Schodzimy do podziemia

Aktualizacja

Zwiedzasz świat, jeździsz tu i tam, a w Kopalni Soli Wieliczka nie byłaś? Musisz to nadrobić. Ten niezwykły obiekt zachwyca pod każdym względem i budzi respekt dla pracy górników. To trzeba zobaczyć na własne oczy - przynajmniej raz w życiu.

W Kopalni soli w Wieliczce
W Kopalni soli w Wieliczce123RF/PICSEL

Szczęść Boże, pozdrawiają się górnicy, bo zwykle dzień dobry jest dla tych, co pracują na górze, a zejście do kopalni niegdyś przypominało wyprawę w czeluści bez dna.

Dziś, kiedy światło kaganka zastąpiło nowoczesne oświetlenie, możemy śmiało zaprosić na niezwykłą wyprawę w głąb ziemi, ale witać będziemy się tak samo. Kopalnia dla każdego Dla dużych i małych. Z rodziną i w grupie przyjaciół. Spokojnie lub ekscytująco. W Kopalni Soli "Wieliczka" każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcesz zobaczyć zabytkową Kaplicę św. Kingi i inne, nie mniej piękne miejsca, powinnaś wybrać się na najbardziej znaną Trasę Turystyczną.

Schodząc coraz głębiej pod ziemię, turyści odwiedzają niezwykłe miejsca, wykute w soli komory, niesamowite podziemne jeziora, unikatowe solne rzeźby, wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię.

Chcesz od podszewki poznać pracę kopalni, możesz odbyć wyprawę Trasą Górniczą. Wygodny roboczy strój, górniczy kask na głowę, lampa i ruszasz do kopalni. A jeśli marzy Ci się zobaczenie urokliwych kaplic i kapliczek w drewnie i soli, wybierz Szlak Pielgrzymkowy. Po długim marszu czas na strawę. W kopalni funkcjonuje w pełni wyposażone zaplecze gastronomiczne z doskonałą kuchnią. A to zaledwie przedsmak tego, co oferuje Kopalnia Soli w Wieliczce...

Figury z soli
Figury z soli123RF/PICSEL

 Wielickie kaplice

Praca pod ziemią, w nieustannym zagrożeniu powodowała, że górnicy zawsze byli religijni. Dlatego budowali podziemne kaplice, by oddać się modlitwie. Najważniejsze z nich można podziwiać zwłaszcza na Szlaku Pielgrzymkowym. Uzdrowisko pod ziemią Turnusy rehabilitacyjno-lecznicze

 Czy wiesz, że...

Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów i sięga do głębokości 327 metrów. Pod ziemią można by było ukryć całą wieżę Eiffla. Najwyższą dostępną salą jest Komora Stanisława Staszica. Odległość pomiędzy "stropem" a "spągiem" dochodzi do 50 metrów.

 Święta Kinga

Według legendy, to właśnie za sprawą tej węgierskiej księżniczki sól przywędrowała do Polski. Dlatego jest ona patronką wielickich górników, a kaplica nosząca jej imię jest najpiękniejszą w kopalni.

Kaplica św. Kingi
Kaplica św. Kingi123RF/PICSEL

Uzdrowisko pod ziemią

Unikatowy mikroklimat sprzyja osobom cierpiącym na schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Możesz tu nawet spędzić noc.

 Turnusy rehabilitacyjno-lecznicze

Możesz tutaj wykupić sobie pobyt lub dostać się ze skierowaniem w ramach kontraktu z NFZ. Refundacja obejmuje tylko dzienny pobyt ambulatoryjny. Praca pod ziemią, w nieustannym zagrożeniu powodowała, że górnicy zawsze byli religijni. Dlatego budowali podziemne kaplice, by oddać się modlitwie. Najważniejsze z nich można podziwiać zwłaszcza na Szlaku Pielgrzymkowym. Uzdrowisko pod ziemią

Kopalnia wydarzeń

W wielickich podziemiach odbywają się m.in. koncerty muzyczne, wystawy, gale bokserskie, turnieje tańca, mecze piłki nożnej. Sól ma wiele barw. Może być biała, szara, zielonkawa. Tajemne chodniki, solankowe jeziora, solne i drewniane kaplice to uczta dla oczu.

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas