Reklama

Reklama

Pekin bez smogu. Widok błękitnego nieba nad miastem zapiera dech w piersiach!

Pekin przez wiele lat był uznawany za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, jednak to już przeszłość. Smog w stolicy Chin praktycznie zniknął. Spójrzcie tylko na zdjęcia!

Piękne, błękitne niebo nad Pekinem? To nie żart. Chińska metropolia, która przez lata była znana jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi, wygrała walkę ze smogiem i teraz można tam odetchnąć pełną piersią bez obaw o swoje zdrowie. 

To jednak nie wynik cudu, a długofalowej i przemyślanej kampanii na rzecz walki o czyste powietrze.

Błękitne niebo nad Pekinem to nie cud!

Trzeba pamiętać, że jeszcze cztery lata temu poziom zanieczyszczenia pekińskiego powietrza był katastrofalny, a o błękitnym niebie można było tam co najwyżej pomarzyć. Miasto najczęściej spowite było smogową mgłą, przez którą mało co było widać.

Na trudną sytuację w tym miejscu zwracały uwagę media i organizacje na całym świecie, m.in. "The New York Timesie" pisano, że oddychanie tamtejszym powietrzem stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. 

Reklama

"Oddychanie to jedno z największych zagrożeń zdrowia dla chińskich dzieci" - można było przeczytać. 

2021 przyniósł jednak upragnione zmiany,  Huang Runqiu, chiński minister ekologii i środowiska uważa, że błękitne niebo nad Pekinem świadczy o tym, że "stolica wkracza w nową erę czystego powietrza".

Jak Pekin wygrał ze smogiem?

Chiny w 2013 roku zaczęły podejmować działania, aby znacznie ograniczyć smog. Tamtejsza władza nakazała fabrykom zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a mieszkańcy nie mogą m.in. spalać śmieci, ani rozpalać... grilla. 

Zmniejszono również zużycie węgla i wycofano z ruchu na pekińskich drogach około 300 tysięcy pojazdów, które są najbardziej szkodliwe dla środowiska.

Czytaj również: 

Parszywa dwunastka. Warzywa i owoce najbardziej zanieczyszczone pestycydami

Zapomniane pandemie: Jak cholera dziesiątkowała Europę? 

Zobacz także: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Pekin | Pekin bez smogu | stolica Chin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy