Piekielny szlak. Idealna trasa na weekendowe wycieczki!
Pandemia zaczyna ci się powoli kojarzyć z mękami piekielnymi? W weekend możesz odpocząć i wybrać się z Piekła do Nieba. Liczący 225 km „Piekielny szlak” to doskonały pomysł na wiosenne wędrówki dla całej rodziny.

Piekielny szlak. Idealna trasa na weekendowe wycieczki!
Pandemia zaczyna ci się powoli kojarzyć z mękami piekielnymi? W weekend możesz odpocząć i wybrać się z Piekła do Nieba. Liczący 225 km „Piekielny szlak” to doskonały pomysł na wiosenne wędrówki dla całej rodziny.

Na całej trasie na turystów czekają miejsca, w których można odpocząć, zjeść posiłek i nabrać sił do dalszej wędrówki. Na zdjęciu punkt integracji w miejscowości Niebo – końcowy przystanek „Piekielnego szlaku”. Oprac.: Iza Grelowska Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁStowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl

Na „Piekielnym szlaku” znajdziecie też innego rodzaju atrakcje. W Maleńcu znajduje się Zabytkowy Zakład Hutniczy (na zdjęciu), w Kawęczynie młyn i tradycyjne gospodarstwo, w Adamowie Muzeum Ludowe, w Białaczowie Zespół Pałacowy. Na uwagę zasługuje też Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, które stanowi jeden z najcenniejszych pod względem historycznym zabytków przemysłowych w kraju i Europie.

Idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji jest Zalew Sielpia w Sielpi Wielkiej. Piaszczyste plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych, wspaniała przyroda i doskonała infrastruktura sprawiają, że można tu spędzić bardzo udany weekend. Kto lubi wypoczywać nad wodą może też zatrzymać się nad zalewem w Bliżynie. Do dyspozycji turystów są tu: plaża z kąpieliskiem i brodzikiem dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej, duży plac zabaw dla dzieci, trasy nordic walking, siłownia zewnętrzna i altana z grillem.

Idealnym miejscem do obserwacji ptaków wodnych są też stawy w Rudzie Malenickiej. Są to stawy hodowlane, ale kto marzy plażowaniu i kąpielach też znajdzie coś dla siebie na „Piekielnym szlaku”.Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl

Sosnowe lasy, łąki i torfowiska, a pośród nich meandrująca rzeka Krasna. Dolina Krasnej to prawdziwa perełka częściowo chroniona w ramach Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Unikalna przyroda jest też na jednym z odcinków doliny objęta rezerwatem Góra Krasna.

Jednym z bardziej interesujących obiektów sakralnych na „Piekielnym szlaku” jest romański Kościół św. Mikołaja w Żarnowie. Świątynia pochodzi z XII w.Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl

Bardziej niebiańska strona Piekielnego szlaku? W miejscowości Paradyż znajduje się piękny barokowy zespół dawnego klasztoru oo. Bernardynów i Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego - Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego. Do znajdującego się tam cudownego obrazu (w 1678 roku w Wielki Piątek na obliczu Chrystusa pojawiły się ponoć krople krwi) odbywają się pielgrzymki. Kościół ma piękne zabytkowe wnętrze, a w pobliżu zabudowań klasztornych znajduje się interesujący XVII wieczny park.

Dreszcz emocji związany z międzywymiarowymi wędrówkami można poczuć przechodząc przez Piekielną Bramę. To także całkowicie naturalny twór. W pogodne dni – idealne miejsce na instagramową fotkę, ale jeśli złapie was deszcz, też nie ma zmartwienia. W pobliżu wybudowano wiaty, pod którymi można się schronić. Warto też zwrócić uwagę na czarci kamień w Kamiennej Woli. Największy głaz narzutowy w województwie świętokrzyskim.

Warte zwiedzenia jest także Piekło Dalejowskie: niezwykłe formy skalne z piaskowców triasowych porastają paprocie tworzące wiszące ogrody. Znajdują się tu też liczne małe jaskinie. Czy w którejś z nich jest wejście w zaświaty?Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl

Skałki Piekielne to rezerwat przyrody w pobliżu Niekłania Wielkiego. Zadziwiające formacje skalne nie powstały wprawdzie w wyniku działania sił nieczystych, a na skutek erozji. Ale ich fantastyczne kształty na tyle poruszały wyobraźnię, że przylgnęła do nich budząca grozę nazwa. Skałki ciągną się na długości jednego kilometra, a ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Na terenie rezerwatu można też znaleźć rzadkie gatunki paproci.

Jedną z największych atrakcji są miejsca „piekielne”, a jest ich na trasie sporo. Wszystko zaczyna się w Piekle Gatniki w miejscowości Piekło. Stowarzyszenie LGD - U ŹRÓDEŁStyl.pl

To idealne miejsce dla tych, którzy kochają wypoczynek na łonie natury - znajdą tu unikalne przykłady przyrody ożywionej i nieożywionej oraz doskonałe miejsca do obserwacji ptaków. Ale amatorzy historii, dawnego rzemiosła i architektury sakralnej także będą mieli co zwiedzać. A jeśli ktoś woli leniwy wypoczynek na plaży? Nie ma problemu! Co warto zobaczyć na „Piekielnym szlaku”?

Nie trzeba zawierać paktu z diabłem, by wyruszyć tą trasą. „Piekielny szlak” zaczyna się i kończy w gminie Końskie i pozwala zwiedzić najciekawsze miejsca w okolicy. Szlak jest długi. Podzielenie go na mniejsze odcinki zapewni pomysły na wiele weekendowych wycieczek.