Reklama

Reklama

Śladami bursztynu

Niektóre panie dałyby się pokroić za naszyjnik z tych pięknych, złocistych bryłek. Ale nie tylko biżuteria zdobi największe kolekcje jantaru w Polsce…

Bursztyn bałtycki był i jest wysoko cenionym oraz pożądanym kamieniem ozdobnym. Ale czy wiesz, że w naszym kraju przetwarza się większość światowych zasobów bursztynu, a na wykopanie czeka pod ziemią – wedle ostrożnych szacunków – ponad tysiąc ton? Nic więc dziwnego, że ten fascynujący kamień na całym świecie jest tak bardzo kojarzony z Polską.

Tajemnice jantaru

Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed milionów lat. Od zawsze był uważany za kamień magiczny i przyjazny człowiekowi. Używany był nie tylko do celów zdobniczych i leczniczych, ale też użytkowych. Jeśli chcesz się przekonać na własne oczy, jakie cuda można z niego wyczarować, odwiedź w wakacje największe kolekcje bursztynu w Polsce.

Reklama

Skarby w muzeach

W Gdańsku i regionie pomorskim zlokalizowanych jest kilkaset zakładów i pracowni, które zaopatrują w bursztynowe wyroby sklepy i galerie na całym świecie. W gdańskim Muzeum Bursztynu, które jest usytuowane w Wieży Więziennej na Targu Węglowym, na trzech piętrach można obejrzeć bogatą kolekcję bursztynu w formie naturalnej, biżuterii, obiektów rzemiosła i sztuki współczesnej.

Muzeum jest w części multimedialne – na elektronicznych tablicach można przeczytać sporo informacji o historii i pochodzeniu bursztynu, pooglądać zdjęcia czy dowiedzieć się, jak jest wydobywany. Przy okazji możesz zobaczyć tu także wystawę historyczną i cele więzienne. Zwiedzając te ostatnie, słyszymy szepty więźniów, a w sali tortur rozchodzą się krzyki i jęki. Jeśli jednak nie uda Ci się dotrzeć w wakacje do stolicy polskiego bursztynu, masz jeszcze kilka możliwości. Słupsk, Jantar, Stegna, Malbork, Warszawa, Kraków czy Łomża… Prawda, że szanse rosną?

Bursztyn i jego moce

Bałtyckie złoto znalazło zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają, by przy sercowych dolegliwościach włożyć kawałeczki bursztynu do kieszeni koszuli i nosić je przy sobie. Jantar cieszył się również uznaniem sławnego zielarza, ojca Czesława Klimuszki.

Nalewkę bursztynową według jego przepisu możesz kupić w sklepie zielarskim lub sama przygotować. Okruchy bursztynowe potrzebne do jej przyrządzenia zbierz nad morzem, kup na giełdzie minerałów lub w sklepie zielarskim.

Przepis: 50 g nieoszlifowanego i umytego w gorącej wodzie bursztynu zalej 1/2 litra spirytusu 95%. Zaleca się naczynie ze szkła białego lub brązowego. Po 10 dniach nalewka gotowa. Ten złocisty napój pomaga przy zapaleniu oskrzeli, płuc, przeziębieniu i infekcjach bakteryjnych.
Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje