Ruchome wydmy: Słowiński Park Narodowy
Niesione przez wiatr ziarenka piasku cierpliwie, dzień po dniu, rzeźbią krajobraz o wyjątkowej urodzie. To królestwo dzikiej natury i pokaz jej siły.
Słowiński Park narodowy jest jedynym takim miejscem w Europie. Mamy tu dwa duże jeziora (Łebsko i Gardno) i kilka mniejszych. Są torfowiska, bagna, lasy oraz wyjątkowe wydmy ruchome.
Kiedy w roku 1976 powstawał park, miał powierzchnię 18 tys. ha, dzisiaj to już 32 tys. ha. Do parku można dostać się albo od strony Łeby, albo Czołpina.
Część "łebska" jest lepiej zagospodarowana turystycznie. Od parkingu jeżdżą meleksy. Stąd trafimy do najwyższej wydmy, tzw. Łączki (wys. 42 m.) Po drodze, w Rąbce, znajduje się poniemiecki poligon.
Ciekawsza i dziksza jest trasa koło latarni morskiej w Czołpinie. Widoki, z wyłaniającym się znad wydm Bałtykiem, zapierają dech w piersiach. Naszym zdaniem ta droga jest piękniejsza, mało na niej turystów, ale do morza jest dalej i jest bardziej męcząca.
Występuje tu ponad 260 gatunków ptaków, z czego 170 regularnie gniazduje. Trasa przez wydmy doprowadzi nas do najpiękniejszej plaży w Europie. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy tu tylko gośćmi. Gospodarze kontaktu z nami wolą raczej unikać.