Paryskie centrum sztuki
Centre Georges Pompidou stało się drugą, po Wieży Eiffla wizytówką Paryża.


Futurystyczny budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg to obok Luwru czy Wieży Eiffla niemal obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki do stolicy Francji.
Na cześć prezydenta
Muzea Paryża
W Paryżu znajduje się mnóstwo zabytków z różnych epok, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym.










Centrum nazwano na cześć prezydenta Francji, Georgesa Pompidou, który w 1969 roku podjął decyzję o wybudowaniu na tzw. Plateau Beaubourg nowoczesnej placówki kulturalnej dla mieszkańców Paryża i turystów. W międzynarodowym konkursie architektonicznym zwyciężył projekt autorstwa Włocha - Renzo Piana i Brytyjczyka - Richarda Rogersa. Budowa Centrum Pompidou trwała pięć lat. W 1977 roku, tuż po otwarciu Centrum przyciągało 45 tysięcy zwiedzających dziennie.
Idealna przestrzeń
Wewnątrz Centrum znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i główna biblioteka publiczna w mieście. Oprócz tego znajdziemy tu teatry, sale koncertowe i kino oraz całą infrastrukturę dla turystów, jak sklepy czy restauracje.
Dzięki nowoczesnym - nawet w XXI wieku - rozwiązaniom architektonicznym, w Centrum Pompidou uzyskano idealną przestrzeń wystawienniczą. Wszelkie instalacje, jak rury wodociągowe, klimatyzacja czy kable elektryczne, zostały poprowadzone na zewnątrz budynku, dzięki czemu w środku jest więcej miejsca. Każdą z instalacji oznaczono kolorem - np. rury doprowadzające wodę są zielone, ogrzewanie oznaczono na czerwono, a klimatyzację - na niebiesko.
"Ciągi komunikacyjne" - korytarze i ruchome schody umieszczono w przezroczystych tunelach. Przemieszczając się w budynku możemy więc jednocześnie oglądać przez szyby trwające właśnie wystawy. Za bilet do Centrum zapłacimy 12 Euro.