Reklama

Reklama

Świat przed tobą: Tunezja

​Tylko tu możemy podziwiać wschód słońca nad morzem, a zachód na pustyni.

Ciepłe morze, piasek Sahary, oazy i liczne starożytne zabytki. A do tego pogoda jak na zamówienie. Taka jest Tunezja. Jeśli do tego dodamy przystępne ceny i serdeczność mieszkańców, to możemy być pewni, że urlop spędzony w tym kraju, będzie udany.

Gorące plaże i słone miraże

Podróż po Tunezji najlepiej rozpocząć od wyspy Dżerba (Djerba), ponieważ latem ma bezpośrednie połączenia lotnicze (także z Polską). Słynie ona z pięknej plaży Sidi Mahres. Piaszczystej, łatwo dostępnej i ciągnącej się przez niemal 13 kilometrów. Można na niej nie tylko zażyć słonecznej kąpieli, lecz także przejechać się po niej konno. A gdy upał zbyt mocno będzie doskwierał, w licznych barach znajdziemy orzeźwiające koktajle.
Dżerba ma dogodne połączenia z lądem - promem lub drogowe - groblą, wybudowaną jeszcze w czasach rzymskich! Jest więc idealnym miejscem, by ruszyć w głąb kraju.

Warto wybrać się na wycieczkę do Matmata. To niewielka miejscowość znajdująca się w rejonie gór Dżabal Matmata. A w niej... niesamowita atrakcja - wydrążone w skałach domy, które są udostępniane turystom. Głębokość tych siedlisk sięga nawet 12 metrów. Ich ściany pobielone są kredą. Latem przenika do nich świeże powietrze, co w upały daje wytchnienie.

Reklama

Dalej "nasza karawana" kieruje się ku wyjątkowemu zjawisku przyrodniczemu - słonemu jezioru Chott El Jerid. Wędrując po jego dnie (w miesiącach letnich woda z niego wyparowuje), łatwo możemy doświadczyć mirażu. Przeżycie jest po prostu niezapomniane.

A niedaleko, w Ong Jmal, jest niezła gratka dla kinomaniaków - tam kręcono słynne "Gwiezdne wojny". Gdy upał zacznie doskwierać, warto wyruszyć do wodospadu w okolicach Tamerzy. W jego chłodnej wodzie z pewnością poczujemy się jak w raju.

To naprawdę warto zjeść

Kuchnia tunezyjska jest prosta, ale wyborna. Warto spróbować, jak smakuje brik - smażony na oleju placek z tuńczykiem i jajkiem w środku. Godne polecenia też owoce morza.

Dżerba - wyspa trzech religii

Synagoga La Ghriba. Najstarsza  w Afryce Północnej i jedna z najstarszych na świecie. Odwiedzana  jest przez setki pielgrzymów. Grecka Cerkiew Prawosławna św. Mikołaja. To tu na wyspie  modlą się Chrześcijanie  obrządku wschodniego.  Meczet Fadhloun. Pochodząca  z XIV wieku świątynia przyciąga uwagę białymi kopułami. W zamierzchłych czasach pełniła też funkcję obronną.

Woda życia, woda wytchnienia

Oaza Chebika. U podnóża pięknych gór Atlas znajduje się oaza Chebika. Istnieje ona dzięki źródłu tryskającemu z górskich skał. Doskonałe miejsce na odpoczynek. Morze Śródziemne. Jest w Tunezji źródłem pożywienia.  Ale nie tylko, bo plaże są wyjątkowo urokliwe, piaszczyste, łatwo dostępne. Idealne na rodzinne wakacje. Chott El Jerid to słone jeziora, które ciągną się na przestrzeni ponad 300 kilometrów. Po deszczu napełniają się wodą, która potem szybko paruje. I tak powstaje sól.

Karawana na wielbłądach

W Douz znajduje się wyjątkowa atrakcja. Można przejechać się na wielbłądzie  po Saharze i chociaż przez chwilę poczuć się jak władca pustyni. Podróż zajmuje zwykle godzinę.  Koszt takiej przyjemności to minimum  15 dinarów (czyli około 20 złotych).
MJ


Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy