Podhalańskie termy
Gdy na dworze coraz zimniej, warto zagrzać się i podleczyć w gorących źródłach w polskich górach!
Choć nazwę wzięto od rzymskich łaźni, to dzisiejsze termy są nie tylko miejscem wodnego wypoczynku, ale całymi kompleksami aquaparków i basenów uzdrowiskowych.
Najstarsze źródła Polską krainą wód termalnych jest Podhale - to tu znajduje się najwięcej ośrodków z naturalnymi cieplicami. Warto też wspomnieć, że właśnie w stolicy Tatr w Jaszczurówce (obecnie część Zakopanego) w 1844 r. odkryto pierwsze w Polsce gorące źródła.
Dziś Podhale zaprasza do kilkunastu ośrodków termalnych, m.in. naj- C większego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Szaflarach, Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Chochołowie, w których można pomóc swojemu zdrowiu. Korzystny wpływ wód Trzeba bowiem wiedzieć, że termy to nie tylko przyjemność popływania w ciepłej wodzie, ale także możliwość korzystania z minerałów w niej zawartych.
Podhalańskie źródła są bogate w sód, wapń, chlor, potas, siarkę, magnez oraz chrom. Te pierwiastki pomagają m.in. w schorzeniach serca, stawów, układu mięśniowo- -kostnego, a także w przypadku stanów zapalnych i problemów z przemianą materii.
WBS