Park Narodowy Gór Stołowych

To największa przyrodnicza atrakcja ziemi kłodzkiej, unikatowa w skali kraju - wypiętrzone ponad 30 milionów lat temu góry płytowe. Ich specyficzna budowa (są z piaskowców) sprawia, że ulegają erozji w nietypowy sposób, tworząc fantastyczne skalne rzeźby, labirynty i wieżyce. W Polsce znajduje się ich wschodnia i zachodnia część, centralna zaś należy do Czech.

Widok ze Strzelińca w Górach Stołowych
Widok ze Strzelińca w Górach Stołowych123RF/PICSEL

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), na który można wejść po... schodach. Prowadzi tu wygodny szlak z 665 kamiennymi stopniami. Na szczycie znajduje się schronisko, tam też zaczyna się najbardziej znana trasa wiodąca pomiędzy ciekawymi formami skalnymi przypominającymi różne przedmioty i zwierzęta. Drugim najpopularniejszym miejscem turystycznym Gór Stołowych są Błędne Skały - bajkowy kamienny labirynt, który oczarował nawet hollywoodzkich scenarzystów - to tutaj kręcono niektóre sceny Opowieści z Narnii.

Chociaż szlaki na Szczeliniec i Błędne Skały są najbardziej popularne i rzeczywiście mogą zrobić wielkie wrażenie, warto pamiętać o kilku mniej znanych, nie tak tłocznych, ale również efektownych miejscach w tej okolicy.

Skalne grzyby

Wyglądają jak przeskalowane borowiki, przy których poczujemy się jak Alicja w Krainie Czarów po łyknięciu pomniejszającego eliksiru. Skalne Grzyby i inne efektowne formacje skalne leżą na terenie rozciągającym się między Batorowem a Radkowskimi Skałami. Miejsce jest przepiękne - wspomniane Grzyby (jak zresztą na grzyby przystało) "rosną" w gęstym dzikim lesie, niektóre (porośnięte paprociami i mchem) przypominają dekoracje do kolejnej części przygód Indiany Jonesa.

Radkowskie skały

Położone są na południe od Radkowa, w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Skały wznoszą się tutaj niemal pionowymi ścianami, tworząc ciąg piaskowcowych baszt i filarów przypominających mur skalny o wysokości dochodzącej do 100 metrów. Są równie efektowne, jak cała reszta Gór Stołowych - ze szczytów rozciąga się wspaniały widok, za to ludzi jest tu znacznie mniej i podążamy bardziej dzikim szlakiem. Atrakcję stanowią też liczne poprowadzone tutaj trasy wspinaczkowe. Do skał dojedziemy błyskawicznie z parkingu przy tak zwanej Szosie Stu Zakrętów.

Białe skały

Okazałe białe skały piaskowcowe, wysokie na 20-30 metrów, ustawione jak armia baszt i wieżyc na przestrzeni kilometra to jedno z najbardziej lubianych miejsc wspinaczkowych w Górach Stołowych. Jasne zabarwienie zawdzięczają sporej zawartości kwarcu.

„Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk”
„Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk”materiały prasowe

Fragment książki Sylwii Kawalerowicz "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk". Wydawnictwo Buchmann. Premiera: 14 kwietnia.

***

Zobacz również:

"W bliskim planie": Paulina Chruściel