na souq – targ. Na straganach znajdziesz kadzidło, oliwę, orzechy, a także piękne kaszmirowe chusty, plecione z palmowych liści koszyki i pasterskie laski do poganiania bydła. 

Maskat położone jest wzdłuż wód Zatoki Omańskiej. Jego dzielnice rozdzielone są pasmami gór, co sprawia wrażenie, jakby stolica składała się z kilku miast. Warto wybrać się na przejażdżkę po zatoce, by rzucić okiem na miasto z tej perspektywy.

Zobacz też pałac sułtana oraz Wielki Meczet – jego imponująca biała bryła powstała z 300 tys. ton indyjskiego piaskowca. O ogromie świątyni niech świadczy rozmiar dywanu położonego na posadzce – ma 4300 m2 i waży 21 ton! W wolnej chwili wybierz się też do Nizwy oddalonej o około 140 km na południe od Maskatu. Skieruj się na rynek.

Kupisz tam mosiężną i srebrną biżuterię oraz ceramikę, z wyrobu których od wieków słyną nizawscy rzemieślnicy. W pobliżu rynku znajduje się imponujący fort z XVII wieku przypominający burzliwą historię sułtanatu. Twierdza może poszczycić się największą w krajach arabskich okrągłą wieżą. Koniecznie też odwiedź Wadi Shab, piękną oazę usytuowaną w kanioni nad Zatoką Omańską.

Zazwyczaj wadi to doliny na pustyniach, które w czasie pory deszczowej zamieniają się w koryta rzek. Jednak w tym przypadku, na Wadi Shab strumienie płyną nieprzerwanie przez cały rok. Dzięki temu brzegi doliny porasta bujna roślinność przyciągająca liczne ptaki i motyle. Nie możesz pominąć pustyni Wahiba słynącej z dwustumetrowych wydm o odcieniach od bieli do ciemnej sepii. 

Jak mówią mieszkańcy Omanu wschód i zachód słońca nad Wahiba jest doznaniem magicznym. Pora deszczowa odmienia kraj jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Woda sprawia, że pustynne tereny ożywają, zmieniając się w cudowne roślinne kobierce.

Odwiedź region Dhofar, skąd pochodzi magiczna żywica z drzew kadzidłowca Cartera. To właśnie z niej wytwarzane są kadzidła. Jeśli lubisz przyrodę wybierz się do Ras Al Jinz – rezerwatu morskich żółwi. Możesz zatrzymać się w hotelu, który znajduje się w budynku centrum badawczego, dzięki czemu goście mogą obserwować zwierzęta niemal przez całą dobę. 

Anna Kryńska

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy