Podlasie - dla każdego coś...

Wraz z początkiem września dzieci wracają do szkół, a dorośli kończą sezon urlopowy. To idealny moment, aby wykorzystać ostatnie dni wolnego. W ośrodkach i kurortach jest mniej tłoczno, ceny spadają, a atrakcji wcale nie brakuje. Idealnym miejscem na kilkudniową, weekendową wycieczkę jest nieco zapomniane przez turystów województwo podlaskie.

Podlaskie żubry
Podlaskie żubrymateriały prasowe

Wiele osób odkłada swój urlop na czas po wakacjach. Wtedy w hotelach, ośrodkach i pensjonatach ceny noclegów są niższe, a na plaży łatwiej o rozłożenie ręcznika. Jeżeli chcemy spędzić kilka dni w otoczeniu pięknej przyrody, a przy okazji nie przepłacić, to idealnym rozwiązaniem będą malownicze tereny województwa podlaskiego.

Coś na ząb

Polska Wschodnia to tygiel kulturalny, w którym spotykają się różne narody, folklor i tradycje. Dzięki temu jest to jeden z najciekawszych  kulinarnie obszarów naszego kraju. Kuchnia kresowa ma bardzo wiele do zaoferowania, a przenikające się receptury polskie, ukraińskie, białoruskie i litewskie znajdują coraz szersze grono odbiorców. Doceniają oni przede wszystkim tradycyjne, kultywowane od pokoleń przepisy oraz naturalne, zdrowe składniki.

Idealną okazją do skosztowania tych rarytasów jest Święto Ziemniaka, które w tym roku obchodzi swój dwudziesty jubileusz. Przez lata formuła imprezy zmieniała się, nieustannie powiększając swoją ofertę. Oprócz degustacji kulinarnych przewidziane są pokazy taneczne, występy artystów oraz stoiska rękodzieła, wyrobów tradycyjnych i ekologicznych. XX Święto Ziemniaka odbędzie się 7 września w Mońkach koło Białegostoku. Po imprezie warto zatrzymać się w oddalonym o zaledwie godzinę jazdy Uzdrowisku Supraśl, w którym znajduje się Borowinowy Zdrój - komfortowy hotel i SPA, gdzie kuchnia obfituje w tradycyjne dania kuchni podlaskiej, a wyjątkowe zabiegi borowinowe pomogą w relaksie i odprężeniu.

Coś dla ciała

Podlasie kojarzone jest z dziewiczą przyrodą i dzikimi, nietkniętymi przez człowieka lasami i puszczami, z Puszczą Białowieską na czele. W takim otoczeniu aż chce się zakosztować pieszych wędrówek, rowerowych wycieczek czy kajakowych wypadów. Kontakt z naturą, niezakłócona cisza i spokój oraz sportowy wysiłek u każdego z pewnością podniosą poziom endorfin.

Dla osób, które chętnie biegają, świetnym sprawdzianem może być 4. Ogólnopolski Bieg Uliczny "Białystok Biega". Dla uczestników przygotowane zostały dwie trasy - na 5 i 10 kilometrów. Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy będą mogli się zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami na krótszych dystansach. Start 21 września. Po wyczerpujących zawodach warto odprężyć się w komfortowych warunkach, np. Hotelu Gołębiewski. Oprócz wygodnych pokoi w ofercie ośrodka znajdziemy słynny Park Wodny Tropikana, Salon Gier i kilka restauracji.

Coś dla ducha

Goście z Litwy, Białorusi i całej Polski, występy artystów, degustacja regionalnych potraw i wiele, wiele więcej. To wszystko czeka na uczestników, która przybędzie 7 września do Białegostoku na XV Podlaskie Targi Rzeźby, Kowalstwa Ludowego i Tkaniny Dwuosnowowej. Już po raz piąty imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Wycinanki. Zobaczyć będzie można tradycyjne dzieła sztuki kurpiowskiej, łowickiej, lubelskiej i rawskiej, a także białoruskiej i litewskiej.

Organizatorzy - Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego - nie zapomnieli również o potrzebach ciała. W trakcie Festiwalu spróbować będzie można oryginalnych "cukrów odpustowych", sękaczy, "mrowisk", miodów, serów i wędlin, które z pewnością zadowolą podniebienie każdego smakosza. W tym czasie warto zatrzymać się w Hotelu Podlasie, który oprócz najwyższego standardu oferuje znakomite, lokalne (i nie tylko) dania w Restauracji Lipcowy Ogród. Miejsce to jest warte polecenia szczególnie tym, którzy szukają komfortowych warunków i znakomitej kuchni.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas