Plaże nudystów nad Bałtykiem

Naturyści nie mają w Polsce łatwo. Ich manifestacja nagości często mylona jest z bezwstydnością i godzeniem w dobre obyczaje. Poza tym wszystko utrudnia fakt, że w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, u nas brakuje oficjalnej organizacji skupiającej naturystów. Mimo tego nie narzekają na brak miejsca do opalania nad Bałtykiem.

Mimo niezbyt przychylnej opinii społecznej, na bałtyckich plażach nudystów wciąż przybywa
Mimo niezbyt przychylnej opinii społecznej, na bałtyckich plażach nudystów wciąż przybywa123RF/PICSEL

Chałupy

Najbardziej znaną plażą naturystyczną w Polsce są Chałupy, rozsławione piosenką Zbigniewa Wodeckiego z 1985 roku. Jest to również jedna z najstarszych plaż tego typu w naszym kraju. Położona pomiędzy miejscowością Chałupy a Kuźnicą Helską, rozciąga się na długości ponad 3 km. Początkowo można było się opalać nago po obu stronach plaży, dziś nudyści skupiają się tylko po jej wschodniej stronie. Jest to plaża oznakowana, odgrodzona od reszty świata sosnowym lasem.

Chłapowo-Rozewie

Plażę dla nudystów Chłapowo-Rozewie postanowili utworzyć w 2001 r. sami mieszkańcy Chłapowa. Jest to szeroka, piaszczysta plaża, która ciągnie się na długości ok. 2 km między Chłapowem a Rozewiem. Dochodzi się do niej z Chłapowa przez przepiękny wąwóz Rudnik. Plaża rozpoczyna się ok. 500-800 m od wyjścia z wąwozu, a przed oczami podglądaczy chroni wysoki klif.

Rowy

Ze względu na rygory ochrony przyrody we wschodniej części miejscowości Rowy nie można budować żadnych ośrodków wypoczynkowych. Dzięki temu z uroków tego pięknego, dziewiczego miejsca latem mogą korzystać grupy nudystów.

Łeba-Rąbka

Plaża położona jest ok. 2,5 km od Łeby. Jest to długa, szeroka plaża, na której dostojnie opalają się miłośnicy golizny. Wzdłuż plaży w Rąbce prowadzi również szlak spacerowy do największej atrakcji turystycznej okolicy - ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym.

Dębki

Dębki leżą 12 km na zachód od Jastrzębiej Góry. Znajdująca się tu plaża nudystów, długa na ok. 9 km, została ostatnio uznana za najpopularniejszą w Polsce. Plaża zaczyna się ok. 500 m na zachód od ujścia rzeki Piaśnicy do morza.

Jastarnia

Piękna, szeroka, piaszczysta plaża  i niczym nie zakłócony spokój. Przy wejściu na plażę znajduje się  charakterystyczny bunkier wojskowy z okresu II wojny światowej. Jest też plaża nad zatoką i znakomite warunki do szaleństw na desce windsurfingowej.

Świnoujście-Ahlbeck

Plaża zaczyna się tuż przy samej granicy z Niemcami, od plaży Świnoujście, rozciągając się na jakieś 2 km do miejscowości Ahlbeck. Początkowo Polacy na nią nie trafiali, ale wszystko zmieniło się po wejściu Polski do strefy Schengen. Teraz można tu spotkać zarówno opalających się nago Niemców, jak i Polaków.

Piaski

Piaski to ostatnia miejscowość na Mierzei Wiślanej, tuż przed rosyjską granicą. Plaża naturystyczna znajduje się ok. 2 km na zachód od strzeżonej plaży, w pobliżu małego portu rybackiego. Jest dość szeroka, piaszczysta i dobrze oznakowana.

Unieście

Plaża znajduje się w pobliżu Mielna. Podobnie jak Chałupy, jest to jedna z najstarszych polskich plaż. Znajduje się przy kanale wychodzącym z jeziora Jamno. Głębokość kanału to ok. 20 cm, więc śmiało można przez niego przejść.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas