Pojezierze Drawskie. Co warto zobaczyć?
Wyobraź sobie krainę pełną jezior, lasów i pysznego miodu. Raj dla żeglarzy, kajakarzy i spacerowiczów. Spokój, cisza i plaża tylko dla ciebie… Aż chce się wypoczywać.
W środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego jest takie miejsce, gdzie jak okiem sięgniesz, rozciągają się jeziora – te wielkie i te zupełnie małe, ukryte w lasach, do których dotrzesz tylko na piechotę lub rowerem. W porównaniu z popularnymi Mazurami nie ma tu tylu turystów i takiego zamieszania. Ale uroku mu nie brakuje.
Słodka sława
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć przygodę z tą okolicą, proponujemy Czaplinek. Nie dość, że jest pięknie położony na przesmyku między jeziorami Drawsko i Czaplino, to przy okazji stanowi centrum turystyczne tego regionu. Miasteczko założyli templariusze – stąd jego dawna nazwa Tempelburg. Kościół Świętej Trójcy to właśnie ślad po tamtych czasach. Ale sława Czaplinka i powiatu drawskiego ma też swoją – słodką – opowieść.
Wokół miasteczka znajdują się dziesiątki pasiek, gdzie powstają miody rzepakowe, gryczane, lipowe, wielokwiatowe i przede wszystkim wrzosowe. Miód drahimski (od pierwotnej nazwy miejscowości Stare Drawsko) jest najbardziej znanym produktem lokalnym objętym unijną ochroną. Wyjechać stąd bez miodu? Nie przystoi.
Nie tylko dla żeglarzy
Pojezierze jest idealnym miejscem do uprawiania wszelkich form aktywnego wypoczynku: turystyki pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej i żeglarskiej. Nawet nurkować tutaj można.
Pełno tu kąpielisk, więc dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Ale jeśli nie lubisz zapuszczać się w knieje i boisz się pływać kajakiem, możesz poleżakować nad Jeziorem Drawskim. Rozbudowana linia brzegowa, szmaragdowy odcień wody, piękne klify i wyspy na jego powierzchni (a dokładnie 12. Wśród nich m.in. Lelum i Polelum oraz największa – Bielawa) zachęcają do wakacji właśnie w tej okolicy.
Zostań kuracjuszem
Jeżeli szukasz miejsca, aby podleczyć swoje zdrowie, możesz wybrać uzdrowisko Połczyn-Zdrój. Położone na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego swoją sławę zawdzięcza leczniczym borowinom i solankom. Warto spróbować.
Połczyn-Zdrój
Poszukujesz kurortu z duszą? Taką renomę ma właśnie to uzdrowisko. Możesz tu leczyć i rehabilitować schorzenia neurologiczne, ortopedyczne, reumatyczne oraz ginekologiczne.
Sławogród
Rekonstrukcja warowni wczesnośredniowiecznej przyciąga dorosłych i dzieci. Cała osada tętni życiem. Niedaleko palisady znajduje się zagroda ze zwierzętami, dalej gospodyni robi wywary i leki z ziół. Grodziska pilnują wojowie, a najmłodsi… się bawią.
Spływy kajakowe
Odbywają się na całej jej długości - od Czaplinka przez Złocieniec, Drawno, Stare Osieczno aż do ujścia w okolicach Krzyża Wielkopolskiego.
Jezioro Drawskie
Wielka gratka dla żeglarzy, ale uwaga – to drugie co do głębokości jezioro w Polsce (ok. 80 metrów). W jego wodach spotkać też możesz raka szlachetnego – z tego wniosek, że jest też wyjątkowo czyste.
Stare Drawsko
Początkowo wieś nosiła nazwę Drawhim, a potem Drahim. Niegdyś wznosiła się tu twierdza joannitów. Dziś pozostały po nim mury i stylizowana na średniowieczny dziedziniec osada.
Czaplinek
Kościół pw. Świętej Trójcy to pozostałość po templariuszach. Dawniej był częścią ich zamku. A w środku baldachimowy ołtarz wsparty na 6 filarach.
Borne-Sulinowo
Do 1992 roku niewiele osób wiedziało o istnieniu w okolicach Szczecinka, nad jeziorem Pile, tajnej bazy radzieckich wojsk. Dziś miasteczko uczyniło z tego swój atut.
Informator
Znajduje się tu 587 jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Do największych miast Pojezierza zalicza się: Szczecinek, Drawsko Pomorskie, Czaplinek i Złocieniec. Więcej informacji o regionie drawskim znajdziesz na stronie: www.turystyka.dsi.net.pl
Wydarzenia: 29 lipca w Czaplinku odbędzie się Festiwal San Remo Czaplinek - festiwal włoskich przebojów lat 80. i 90. 12-15 sierpnia Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem-Sulinowie.
Dojazd: Aby dotrzeć do Czaplinka, najlepiej dojechać pociągiem lub autobusem do Koszalina. Stąd jeszcze ok. 88 kilometrów autobusem do Czaplinka.