Pomysł na weekend: Pojezierze Iławskie
Tajemnicze ruiny, liczne jeziora, i wspaniałe lasy sprawiają, że okolice Iławy to idealne miejsce na wypoczynek nie tylko latem.
Jeziorak na pierwszy rzut oka wygląda jak morszczyn - wąski z licznymi wypustkami. To najdłuższe jezioro w Polsce, a trzecie co do wielkości po Śniardwach i Mamrach. Znajduje się tu 16 wysp w tym największa śródlądowa wyspa Europy Wielka Żuława. Jakby tego było mało, otoczony lasami Jeziorak obfituje w ryby i... stanowi część szlaku Kanału Ostródzko-Elbląskiego.
Nic więc dziwnego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwiedzanie zacznij od Iławy, nazywanej bramą Mazur. Przespaceruj się nad Małym Jeziorakiem. Góruje nad nim gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Jednonawową budowlę o dekoracyjnych szczytach przedłuża długie prezbiterium.
Będąc tam, warto zajrzeć do zakrystii, gdzie widoczne są cegły pamiętające początki świątyni (1317 - 1325 r.), na których zachowały się odbicia dziecięcych stópek oraz psich łap. Na kościelnym dziedzińcu można podziwiać dąb, który posadzono tu w 1871 r. To najstarsze drzewo w mieście. Nieopodal znajduje się pięknie odnowiony neorenesansowy ratusz oraz wzniesiony w latach 20. XX w. kinoteatr.
Mało kto wie, że nieco dalej mieści się iławska Wenecja. Przypomina ona trochę ogródki działkowe, jednak faktycznie są to stojące na wodzie hangary dla łodzi!
Z Iławy wybierz się na rowerową wycieczkę do oddalonego o 10 km Szymbarku. Trasa wiedzie duktami leśnymi (Przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) i polami. Na końcu trasy ujrzysz ruiny potężnego XIV-wiecznego zamku. W przeszłości wzmacniało go 12 wież, każda innego kształtu. Dziś pozostało ich tylko dziesięć. Dawniej należał do kapituły pomezańskiej a po sekularyzacji Prus trafił w ręce rodu Finckensteinów. Chroniony przez wysokie mury oraz fosę zasilaną z wód Jeziora Szymbarskiego przetrwał zawieruchy dziejowe, aż do czasu nadejścia rosyjskiego frontu podczas II wojny światowej. Wtedy po raz pierwszy w ciągu swojej ponad 600-letniej historii został zdobyty i... niestety, obrócony w ruinę.
Jeżeli masz zamiłowanie do sportów wodnych, na Pojezierzu Iławskim, nie będziesz się nudzić. Zarówno w Iławie, jak i w Ostródzie można wynająć rowery wodne, kajaki, żaglówki czy motorówki. Po Jezioraku kursują również stateczki białej floty.
Następnie zajrzyj do Ostródy. Miasto w swoich granicach ma aż pięć jezior. Jednak ze względu na dużą liczbę szlaków rowerowych cenią je sobie również amatorzy dwóch kółek.
Jeśli czas ci pozwoli, wybierz się na zamek. Pokrzyżacka warownia usytuowana jest u ujścia rzeki Drwęcy do Jeziora Drwęckiego. Warto też obejrzeć ewangelicki Kościół Łaski Bożej z ozdobną dzwonnicą, która z nadejściem ciepłych miesięcy pełni rolę punktu widokowego. Na koniec zajrzyj do Lubawy - jednego z najstarszych miast regionu. Po jego fundatorach, biskupach chełmińskich, pozostały tu kościoły i malownicze ruiny zamku. Jednak na szczególną uwagę zasługuje romantyczny park Łazienki Miejskie.
Anna Kryńska
Zobacz także: