Piekielny szlak. Idealna trasa na weekendowe wycieczki!

Pandemia zaczyna ci się powoli kojarzyć z mękami piekielnymi? W weekend możesz odpocząć i wybrać się z Piekła do Nieba. Liczący 225 km „Piekielny szlak” to doskonały pomysł na wiosenne wędrówki dla całej rodziny.

article cover

Piekielny szlak. Idealna trasa na weekendowe wycieczki!

Pandemia zaczyna ci się powoli kojarzyć z mękami piekielnymi? W weekend możesz odpocząć i wybrać się z Piekła do Nieba. Liczący 225 km „Piekielny szlak” to doskonały pomysł na wiosenne wędrówki dla całej rodziny.

Na całej trasie na turystów czekają miejsca, w których można odpocząć, zjeść posiłek i nabrać sił do dalszej wędrówki. Na zdjęciu punkt integracji w miejscowości Niebo – końcowy przystanek „Piekielnego szlaku”. Oprac.: Iza Grelowska Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁStowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl
Na „Piekielnym szlaku” znajdziecie też innego rodzaju atrakcje. W Maleńcu znajduje się Zabytkowy Zakład Hutniczy (na zdjęciu), w Kawęczynie młyn i tradycyjne gospodarstwo, w Adamowie Muzeum Ludowe, w Białaczowie Zespół Pałacowy. Na uwagę zasługuje też Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, które stanowi jeden z najcenniejszych pod względem historycznym zabytków przemysłowych w kraju i Europie.
Idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji jest Zalew Sielpia w Sielpi Wielkiej. Piaszczyste plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych, wspaniała przyroda i doskonała infrastruktura sprawiają, że można tu spędzić bardzo udany weekend. Kto lubi wypoczywać nad wodą może też zatrzymać się nad zalewem w Bliżynie. Do dyspozycji turystów są tu: plaża z kąpieliskiem i brodzikiem dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej, duży plac zabaw dla dzieci, trasy nordic walking, siłownia zewnętrzna i altana z grillem.
Idealnym miejscem do obserwacji ptaków wodnych są też stawy w Rudzie Malenickiej. Są to stawy hodowlane, ale kto marzy plażowaniu i kąpielach też znajdzie coś dla siebie na „Piekielnym szlaku”.Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl
Sosnowe lasy, łąki i torfowiska, a pośród nich meandrująca rzeka Krasna. Dolina Krasnej to prawdziwa perełka częściowo chroniona w ramach Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Unikalna przyroda jest też na jednym z odcinków doliny objęta rezerwatem Góra Krasna.
Jednym z bardziej interesujących obiektów sakralnych na „Piekielnym szlaku” jest romański Kościół św. Mikołaja w Żarnowie. Świątynia pochodzi z XII w.Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl
Bardziej niebiańska strona Piekielnego szlaku? W miejscowości Paradyż znajduje się piękny barokowy zespół dawnego klasztoru oo. Bernardynów i Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego - Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego. Do znajdującego się tam cudownego obrazu (w 1678 roku w Wielki Piątek na obliczu Chrystusa pojawiły się ponoć krople krwi) odbywają się pielgrzymki. Kościół ma piękne zabytkowe wnętrze, a w pobliżu zabudowań klasztornych znajduje się interesujący XVII wieczny park.
Dreszcz emocji związany z międzywymiarowymi wędrówkami można poczuć przechodząc przez Piekielną Bramę. To także całkowicie naturalny twór. W pogodne dni – idealne miejsce na instagramową fotkę, ale jeśli złapie was deszcz, też nie ma zmartwienia. W pobliżu wybudowano wiaty, pod którymi można się schronić. Warto też zwrócić uwagę na czarci kamień w Kamiennej Woli. Największy głaz narzutowy w województwie świętokrzyskim.
Warte zwiedzenia jest także Piekło Dalejowskie: niezwykłe formy skalne z piaskowców triasowych porastają paprocie tworzące wiszące ogrody. Znajdują się tu też liczne małe jaskinie. Czy w którejś z nich jest wejście w zaświaty?Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl
Skałki Piekielne to rezerwat przyrody w pobliżu Niekłania Wielkiego. Zadziwiające formacje skalne nie powstały wprawdzie w wyniku działania sił nieczystych, a na skutek erozji. Ale ich fantastyczne kształty na tyle poruszały wyobraźnię, że przylgnęła do nich budząca grozę nazwa. Skałki ciągną się na długości jednego kilometra, a ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Na terenie rezerwatu można też znaleźć rzadkie gatunki paproci.
Jedną z największych atrakcji są miejsca „piekielne”, a jest ich na trasie sporo. Wszystko zaczyna się w Piekle Gatniki w miejscowości Piekło. Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl
To idealne miejsce dla tych, którzy kochają wypoczynek na łonie natury - znajdą tu unikalne przykłady przyrody ożywionej i nieożywionej oraz doskonałe miejsca do obserwacji ptaków. Ale amatorzy historii, dawnego rzemiosła i architektury sakralnej także będą mieli co zwiedzać. A jeśli ktoś woli leniwy wypoczynek na plaży? Nie ma problemu! Co warto zobaczyć na „Piekielnym szlaku”?
Nie trzeba zawierać paktu z diabłem, by wyruszyć tą trasą. „Piekielny szlak” zaczyna się i kończy w gminie Końskie i pozwala zwiedzić najciekawsze miejsca w okolicy. Szlak jest długi. Podzielenie go na mniejsze odcinki zapewni pomysły na wiele weekendowych wycieczek.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?