Pomysły na weekendowe wycieczki po Polsce
Czasem zamiast odpoczynku przy grillu lepiej wybrać się na rodzinną wycieczkę.
Suwalszczyzna - dzika natura i perełki architektury sakralnej
Podróż po tej urokliwej krainie jezior i lasów warto rozpocząć w Augustowie. Tu właśnie znajduje się port, z którego wypływają statki na Kanał Augustowski. W maju rozpoczyna się pełny sezon i rejsy odbywają się co 1-2 godziny.
Rejs Kanałem: Mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza, bardzo atrakcyjna widokowo, wiedzie przez malowniczą Dolinę Rospudy. Druga, zwana Szlakiem Papieskim, prowadzi do sanktuarium w Studzienicznej, które odwiedził w 1999 r. Jan Paweł II.
Atrakcją jest śluza Przewięź pomiędzy jeziorami Białym i Studzienicznym, zbudowana w XIX wieku. Umożliwia ona przepłynięcie między akwenami o różnym poziomie wód. Gdy statek zawija do Studzienicznej, jest tam 20-minutowa przerwa na obejrzenie zabytkowego sanktuarium.
Do Sejn na bliny: Niewielkie miasteczko Sejny leży zaledwie 1,3 km od granicy z Litwą. Przez 200 lat miastem władali dominikanie i dzięki nim znajduje się tu piękna XVII-wieczna bazylika ze słynącą cudami gotycką figurą tzw. Madonny Szafkowej z 1400 roku. Będąc w Sejnach, trzeba też koniecznie wstąpić do Karczmy Litewskiej i spróbować znakomitych blinów, kołdunów i kartaczy.
Klasztor na wzgórzu: W małej wiosce Wigry znajduje się wart zwiedzenia zespół klasztorny kamedułów z pięknym barokowym kościołem i eremami, w których mieszkali zakonnicy. Trzeba też koniecznie pojechać do Płociczna i odbyć przejażdżkę zabytkową Wigierską Kolejką Wąskotorową przez Puszczę Augustowską.
Zwiedzając Suwałki, poszukajmy z dziećmi 10 krasnali na szlaku im. Marii Konopnickiej.
Pejzaż po lodowcu: Piechotą lub rowerem, ale trzeba przemierzyć szlaki Suwalskiego Parku Krajobrazowego z unikatową polodowcową scenerią: morenami, jeziorami, stertami głazów. Tu znajduje się jezioro Hańcza, najgłębsze w Polsce, i malownicza dolina rzeki Czarna Hańcza.
Ziemia chełmińska - Krzyżacy i pierniki
Na tych terenach niemal na każdym kroku napotyka się na cenne gotyckie zabytki, rycerskie zamki, pamiątki przeszłości. A wszystko w ramie urozmaiconego krajobrazu.
Chełmno za murami: Niemal w całości otoczone średniowiecznymi murami miasto Chełmno ładnie rozłożyło się na nadwiślańskich wzgórzach. Mury długie na ponad 2 km usiane są 23 basztami.
Gdy się je przekroczy, można podziwiać urocze stare kamieniczki i kościoły, z których największa jest XIII-wieczna fara z portalem ozdobionym kamiennymi rzeźbami i barokowym wystrojem wnętrza. Na uwagę zasługuje też renesansowy ratusz, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Toruń piernikiem stoi: Uroda tego miasta założonego przez Krzyżaków sprawiła, że jego średniowieczne centrum wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od wejścia na ratuszową wieżę, skąd rozciąga się wspaniała panorama na starówkę.
Stojący pośrodku Rynku Staromiejskiego renesansowy ratusz jest jedną z najwspanialszych tego typu budowli w Europie. Mieści obecnie muzeum sztuki średniowiecznej i rzemiosła. Koniecznie trzeba też zobaczyć Dwór Artusa, przyjrzeć się kamieniczkom wokół rynku, zajrzeć do Domu Kopernika, gdzie miał przyjść na świat słynny astronom.
Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta w interaktywnym Muzeum Piernika, gdzie można własnoręcznie przygotować sobie wymarzone pierniczki. D
Rodziny z dziećmi powinny też zawitać do JuraParku w Solcu Kujawskim (29 km od Torunia), gdzie wśród licznych atrakcji są też ruchome modele dinozaurów.
Zamek Golub-Dobrzyń: Krzyżacy wznieśli go na brzegu urwiska, w XVII w. stał się siedzibą księżniczki Anny Wazówny, która nadała mu renesansowy charakter. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, a opiekuje się nim Bractwo Rycerskie, dzięki któremu często organizowane są tu turnieje i inscenizacje historyczne.
Śląsk i Jura - historia i technika
Ten region ma turystom wiele do zaoferowania. Nie tylko można przeżyć przygodę, zjeżdżając do labiryntu kopalnianych chodników, ale też podziwiać stare zamczyska na Szlaku Orlich Gniazd.
Górnicze sztolnie: Swoje czarne wnętrza otwierają dla turystów stare kopalnie węgla kamiennego w Zabrzu: Królowa Luiza oraz Guido. W zabytkowej Guido zjeżdża się 170 m pod ziemię. Na podziemnej trasie prezentującej historię górnictwa można podziwiać m.in. multimedialne projekcje: wody wdzierającej się do chodnika górniczego, huk wybuchających materiałów strzałowych.
Z kolei w kopalni srebra w Tarnowskich Górach zwiedza się zalaną wodą Sztolnię Czarnego Pstrąga, płynąc przez nią łodziami. Wszystkie te kopalnie należą do Szlaku Zabytków Techniki.
Orle gniazda: Pobliska Jura obfituje w surowe, średniowieczne zamczyska i wapienne ostańce o fantazyjnych formach. Na szczególną uwagę zasługują ruiny zamku Olsztyn, bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach oraz XIV-wieczny Ogrodzieniec w Podzamczu, malowniczo wkomponowany w skały.
Wycieczka po zakamarkach warownego zamku dostarcza wielu wrażeń. Najlepiej wybrać się tam właśnie w maju lub w czerwcu, gdyż wówczas Ogrodzieniec tętni życiem. Odbywają się turnieje, pokazy mody średniowiecznej.
Przez Pustynię do groty: Z Ogrodzieńca już blisko do piaszczystej Pustyni Błędowskiej, największej w Europie. Choć stopniowo zarasta, nadal przywołuje klimat lotnych piasków Sahary. Gdy skierujemy się na południe, dotrzemy do zamku Pieskowa Skała i Doliny Prądnika ze słynną Maczugą Herkulesa oraz Grotą Łokietka, gdzie ponoć ukrywał się król Władysław.
Szlak Piastowski - śladami naszych przodków
W jubileuszowym roku Chrztu Polski dobrym pomysłem jest wycieczka do Wielkopolski, kolebki pierwszych Piastów.
Gniezno: Pierwsza stolica Wędrówkę po tym mieście można zacząć od od wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niezbędnej wiedzy dostarczy nam tam spektakl audiowizualny „Kultura Polski Piastów”.
Potem spacer na Wzgórze Lecha, gdzie stoi gnieźnieńska katedra. Ten gotycki gmach był świadkiem koronacji Bolesława Chrobrego, tu znajdują się relikwie św. Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie, z płaskorzeźbami odtwarzającymi sceny z życia misjonarza.
Ostrów Lednicki: Na tę wyspę przeprawiamy się promem, by stanąć w miejscu, które było ważnym ośrodkiem obronnym państwa Polan i rezydencją Mieszka I. Niewykluczone, że właśnie tu książę przyjął chrzest. Potwierdzają to ruiny kaplicy dworskiej i baptysterium z misami chrzcielnymi. Znajdziemy tam też pozostałości książęcego pałacu.
Niezwykły Biskupin: Nie sposób ominąć najbardziej znanego rezerwatu archeologicznego w Europie. Na podstawie wykopalisk odtworzono tu osadę łużycką z VIII wieku p.n.e. Można podziwiać wały obronne, falochron, bramy, ulice i pradawne budynki mieszkalne.
Wielkopolski skansen: W Dziekanowicach zobaczymy wieś sprzed 200 lat. Są tu chałupy, dwór, karczma. W jeden z lipcowych weekendów wieś ożyje w ramach imprezy „Żywy skansen”.
Ziemia Kłodzka - skalne grzyby i zabytkowe forty
Położona u stóp Sudetów należy do najatrakcyjniejszych polskich regionów. Są tu wspaniałe uzdrowiska, osobliwości natury, obronne forty.
Potężne twierdze: W Górach Sowich, w otoczonej lasami Srebrnej Górze, napotykamy na imponujące fortyfikacje z czasów pruskich, jeden z największych tego typu obiektów w Europie. 11 czerwca odbędzie się tu rekonstrukcja bitwy z 1807 roku, którą Prusacy stoczyli z wojskami Napoleona.
Godna uwagi jest też pobliska Twierdza Kłodzka – zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz przejść podziemnym chodnikiem minerskim.
Jaskinie i labirynty: Fantazyjne formy naciekowe charakteryzują Jaskinię Niedźwiedzią koło Kletna. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini z labiryntem korytarzy, unikalnymi stalaktytami i stalagmitami.
Kto zasmakuje w podziwianiu wyjątkowych form skalnych, niech koniecznie uda się w Błędne Skały. To labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut.
Kolejna turystyczna perełka to sztolnie dawnej kopalni złota w Złotym Stoku z iluminowanym podziemnym wodospadem.
Malownicze uzdrowiska: Ziemia Kłodzka z nich słynie. Najstarszym uzdrowiskiem jest Lądek Zdrój z renesansowym ryneczkiem, kamiennym mostem oraz pięknym neobarokowym zakładem przyrodoleczniczym.
Warta odwiedzenia jest też Kudowa Zdrój ze względu na Park Zdrojowy pełen egzotycznych roślin. Niedaleko stąd do Kaplicy Czaszek w Czermnej wyłożonej 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, pamiątkę XVIII-wiecznych wojen i pomorów.
Marta Żarska