Reklama

Polska na własne oczy. Dobczyce - ruiny zamku, skansen i jezioro

Choć wakacje już się kończą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby planować wycieczki na wrześniowe weekendy. Co powiecie na ruiny zamku, skansen i malownicze jezioro? A to wszystko w jednym miejscu - małopolskich Dobczycach! To małe miasto położone niedaleko Krakowa oferuje wiele ciekawych atrakcji i jest idealnym celem jednodniowych wypraw. Zobaczcie, co dokładnie oferują turystom Dobczyce.

Dobczyce to małe miasto z ponad 6 tysiącami mieszkańców w województwie małopolskim. Znajduje się w pobliżu Myślenic i w odległości około 30 kilometrów od Krakowa. Z tego względu jest świetnym miejscem na jednodniowe wycieczki z miasta królów. W Dobczycach można zwiedzić ruiny zamku królewskiego, skansen położony na tym samym wzgórzu, a także podziwiać piękny widok na Jezioro Dobczyckie.

Ruiny zamku królewskiego i murów miejskich

Zamek królewski w Dobczycach powstał prawdopodobnie w XIV wieku. Od tego czasu przez cztery stulecia odwiedzało go kilku polskich królów. Na wzgórzu obok obiektu powstało górne miasto. Na początku XVIII wieku zamek został zniszczony, a następnie ucierpiał podczas pożaru. W kolejnym stuleciu był stopniowo rozbierany i dopiero w latach 60. poprzedniego wieku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a następnie odbudowano część zamku i murów miejskich.

Reklama

Aby dotrzeć do zamku, trzeba pokonać dość strome wzgórze, dlatego szczególnie osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się powinny wziąć to pod uwagę. Na miejscu można za kilka złotych zwiedzić tematyczne sale zlokalizowane w ruinach, m.in. kaplicę, izbę pamięci czy katownię. W obiekcie znajdują się również przedmioty związane z historią II wojny światowej w Dobczycach. Z wzgórza roztacza się piękny widok na panoramę Jeziora Dobczyckiego oraz Pogórze i Beskidy.

Skansen ze Szlaku Architektury Drewnianej

Zaraz obok zamku znajduje się Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, również wart odwiedzenia, szczególnie dla fanów etnografii. Skansen jest wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzi kilka budynków: kurnik, spichlerz zbożowy, wozownia, karczma oraz Dom Kultu Pochówkowego. W pomieszczeniach można znaleźć ekspozycje złożone ze strojów ludowych, trofeów myśliwskich czy narzędzi codziennego użytku.

Jezioro Dobczyckie - sztuczny zbiornik wodny

Dla miłośników natury Dobczyce również mają coś do zaoferowania. Jezioro Dobczyckie to tak naprawdę sztuczny zbiornik wodny położony między wspomnianym już miastem a Myślenicami. Utworzony został poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą. Decyzja o jej budowie zapadła w 1970 roku, a ostatecznie powstała 16 lat później. Rozwiązało to problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki. Jezioro dostarcza wodę pitną m.in. dla mieszkańców Krakowa i okolic.

Ze względu na takie wykorzystywanie wody z jeziora dostęp do niego jest zablokowany, inaczej niż w przypadku innych znanych zbiorników w Małopolsce - jeziora Rożnowskiego czy Czorsztyńskiego, w których można się kąpać. Jezioro Dobczyckie ma dobre warunki dla ptactwa wodnego, m.in. czapli, mew czy łabędzi. Kilka lat temu zdecydowano o otwarciu zapory dla ruchu turystycznego, dzięki czemu możliwe są spacery czy przejażdżki rowerowe nad niezwykle malowniczym terenem.

***

Wakacje, znowu są wakacje! Polacy tłumnie ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć dobrą radą, co można zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają dosłownie tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. Zajrzymy więc do Sosnowca, Radomia, Wałbrzycha, sprawdzimy "polskie Malediwy" i wiele innych nieoczywistych miejsc. Bądźcie z nami przez całe lato!

Zobacz również:

To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

"Zdradziłam na wakacjach i dobrze się z tym czuje. Powinnam powiedzieć partnerowi?" [LIST]

Tego nie rób podczas wakacji. Lista najbardziej żenujących zachowań

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: podróże po Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy