Park Narodowy Gór Stołowych
To największa przyrodnicza atrakcja ziemi kłodzkiej, unikatowa w skali kraju - wypiętrzone ponad 30 milionów lat temu góry płytowe. Ich specyficzna budowa (są z piaskowców) sprawia, że ulegają erozji w nietypowy sposób, tworząc fantastyczne skalne rzeźby, labirynty i wieżyce. W Polsce znajduje się ich wschodnia i zachodnia część, centralna zaś należy do Czech.
Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), na który można wejść po... schodach. Prowadzi tu wygodny szlak z 665 kamiennymi stopniami. Na szczycie znajduje się schronisko, tam też zaczyna się najbardziej znana trasa wiodąca pomiędzy ciekawymi formami skalnymi przypominającymi różne przedmioty i zwierzęta. Drugim najpopularniejszym miejscem turystycznym Gór Stołowych są Błędne Skały - bajkowy kamienny labirynt, który oczarował nawet hollywoodzkich scenarzystów - to tutaj kręcono niektóre sceny Opowieści z Narnii.
Chociaż szlaki na Szczeliniec i Błędne Skały są najbardziej popularne i rzeczywiście mogą zrobić wielkie wrażenie, warto pamiętać o kilku mniej znanych, nie tak tłocznych, ale również efektownych miejscach w tej okolicy.
Skalne grzyby
Wyglądają jak przeskalowane borowiki, przy których poczujemy się jak Alicja w Krainie Czarów po łyknięciu pomniejszającego eliksiru. Skalne Grzyby i inne efektowne formacje skalne leżą na terenie rozciągającym się między Batorowem a Radkowskimi Skałami. Miejsce jest przepiękne - wspomniane Grzyby (jak zresztą na grzyby przystało) "rosną" w gęstym dzikim lesie, niektóre (porośnięte paprociami i mchem) przypominają dekoracje do kolejnej części przygód Indiany Jonesa.
Radkowskie skały
Położone są na południe od Radkowa, w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Skały wznoszą się tutaj niemal pionowymi ścianami, tworząc ciąg piaskowcowych baszt i filarów przypominających mur skalny o wysokości dochodzącej do 100 metrów. Są równie efektowne, jak cała reszta Gór Stołowych - ze szczytów rozciąga się wspaniały widok, za to ludzi jest tu znacznie mniej i podążamy bardziej dzikim szlakiem. Atrakcję stanowią też liczne poprowadzone tutaj trasy wspinaczkowe. Do skał dojedziemy błyskawicznie z parkingu przy tak zwanej Szosie Stu Zakrętów.
Białe skały
Okazałe białe skały piaskowcowe, wysokie na 20-30 metrów, ustawione jak armia baszt i wieżyc na przestrzeni kilometra to jedno z najbardziej lubianych miejsc wspinaczkowych w Górach Stołowych. Jasne zabarwienie zawdzięczają sporej zawartości kwarcu.
Fragment książki Sylwii Kawalerowicz "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk". Wydawnictwo Buchmann. Premiera: 14 kwietnia.
***
Zobacz również: