Papieskie Tatry. Śladami Ojca Świętego
Jan Paweł II odwiedził ostatni raz Tatry 5 czerwca 1997 r. Była to niezaplanowana wizyta. Nad Morskim Okiem w skupieniu patrzył na panoramę gór z drugiej strony jeziora. Żegnając się powiedział: „Pilnujcie mi tej ziemi, tej przyrody!”
Piękno Tatr i całej podhalańskiej ziemi z jej kapliczkami i kościółkami jest odblaskiem Najwyższego Piękna Boga… – mówił Jan Paweł II. Kochał polskie góry. Po objęciu najwyższej godności w Kościele bardzo za Tatrami tęsknił.
W czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny chciał zobaczyć je choćby z okien śmigłowca, ale szyki pokrzyżowała mu mglista pogoda. Westchnął ponoć wtedy: „A tak chciałem tym ceprom, przepraszam, naszym gościom z Rzymu, ukazać urodę polskich gór”. '
Marzenie Jana Pawła II udało się zrealizować cztery lata później
Odwiedził wówczas schronisko na Polanie Chochołowskiej, a później odbył krótką wycieczkę w górę Doliny Jarząbczej. Tatrzańska przygoda dla młodego Karola Wojtyły zaczęła się bardzo wcześnie. 12-letni wówczas chłopiec ze starszym bratem Edmundem wyruszył przez Kuźnice na Zawrat, następnie do Doliny Pięciu Stawów Polskich i przez Świstówkę do Morskiego Oka.
Tatry były również celem wycieczek narciarskich młodego biskupa z Krakowa. Podczas jednej z nich – 5 kwietnia 1959 roku – na przełęczy doszło do załamania pogody. Karol Wojtyła i Jerzy Ciesielski (towarzysz wielu górskich wypadów) schodzili w zamieci i ciemnościach na stronę Pięciu Stawów.
Zgubili drogę i cudem późną nocą dotarli do schroniska
Niewielki klasztor sióstr Urszulanek na zakopiańskich Jaszczurówkach wiele razy gościł Karola Wojtyłę.
Skromny pokoik na pierwszym piętrze w którym mieszkał, został zachowany w niezmienionym stanie. Przed domem rekolekcyjnym nazywanym Księżówką stoi pomnik Jana Pawła II, przedstawiający Ojca Świętego jako pasterza wspartego na lasce przewodnika górskiego. Tak jakby ukochany przez górali „Baca” wciąż był wśród nich, w swoich ukochanych górach.
Tatrzański Szlak im. św. Jana Pawła II
Pierwszy Szlak Papieski w polskich górach powstał spontanicznie w 1983 r. na trasie pamiętnej górskiej wycieczki Ojca Świętego ze schroniska na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej.
Trasę oznakowali sami górale chcąc upamiętnić to historyczne wydarzenie. Obecnie Szlak Papieski w Tatrach to część znacznie rozleglejszego Małopolskiego Szlaku Papieskiego (liczącego ponad 200 km). Jego wersja tatrzańska ma następujący przebieg: Kiry-Dolina Chochołowska-Ścieżka Nad Reglami-Kalatówki-Kuźnice-Jaszczurówka-Toporowa Cyrhla-Wiktorówki-Palenica Białczańska-Morskie Oko.
Nocleg w schronisku Szlak jest łatwy, ale dość długi. Chcąc pokonać go w całości trzeba się liczyć z koniecznością noclegu w górach. Bazą mogą być schroniska górskie PTTK.
Główne z nich znajdują się na: Polanie Chochołowskiej (tel: 18 801 62 14), nad Morskim Okiem (tel: 602 260 757) i w Dolinie Pięciu Stawów (tel: 781 055 555).
M. i M. Osip-Pokrywka