Polska na własne oczy. Dobczyce - ruiny zamku, skansen i jezioro

Choć wakacje już się kończą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby planować wycieczki na wrześniowe weekendy. Co powiecie na ruiny zamku, skansen i malownicze jezioro? A to wszystko w jednym miejscu - małopolskich Dobczycach! To małe miasto położone niedaleko Krakowa oferuje wiele ciekawych atrakcji i jest idealnym celem jednodniowych wypraw. Zobaczcie, co dokładnie oferują turystom Dobczyce.

Ruiny zamku w Dobczycach są udostępnione do zwiedzania dla turystów
Ruiny zamku w Dobczycach są udostępnione do zwiedzania dla turystówarchiwum prywatne

Dobczyce to małe miasto z ponad 6 tysiącami mieszkańców w województwie małopolskim. Znajduje się w pobliżu Myślenic i w odległości około 30 kilometrów od Krakowa. Z tego względu jest świetnym miejscem na jednodniowe wycieczki z miasta królów. W Dobczycach można zwiedzić ruiny zamku królewskiego, skansen położony na tym samym wzgórzu, a także podziwiać piękny widok na Jezioro Dobczyckie.

Ruiny zamku królewskiego i murów miejskich

Zamek królewski w Dobczycach powstał prawdopodobnie w XIV wieku. Od tego czasu przez cztery stulecia odwiedzało go kilku polskich królów. Na wzgórzu obok obiektu powstało górne miasto. Na początku XVIII wieku zamek został zniszczony, a następnie ucierpiał podczas pożaru. W kolejnym stuleciu był stopniowo rozbierany i dopiero w latach 60. poprzedniego wieku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a następnie odbudowano część zamku i murów miejskich.

Z zamku roztacza się piękny widok na Jezioro Dobczyckie
Z zamku roztacza się piękny widok na Jezioro Dobczyckiearchiwum prywatne

Aby dotrzeć do zamku, trzeba pokonać dość strome wzgórze, dlatego szczególnie osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się powinny wziąć to pod uwagę. Na miejscu można za kilka złotych zwiedzić tematyczne sale zlokalizowane w ruinach, m.in. kaplicę, izbę pamięci czy katownię. W obiekcie znajdują się również przedmioty związane z historią II wojny światowej w Dobczycach. Z wzgórza roztacza się piękny widok na panoramę Jeziora Dobczyckiego oraz Pogórze i Beskidy.

Skansen ze Szlaku Architektury Drewnianej

Zaraz obok zamku znajduje się Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, również wart odwiedzenia, szczególnie dla fanów etnografii. Skansen jest wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzi kilka budynków: kurnik, spichlerz zbożowy, wozownia, karczma oraz Dom Kultu Pochówkowego. W pomieszczeniach można znaleźć ekspozycje złożone ze strojów ludowych, trofeów myśliwskich czy narzędzi codziennego użytku.

W skansenie można zwiedzić kilka pomieszczeń z różnymi eksponatami
W skansenie można zwiedzić kilka pomieszczeń z różnymi eksponatamiarchiwum prywatne

Jezioro Dobczyckie - sztuczny zbiornik wodny

Dla miłośników natury Dobczyce również mają coś do zaoferowania. Jezioro Dobczyckie to tak naprawdę sztuczny zbiornik wodny położony między wspomnianym już miastem a Myślenicami. Utworzony został poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą. Decyzja o jej budowie zapadła w 1970 roku, a ostatecznie powstała 16 lat później. Rozwiązało to problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki. Jezioro dostarcza wodę pitną m.in. dla mieszkańców Krakowa i okolic.

Ze względu na takie wykorzystywanie wody z jeziora dostęp do niego jest zablokowany, inaczej niż w przypadku innych znanych zbiorników w Małopolsce - jeziora Rożnowskiego czy Czorsztyńskiego, w których można się kąpać. Jezioro Dobczyckie ma dobre warunki dla ptactwa wodnego, m.in. czapli, mew czy łabędzi. Kilka lat temu zdecydowano o otwarciu zapory dla ruchu turystycznego, dzięki czemu możliwe są spacery czy przejażdżki rowerowe nad niezwykle malowniczym terenem.

Zapora na Jeziorze Dobczyckim jest świetnym miejscem na spacery
Zapora na Jeziorze Dobczyckim jest świetnym miejscem na spaceryarchiwum prywatne

***

Wakacje, znowu są wakacje! Polacy tłumnie ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć dobrą radą, co można zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają dosłownie tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. Zajrzymy więc do Sosnowca, Radomia, Wałbrzycha, sprawdzimy "polskie Malediwy" i wiele innych nieoczywistych miejsc. Bądźcie z nami przez całe lato!

Zobacz również:

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzyInteria.tv