Podkarpackie – wyjątkowy sposób na wypoczynek
Cisza i spokój, kontakt z naturą w otoczeniu bajkowych krajobrazów, niezmąconych cywilizacją i niezadeptane szlaki turystyczne, to teraz luksus, którego szuka każdy, ponieważ zwiedzanie zabytków i podziwianie pięknych krajobrazów już nam nie wystarcza. Niezależnie od sezonu i aury Podkarpacie to doskonałe miejsce dla uciekinierów z wielkiego miasta. Region oferuje wiele oryginalnych sposobów spędzania wolnego czasu i nieziemskie widoki. Różnorodność zarówno w przyrodzie, jak i w formie oferowanych atrakcji turystycznych i bogactwa kulinarnego zadowoli nawet najbardziej wymagającego turystę.
Zatrzymane w czasie zakątki
Jeśli chcesz się zaszyć i pobyć tylko z samym sobą lub w wąskim gronie najbliższych przyjaciół, wybierz się do gminy Lutowiska. To największa, a jednocześnie najrzadziej zaludniona gmina w Polsce. Znajduje się w połowie drogi między Ustrzykami Dolnymi a Górnymi.
Drewniane chaty wyglądają z zewnątrz niepozornie, ale w środku kryje się stylowa drewniana podłoga i meble, rustykalne firanki i piękna ceramika. Jasne, pastelowe kolory dodają otuchy i radości. Kiedy po chwili relaksu i odpoczynku zapragniesz poznać bliżej kulturę i tradycję ludzi, którzy zamieszkują te tereny, możesz skorzystać m.in. z oferty warsztatów rzemiosła artystycznego czy warsztatów kulinarnych, np. w Muzeum Kultury w Kolbuszowej.
Poznając regionalną kuchnię, poznajemy przecież tym samym kulturę danego regionu.
Podkarpackie smaki
W kulinarną podróż wybierz się koniecznie szlakiem kulinarnym Podkarpackie Smaki. Ten unikatowy szlak po tradycji kulinarnej zaprasza na trzy "przepyszne" trasy: bieszczadzką, beskidzko-pogórzańską i północną.
Łowców kulinarnych smaków skusi również staropolska kuchnia zaprawiona smakami dziczyzny. Na uwagę zasługuje kuchnia dworska - przepiórka nadziewana combrem sarnim podana na kaszy z dodatkiem buraczków, malowana sosem leśnym; łosoś po królewsku w sosie serowo - szafranowym; sandacz zapiekany w kwaśniej śmietanie podany na dzikim ryżu z dodatkiem sosu rakowo - cytrynowego.
To tylko kilka przykładów polskich dań szlachecko-magnackich serwowanych na Ogólnopolskim Festiwalu Kuchni Dworskiej w Baranowie Sandomierskim.
Wielki renesans przeżywa także prosta, "chłopska" kuchnia. Najbardziej różnorodne specjały tej kuchni znajdziemy właśnie na Podkarpaciu, choćby, takie jak hreczanyki, knysze, krężołki, Hałuszki czy kultowe wręcz proziaki - placki mączne, wytwarzane według ponad 150-letniej receptury.
Doskonale smakują z masłem czosnkowym, miodem lub konfiturami. Niejednego smakosza zachwyci pełna micha prostego, lecz wyśmienitego jedzenia rodem z tradycji bojkowskiej czy łemkowskiej, doprawiana ziołami z okolicznych lasów.
A jaka radość czeka w czystym ekologicznie środowisku na turystów kulinarnych szukających "zdrowej" żywności, smakujących kromkę orkiszowego chleba posmarowanego podkarpackim miodem spadziowym? Jednym słowem jedź i jedz!
Wypoczynek dla aktywnych
Po kulinarnej uczcie, dobrym pomysłem jest zaplanowanie aktywności ruchowych. Już samo położenie geograficzne województwa podkarpackiego, z górami na południu (Bieszczady, Beskid Niski) i równinami Kotliny Sandomierskiej na północy zapewnia różnorodność oferty turystycznej.
Dla miłośników natury, istniejąca na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą i relaksujących spacerów, czy nordic walking’u.
Tu możesz odetchnąć pełna piersią, delektując się czystym powietrzem. A gdy spadnie śnieg, możesz wypożyczyć rakiety śnieżne czy narty biegowe i wyruszyć na szlaki. Jest w czym wybierać - Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnica.
Nawet niedzielny turysta może skorzystać z powodzeniem z takiej formy wypoczynku, bowiem jedna z tras, która prowadzi ze wsi Dwernik na górę Otryt nie zajmie więcej niż godzinę. Droga wiedzie przez las i wokół słychać kojący szum drzew.
Na podróżujących rowerzystów czekają trasy rowerowe o różnej długości i zróżnicowanym poziomie trudności.
Miłośnicy turystyki wodnej także odnajdą tutaj swój raj. Jezioro Solińskie, największy sztuczny zalew w Polsce, to wspaniałe miejsce do żeglowania, oferujące nowoczesną infrastrukturę sportową i niezapomniany widok na ponad 80-cio metrową tamę z zupełnie innej perspektywy.
Dla amatorów turystyki wodnej nie ma nic piękniejszego niż San, który najlepiej przemierzać kajakiem. Wtedy rzeka odkrywa swoje najbardziej malownicze zakątki, płytkie urocze kanały, rezerwaty przyrody i ciszy, w których zabronione jest używanie silników.
Wiele ciekawych historii o kulturze i otaczającej nas przyrodzie możesz usłyszeć od Flisaków podczas spływu Szlakiem Błękitnego Sanu. Takie wyprawy są zwykle połączone z degustacją regionalnych potraw. A jeśli lubisz nieco mocniejsze wrażenia wybierz się na spływ Sanem pontonami - lawirując między progami skalnymi i dając się porwać spiętrzonej wodzie możesz podziwiać małe wodospady i kipiele, jak choćby Chmielowe Kaskady.
Gwarantowany zastrzyk adrenaliny zaaplikuje też rafting po wyburzonych wodach Sanu!
Ekstremalne Podkarpacie
Amatorzy przygód i adrenaliny również nie poczują się zawiedzeni. Turystykę z gatunku "extreme" można w województwie podkarpackim uprawiać przez cały rok i dozować sobie poziom emocji. Najlepszym do tego miejscem są Bieszczady.
W towarzystwie instruktorów z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM Oddziału Podkarpackiego możesz przeprawiać się przez rwące potoki, błotniste szlaki i z mapą w ręku wędrować po dzikich ostępach leśnych.
W ramach wypraw istnieje unikalna możliwość zjazdu na linie z największej w Polsce zapory wodnej na Solinie!