Reklama

Reklama

​Panama: Kanał, laguny i wulkany

Panorama Panama City /123RF/PICSEL

Urokliwe miasto Panama, słynny kanał łączący Atlantyk z Pacyfikiem i przepiękne egzotyczne wyspy to punkty obowiązkowe na turystycznej mapie Panamy.

Co zobaczyć i zrobić w Panamie?

Panama City

Miasto Panama to charakterystyczne wąskie uliczki, niska zabudowa, szlacheckie posiadłości i kontrastujące z nimi wieżowce w centrum miasta.

Koniecznie zobacz stare miasto, wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, Panama Vieja, pałac prezydencki i katedrę San Jose.

Potem pojedź nad groblę Amador, skąd można podziwiać zachwycającą panoramę miasta.

Kanał Panamski

Kanał Panamski jest bardzo ważnym traktem morskim łączącym Ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Dzienna przepustowość kanału to około 1400 statków. Jego długość wynosi 81 km. Kanał Panamski posiada trzy pary śluz. Niektóre z nich posiadają centra obserwacyjne: Gatun, Agua Clara i Miraflores. Zatrzymaj się przy tej trzeciej, aby zobaczyć jak przez to wąskie gardło przeprawiają się ogromne statki.

Reklama

Park narodowy w Chagres

Całe przedsięwzięcie związane z Kanałem Panamskim to również park narodowy w Chagres. Pozwala zachować naturalne zasoby tego miejsca, lasy tropikalne, rzeki i jeziora. Jezioro Alajuela jest naturalnym zbiornikiem retencyjnym regulującym poziom wody w Kanale Panamskim.

Obszar Chagres zamieszkuje plemię Indian Embera Drua, które próbuje zachować styl życia praktycznie niezmienny od czasów przybycia Kolumba. Wybierz się na przeprawę czółnami, żeby poznać ich kulturę i zwyczaje w tradycyjnej wiosce. Indianie Embera żyją prosto, z dala od cywilizacji, są wyjątkowo gościnni, serdeczni i uśmiechnięci. Spraw sobie pamiątkę z tego miejsca - wyrób rękodzieła to jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy przez mieszkańców wioski. Plemię słynie z różnego rodzaju wyrobów z trzciny i koralikowych ozdób.

W drodze powrotnej skorzystaj z okazji orzeźwiającej kąpieli w pobliskim wodospadzie. Osoby poszukujące mocnych wrażeń mogą wybrać się tutaj na rafting.

Wyspy Bocas del Toro

Wyspy Bocas del Toro to idealne miejsce do wypoczynku na pięknych, piaszczystych plażach, nurkowania w krystalicznie czystym morzu, podziwiania raf koralowych i życia podwodnego. Otaczające wyspy palmowe i tropikalne lasy, bogaty ekosystem archipelagu oraz tradycyjne indiańskie wioski tworzą niebywały klimat, a bogactwo kulturowe i architektoniczne, mili ludzie, lokalna wyśmienita kuchnia sprawiają, że jest to miejsce niezwykłe.

Wyspa Bastimentos

Crawl Cay na wyspie Bastimentos to jedno z najatrakcyjniejszych i kolorowych miejsc na wyspach, gdzie cisza, czysta woda i tropikalna roślinność tworzą miejsce idealne do wypoczynku oraz snurkowania (nurkowania z maską i rurką). Odwiedź też plażę Czerwonej Żaby, która nazwę i sławę swą zawdzięcza niewielkiej żabom, które znaleźć można tylko na wzgórzu nieopodal plaży. Łatwo jest je znaleźć, jako że wydają z siebie dość głośny, ochrypły dźwięk.

Rezerwat Caño Negro

Rezerwat narodowy Caño Negro znajduje się przy granicy z Nikaraguą. Lasy, łąki i bagna tego parku zapewniają schronienie dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt takich jak pumy, jaguary, oceloty, tapiry czy pekari. Żyje tam też kilka gatunków małp, m.in. kapucynka czarno-biała, wyjec płaszczowy i czepiak czarnoręki.

W porze suchej rzeka zamienia się w małe laguny, kanały i plaże, które są domem dla tysięcy ptaków wędrownych wielu gatunków, takich jak bociany, różne gatunki ibisów, wężówki amerykańskie, kaczki i kormorany. Wybierz się na wyprawę łodzią do miejsca idealnego do obserwacji wielu gatunków ptaków, które są największą atrakcją rezerwatu.

Możesz tutaj zażyć kąpieli w geotermalnych źródłach wulkanicznych. Jest tu aż 16 podświetlanych basenów, otoczonych tropikalną roślinnością.

Anton Valley - miasto w kraterze

Miasteczko Anton Valley położone jest w drugim co do wielkości, wygasłym kraterze wulkanicznym na świecie i słynie z turystycznych walorów dzięki licznym ścieżkom rowerowym i trekkingowym, a także możliwości skorzystania z kąpieli w basenach termalnych. Szczególnie popularne jest wśród mieszkańców Panama City, którzy przyjeżdżają tu na weekendowe wypady w ucieczce od miejskiego zgiełku.

Zwiedź targ z lokalnym rzemiosłem, mnóstwem tropikalnych kwiatów, owoców i warzyw. Przespaceruj się lasem tropikalnym do najwyższego w regionie wodospadu El Chorro Macho. Możesz nad nim zjechać na linie! W ogrodzie botanicznym El Nispero podziwiaj unikalne gatunki roślin, w tym endemiczne gatunki orchidei. Zrelaksuj się w źródłach termalnych, które znane są z właściwości leczniczych, pomagających na alergie skórne oraz artretyzm.

Kawa i rum

Panama to wymarzone miejsce dla smakoszy. Koniecznie zwiedź palarnię kawy i spróbuj jej lokalnych odmian. Jeśli lubisz egzotyczne alkohole, znajdziesz tu wiele wytwórni rumu, w których poznasz tajniki tego trunku.

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama