Riwiera Bułgarska w pigułce

Riwiera Bułgarska była szalenie modnym kierunkiem turystycznym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś zauważa się nową falę zainteresowania tym regionem. To miejsce wyjątkowe, bo jako jedno z niewielu we Wschodniej Europie, oprócz znanych rajskich kurortów, idealnych dla miłośników plażowania i sportów wodnych, posiada przepiękne, naznaczone historią miejsca, należące do światowego dziedzictwa kulturowego.

Złote Piaski co roku odwiedzają tłumy turystów. Tutejsze plaże należą do najczystszych w Europie.
Złote Piaski co roku odwiedzają tłumy turystów. Tutejsze plaże należą do najczystszych w Europie.123RF/PICSEL

Oto zbiór ciekawych i przydatnych informacji o Riwierze Bułgarskiej, które warto zgłębić przed planowaną wycieczką.

Klimat

Zasadniczo Bułgaria leży w strefie ciepłego i suchego klimatu umiarkowanego, jednakże w jej regionach nadmorskich panuje wilgotniejszy klimat podzwrotnikowo-kontynentalny. Warunki pogodowe są ogromnym walorem turystycznym Bułgarskiej Riwiery, ponieważ właściwie przez pięć miesięcy w roku są niezmiennie korzystne, wręcz wymarzone do letniego wypoczynku.

Od maja do września, średnia temperatura powietrza wynosi ponad 20°C, w tym w najcieplejszych miesiącach oscyluje wokół 29°C. Średnia temperatura wody jest bardzo przyjemna i wynosi od 18°C w maju do 25°C w sierpniu. Zasolenie wody jest dosyć silne, dzięki czemu jest ona wyjątkowo czysta.

Wielu kurortom, w tym corocznie, chętnie odwiedzanym przez turystom Złotym Piaskom, przyznawana jest prestiżowa nagroda Błękitnej Flagi za jakość wody, czystość i ekologię.

Mniej i bardziej znane miejsca

Cieszącymi się ogromną popularnością kurortami są Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. Złote Piaski położone są 17 kilometrów od Warny - jednego z najstarszych miast Europy, którego historia sięga VI w.p.n.e. W Złotych Piaskach panują wspaniałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

W pobliżu malowniczego, starego lasu rozpościera się tam 3-kilometrowa, złota plaża, o delikatnym, miałkim piasku, której szerokość miejscami wynosi aż 100 metrów. Ponadto, znajdują się tam również liczne źródła mineralne i ośrodki zajmujące się balneologią - tradycyjną medycyną uzdrowiskową.

Uwielbiany przez urlopowiczów jest również Słoneczny Brzeg - największy bułgarski kurort, wręcz tonący we wszechogarniającej zieleni, osłonięty od północy dostojnym pasmem Gór Bałkańskich. Do leniwego wypoczynku, opalania, kąpieli, a także do uprawiania wszelkich sportów, wręcz wymarzona będzie 8-kilometrowa, szeroka, łagodnie opadająca, złocista plaża.

W Sozopolu można poczuć klimat starej, rybackiej wioski
W Sozopolu można poczuć klimat starej, rybackiej wioski123RF/PICSEL

Nocą Słoneczny Brzeg przeradza się w tętniące życiem, wypełnione muzyką, śmiechem i gwarnymi rozmowami młodych ludzi miejsce. Pełno jest tam barów, dyskotek i nocnych klubów. Jeśli interesuje nas z kolei podróż w bardziej kameralne i spokojne miejsce, w którym można zaznać zarówno błogiego wypoczynku na plaży i przy okazji poznać bliżej kulturę bułgarską oraz jej zabytki, powinniśmy zainteresować się takimi destynacjami, jak Sozopol i Nesebyr.

W Sozopolu można poczuć klimat starej, rybackiej wioski.  Miasto położone jest na skalistym półwyspie i ma dwie urocze, piaszczyste plaże. Warto odwiedzić Sozopol dla samej starej części miasta - zgubić się w krętych uliczkach starówki, podziwiać jej ciekawą zabudowę i wstąpić do jednej z wielu knajpek serwujących tradycyjne potrawy.

Przepiękna jest również Nesebyrska starówka, znajdująca się na Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Sam Nesebyr znany jest ze swej wspaniałej XIX-wiecznej drewnianej zabudowy i wielu średniowiecznych cerkwi - nazywany jest nawet z tego tytułu "miastem 40 cerkwi". Nudystów skusić powinna słynna, 6-kilometrowa plaża w Albenie.

Poszukujący niszowych, dziewiczych miejsc, o małym natężeniu turystycznym, powinien zaś zainteresować Obzor - miasto położone 30 kilometrów od Warny. Jest to miejsce znane "wtajemniczonym" - ma wszystkie walory czarnomorskiego wybrzeża, piękną plażę, liczne restauracje serwujące lokalne potrawy, ale wciąż jest nie do końca odkryte.

Inne przydatne informacje

Nie zdziw się, jeśli na serdeczny gest pomachania dłonią na przywitanie lub pożegnanie, Bułgar zareaguje inaczej niż byś się spodziewał. Taki gest odczytywany jest jako przywołanie do siebie. Powodem innych nieporozumień może być najprostsze kręcenie głową twierdząco - w górę i w dół oraz przecząco, na boki. W Bułgarii odczytywane jest to odwrotnie niż u nas. Warto też pomyśleć nad tym jaką walutę zabrać w podróż.

Nesebar
Nesebar123RF/PICSEL

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew bułgarski (BGN). Odpowiednikiem polskich gorszy są tu stotinki (1BGN jest równy 100 stotinkom). Warto wiedzieć, że kurs lewa jest stały i niezmienny w stosunku do euro. Wymiana złotówek na lewy w polskim lub bułgarskim kantorze nie jest najtrafniejszym pomysłem, ponieważ kursy są bardzo niekorzystne. Najlepiej jeszcze w kraju wymienić złotówki na euro i w ten sposób znacząco zaoszczędzić.

Sprawdź TUTAJ!

Małgorzata Pawłowska

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas