Reklama

Sella Ronda: Narciarski raj w sercu Dolomitów

Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach.

Zdecydowanie najsłynniejszy w Dolomitach jest zespół tras i wyciągów Sella Ronda – otacza on piękny masyw górski Sella. Trasami można pokonać cztery znane przełęcze: Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Gardena, Passo Sella. Sella Ronda nazywana jest także narciarską karuzelą, ponieważ pokonuje się ją dookoła albo kierując się zgodnie ze wskazówkami zegara, lub w przeciwnym kierunku.

Główne trasy są zaznaczone zielonym i pomarańczowym kolorem, co ułatwia orientację i wjazd na wybrany szlak. Dodatkowo z kurortów rozbiegają się promieniście nitki wyciągów i tras narciarskich, którymi można dojechać do sąsiednich dolin i miejscowości. Sella Ronda jest również dostępna dla turystów zmotoryzowanych, ponieważ wszystkie miejscowości łączą dobrze utrzymane i przejezdne zimą alpejskie drogi. Przecinają wspaniałe widokowe przełęcze, z których najwyższa, Passo Pordoi, leży na wysokości 2242 m n.p.m. Sam wjazd na nią samochodem, pokonując strome serpentyny, przytrzymuje dech w piersiach z zachwytu i... z trwogi.

Reklama

Smaki tyrolskiej kuchni

Dolomity to także tyrolska kuchnia, która nie tylko słynie ze smaku, ale także potrafi pokrzepić. Jednym z najpopularniejszych dań jest zapiekanka zwana herrengröstl – składająca się najczęściej z mięsa (kiełbasy), jajek, ziemniaków i cebuli. Amatorom pierogów polecamy smażone tirtlen – są okrągłe z różnymi farszami: szpinakowo-serowym, z zasmażanej kiszonej kapusty z cebulą lub z ziemniakami i serem.

Popularne są również knedle, czyli knoedel w wersji mięsnej, oczywiście z tyrolską wędzonką, lub jarskiej z dodatkiem sera Graukäse. Na deser zamawiamy rzecz jasna strudle z jabłkami z południowotyrolskich sadów. Dorośli mogą pokrzepić się na rozgrzewkę bombardino, czyli lekkim napojem alkoholowym na bazie ajerkoniaku z bitą śmietaną.

Przydatne informacjeKarnet narciarski Dolomiti Superski to możliwość korzystania z wyciągów w regionie Selli Rondy, Marmolady, a także np. w Cortinie d’Ampezzo oraz masywie Kronplatz. Więcej informacji na: www.dolomitisuperski.com.

Osoby, które nie jeżdżą na nartach, ale chcą skorzystać z widokowych kolei linowych, mogą kupić punktowy karnet Dolomiti Superski.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy