Śladami najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce
Ruiny zamków, podziemne korytarze, jaskinie, dna jezior – takie okolice kuszą odkrywców. Wiele zagadek czeka jeszcze bowiem na rozwiązanie.
W Polsce jest podobno ponad sto miejsc, gdzie mogą być ukryte skarby. O niektórych krążą legendy sprzed wieków... Jednak większość opowieści o zaginionych cennych przedmiotach oparta jest na faktach.To historie o zrabowanych i ukrytych w czasie drugiej wojny światowej drogocennych wyrobach i dziełach sztuki. Od wieków tak bywało, że wartościowe przedmioty ginęły w zawierusze wojennej, a najwięcej ukrytych fortun pochodzi z barbarzyńskich najazdów.
Najwięcej emocji wzbudza złoto
Dlatego wciąż krążą legendy o złotych dukatach ukrytych w jaskiniach czy o skarbie Zygmunta Augusta – milionie złotych dukatów, bo tyle według kościelnych zapisków, wynosił osobisty majątek króla. Kosztowności zgromadził w swojej rezydencji w Knyszynie. Tuż po jego śmierci doszło do grabieży majątku. Większość złota ukradli dworzanie, ale ponoć jednemu ze służących udało się ocalić sporą część cennego kruszca i wrzucić do jednej z knyszyńskich studni.
Bezcenne mogą być nie tylko dukaty...
... czego najlepszym przykładem jest Bursztynowa Komnata, której ściany pokrywały pieczołowicie obrobione kawałki bursztynu (płaskorzeźby, herby i mozaiki). W 1716 r. gabinet z bursztynu trafił do rąk cara Piotra I Wielkiego jako dar od króla Prus, żeby ponad dwieście lat później, podczas najazdu hitlerowskich Niemiec, wrócić do Królewca, i zaginąć...
Skarb Talleyrandów
Cenne obrazy, listy i księgozbiór zgromadzony w żagańskim pałacu przez księżną Dorotę de Talleyrand-Périgord zostały spakowane przez hitlerowców w 1944 r. Mieli plany ukrycia ich gdzieś w okolicy Żagania, ale do dziś nie wiadomo, gdzie schowano ponad 40 skrzyń. A były w nich m.in. bezcenne listy do księżnej od Fryderyka Chopina i Aleksandra Fredry. Niemieccy historycy wycenili zbiory sztuki na 4 mln marek.
Morskie Oko i Jaskinia Mylna
Legendy o zatopionym lub ukrytym złocie... Górale chętnie opowiadają o szkatule z perłami zagubionej przez weneckiego kupca, która jakimś cudem znalazła się w Morskim Oku i być może ciągle tam leży. Inna legenda mówi o królu złotych węży, który pilnuje kociołka złota zatopionego przez zbójników w największym jeziorze Tatr.
Jego dno wiele razy przeszukiwano, ale na razie ani pereł, ani dukatów nie znaleziono. A ponieważ w Tatrach Zachodnich jest ponad 800 jaskiń, krąży wiele opowieści o znajdujących się w nich skarbach. W grotach ukrywali się bowiem rozbójnicy, którzy w niedostępnych miejscach skrywali złoto zrabowane bogatym.
Środa Śląska: cenne znalezisko
Odnaleziony skarb w tym małym mieście na Dolnym Śląsku w 1985 r. oraz 1988 r. świadczy o tym, że można natrafić na bezcenne przedmioty nawet po wielu wiekach od chwili ich ukrycia. Odnaleziono wówczas ko- lekcję średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich z XIV w. o łącznej wartości około 250 mln zł! Niektórzy twierdzą, że w okolicy może być więcej skarbów...
Zamek w Szymbarku
Brsztynowa Komnata. To arcydzieło gdańskich bursztynników z początku XVIII w. jest chyba najbardziej poszukiwanym skarbem od czasów II wojny światowej. Miejsc, gdzie może być ukryta w Polsce, wskazywano... kilkadziesiąt! Szukano jej m.in. na zamku w Człuchowie, w ruinach zamku w Szymbarku, Górach Sowich, w Srebrnej Górze, w Mamerkach koło Węgorzewa.
Jak na razie jednak tylko jedno jest pewne – komnata została zrabowana w 1941 r. przez wojska hitlerowskie z pałacu cara i rok później przewieziona do Królewca. I... że jest warta co najmniej pół miliarda dolarów!
Jak dojechać do miejsc, o których piszemy
Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku, to około 25 km od Zakopanego – dojeżdżamy do Palenicy Białczańskiej, a pozostałe 8 km pokonujemy pieszo lub dorożką, a zimą saniami.
Szymbark i ruiny zamku znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Iławy. Srebrna Góra – nieopodal tej wsi na Dolnym Śląsku, w powiecie ząbkowickim (w gminie Stoszowice), jest słynna twierdza, którą można zwiedzać z przewodnikiem (różne trasy, także nocne zwiedzanie). Środa Śląska – znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim (od Wrocławia to niecała godzina jazdy). Żagań to miasto w województwie lubuskim, siedziba powiatu żagańskiego (ok. 40 km od granicy polsko-niemieckiej).