Reklama

Romantyczna Białowieża

Media społecznościowe zasypują nas pomysłami na wymyślne prezenty i romantyczne kolacje walentynkowe. W tym roku wypadają w piątek - może warto spędzić weekend z dala od wielkomiejskiego szumu?

Świętowanie dnia zakochanych przyszło do nas z Zachodu. Szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Do Polski ten zwyczaj przywędrował dopiero w latach 90. XX wieku. Pomysłów na spędzenie tego dnia jest mnóstwo, od wysyłania romantycznych liścików i prezentów, po wykwintne kolacje. My jednak w dobie natłoku propozycji wyobrażamy sobie ten dzień nieco inaczej. Weekend z dala od miasta, z chwilą wytchnienia w pięknych okolicznościach przyrody. Opcji jest mnóstwo, jednak naszą uwagę przykuło szczególnie jedno miejsce...

Reklama

Nieznane piękno Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska zachwyca o każdej porze roku. Wiosną można podziwiać, jak przyroda i mnóstwo niespotykanych gatunków budzi się do życia, latem znaleźć w niej wytchnienie, jesienią podziwiać różnorodność i bogactwo kolorów, a zimą, gdy opadną liście, najłatwiej dokonywać obserwacji przyrodniczych. Oddalona zaledwie trzy godziny od Warszawy Białowieża to miejsce, w którym nawet krótki spacer może przerodzić się w prawdziwą obserwatorską ucztę.

Nadleśnictwo Białowieża to obszar lasów z licznymi formami ochrony przyrody: siedem rezerwatów przyrody, liczne gatunki chronione i pomniki przyrody, strefy ochrony gatunkowej grzybów zlichenizowanych, owadów, ptaków i ssaków. To właśnie dlatego można spotkać tutaj gatunki, które bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek indziej w Polsce.

Romantyczny spacer - i co dalej?

Miejscem, które szczególnie polecamy do odwiedzenia na mapie Białowieży jest Restauracja i Apartamenty Carskie. Puszcza Białowieska od stuleci była idealnym miejscem polowań dla władców, jednak w historii tego miejsca wyjątkowo zaznaczył się car Mikołaj II. To dla niego w 1903 roku wybudowany został dworzec kolejowy "Białowieża Towarowa". Obiekt ten przetrwał obydwie wojny światowe, a w 2003 roku na stulecie jego istnienia zmieniono przeznaczenie całego kompleksu. Po gruntownym remoncie, przy zachowaniu oryginalnego wystroju i klimatu architektury schyłku XIX wieku utworzono Restaurację Carską, nieco później dobudowano również apartamenty utrzymane w tym samym klimacie.

Nocleg w sypialnym wagonie kolejowym? Żaden problem! Dużą atrakcją i atutem kompleksu są miejsca noclegowe w Salonikach Carskich. Są to sypialne wagony kolejowe przearanżowane na luksusowe, carskie wnętrza. A może kąpiel w ruskiej bani? Na terenie obiektu znajduje się tradycyjna sauna - czy można wyobrazić sobie lepiej spędzony, zimowy wieczór?

Coś na ząb

W zabytkowej Restauracji Carskiej królują lokalne dania. Można znaleźć bogatą gamę dziczyzny skomponowaną z różnorodnymi darami puszczy: trawą żubrową, grzybami, jagodami, czy borówkami. Znajdziemy też dania nawiązujące do klimatu miejsca, można bowiem zjeść tutaj tradycyjne dania rosyjskie, takie jak bliny gryczane, soliankę, czy pielmieni mięsne. W menu napojów znajdziemy piwa z lokalnego browaru, nalewki, a także naszą najsłynniejszą wódkę, która swoją kolebkę ma właśnie w Białowieży, czyli Żubrówkę. To wszystko w zabytkowych wnętrzach, z klimatem schyłku XIX wieku.

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy