Polskie Kalwarie

Gdy w XVII w. trudno było udać się z pielgrzymką do Ziemi Świętej, m.in. w Polsce zaczęły powstawać sanktuaria przypominające Jerozolimę. Dziś jest ich u nas kilkanaście. Poznajcie te najsłynniejsze!

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska123RF/PICSEL

Najstarszym polskim miejscem, gdzie szczególną czcią otacza się Mękę Pańską, jest Kalwaria Zebrzydowska. Powstała ona już w 1602 r. w majątku Mikołaja Zebrzydowskiego, który był zafascynowany opisami Ziemi Świętej czasów Chrystusa. Pobożny magnat stworzył więc kopię miejsc, gdzie żył i umarł Jezus, nadając okolicznym pagórkom nazwy Góra Oliwna czy Golgota, a przepływający tamtędy strumyk stał się Cedronem. Pielgrzymi udający się do Kalwarii Zebrzydowskiej mogą pójść tzw. Dróżkami - Jezusa Chrystusa i Maryi, gdzie napotkają kapliczki nawiązujące do wydarzeń z ich życia oraz stacje Drogi Krzyżowej.

Sanktuarium szczyci się też cudownym obrazem Matki oskiej Płaczącej, ukochanym przez Jana Pawła II. Jako jedyna polska kalwaria wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wierna kopia

Drugim najsłynniejszym ośrodkiem kultu Męki Pańskiej i Matki Bożej jest Kalwaria Pacławska założona w1665 r. Ukształtowanie terenu wokół wsi pozwoliło na stworzenie wrażenia, że poszczególne kapliczki leżą w tych samych miejscach, co w Jerozolimie. Do naszych czasów przetrwało 41 kapliczek wybudowanych w III wieku. 

Kalwaria Pacławska
Kalwaria Pacławska123RF/PICSEL

Długa tradycja

Niezwykle ciekawa kalwaria znajduje się też w Wambierzycach, zwanych śląskim Jeruzalem. Można się tu pomodlić przy ponad 100 kapliczkach, a sanktuarium szczyci się kultem Matki Bożej Królowej Rodzin, trwającym nieprzerwanie od II w. Co roku w Wielki Piątek możemy być tu świadkami jednego z największych w Polsce Misterium Męki Pańskiej.

WBS

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas