Puszcza Bukowa

Znajdziemy tu wytchnienie od zgiełku miasta, obejrzymy jego piękną panoramę z wysokich wzgórz... I zachwycimy się kolorami jesieni!

Ogród Dendrologiczny w Puszczy Bukowej/fot. Radosław Wasylkow
Ogród Dendrologiczny w Puszczy Bukowej/fot. Radosław WasylkowEast News

Szczecin może poszczycić się wyjątkowo malowniczym położeniem nad Odrą i jeziorem Dąbie, w otoczeniu ogromnych terenów leśnych. W ich skład wchodzi właśnie Puszcza Bukowa...

Na wysokich i stromych stokach poprzecinanych wąwozami i dolinami, rosną drzewa liściaste: buki, dąbrowy, olszyny, bory sosnowe. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, gdy liście przebarwiają się we wszystkich odcieniach żółci, złota i czerwieni...

Uroku temu miejscu dodają jeziora polodowcowe, których jest tu kilkanaście, i sztuczne zbiorniki, w tym zadziwiające kolorem Jezioro Szmaragdowe.

Puszcza kryje wiele atrakcji i tajemnic: punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Doliny Odry, ogród dendrologiczny w Glinnej, czy Uroczysko Mosty ze starymi mostami, które były częścią tajnego poligonu niemieckiego.

W lesie można natknąć się na potężne głazy narzutowe o frapujących nazwach: Głaz Serce, Szwedzki, Grońskiego czy Krajoznawców.

Obszar Puszczy Bukowej to też miejsce, gdzie żyją gatunki znajdujące się w spisie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, między innymi: bąk, kania ruda, bielik, orlik krzykliwy, ohar, kozioróg bukowiec, jelonek rogacz. W pogodny dzień można je dojrzeć wśród konarów drzew...

Las bukowy

Był ulubionym terenem łowów książąt pomorskich. Przecina go niedokończona autostrada Berlin-Królewiec. Brak zgody Polski na jej poprowadzenie przez tzw. Korytarz Pomorski posłużył Hitlerowi jako pretekst do napaści w 1939 roku.

Posąg Trygława

Przedstawia bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan. Ma trzy głowy (stąd nazwa: Trzygłów), które według wierzeń Słowian, symbolizują jego władzę nad trzema światami.

Jezioro Szmaragdowe

To jedno z najładniejszych jezior okolic Szczecina! Swój wspaniały szmaragdowy kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia w wodzie i skałach odbijających promienie słoneczne.

To jezioro sztuczne, utworzone w drugiej poł. XIX w. przy okazji prac w pobliskiej fabryce cementu. Dziś to ulubione miejsce spacerów nie tylko szczecinian.

Ogród dendrologiczny

Znajduje się w południowo-wschodnim końcu Puszczy. Rośnie tu 600 gatunków drzew i krzewów, wiele pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, z Azji i Ameryki. Mają doskonałe warunki, bo w okolicach Szczecina jest najmniej mroźnych zim w Polsce!

Urocze trasy wśród stuletnich drzew

Najpiękniejsze szlaki po Puszczy Bukowej prowadzą wśród potężnych buków i dębów. Np. trasa 1 wiedzie od Dębów Krzywoustego do Kołbacza i ciągnie się aż 18 km!

Po drodze zobaczymy wielki głaz Słupieniec (o obwodzie 8,7 m), rezerwat Źródliskowa Buczyna, ogród dendrologiczny i zabudowania średniowiecznego opactwa Cystersów w Kołbaczu.

Centrum Wodne Laguna znajduje się w Gryfinie niedaleko Szczecina. Świetnie w nim odpoczniemy po leśnych spacerach. Znajdują się tu atrakcje wodne dla całej rodziny: baseny sportowe i rekreacyjne, brodziki dla maluchów, zjeżdżalnie, sauny oraz komnata solna.

Erith: Samospełnienie jest ważneStyl.pl
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas