Reklama

Tam nie wypoczniesz. Najbardziej niebezpieczne kraje świata w 2024 roku

Sytuacja na świecie nie należy ostatnio do stabilnych. Zresztą nie była taka chyba nigdy. Planując wyjazd z Polski, warto więc sprawdzić, czy miejsce, do którego się udajemy nie jest dla nas niebezpieczne.

Światowa "Mapa Ryzyka" opracowana przez "International SOS" klasyfikuje kraje pod względem bezpieczeństwa Uwzględnia ona różne czynniki, obejmujące zagrożenia takie jak terroryzm, wojny, niepokoje, rabunki, porwania i oszustwa. Pod uwagę brane są również klęski żywiołowe i infrastruktura transportowa. Kraje są oceniane w pięciu kategoriach ryzyka: od nieznacznego do ekstremalnego.

Więcej w serwisie: Tylko trzy godziny lotu z Polski. Hiszpańskie miasto kusi doskonałą kuchnią i łagodnym klimatem

Reklama

Najbardziej niebezpieczne kraje świata w 2024 roku


Według tej mapy, kraje takie jak Syria, Afganistan, Libia, Jemen i Republika Środkowoafrykańska są wśród najbardziej niebezpiecznych. Ekstremalne zagrożenie obejmuje również Strefę Gazy, niektóre regiony Iraku, Nigerii, Pakistanu, Somalii, Sudanu Południowego oraz obszar przygraniczny między Libanem a Syrią. 

W Europie sytuacja wygląda dość stabilnie i bezpiecznie. Wyjątkiem jest oczywiście Ukraina, gdzie z powodu wojny ryzyko podróżowania jest ekstremalnie wysokie. Niebezpiecznie jest również w pewnych rejonach Turcji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem.

Według oceny International SOS, Libia i Sudan Południowy to kraje o "ekstremalnym" zagrożeniu bezpieczeństwa. Taka kategoria obejmuje państwa, gdzie kontrola rządowa jest minimalna lub nieobecna, a prawo i porządek są niestabilne. 

Kraje zaliczane do kategorii o "wysokim" ryzyku, takie jak Wenezuela, Pakistan i Birma, są miejscami, gdzie często dochodzi do protestów. Te manifestacje mogą przybierać gwałtowny charakter i nierzadko skierowane są przeciwko obcokrajowcom. Sytuacje te wpływają na ocenę ryzyka bezpieczeństwa w tych krajach.

W Europie bezpiecznie - wyjątkiem Turcja i Ukraina

Norwegia, Finlandia, Dania, Islandia, Luksemburg, Szwajcaria, Liechtenstein, Andora i Słowenia, a także niektóre wyspy w Oceanii i Karaibach, mają ocenę "nieznaczne" ryzyko.  

Mapa ta jest szczególnie przydatna dla osób podróżujących służbowo i firm, ale również dla turystów. Dostarcza istotnych informacji o potencjalnych zagrożeniach w różnych regionach świata.

Każdy, kto wybiera się na wycieczkę zagraniczną w 2024 roku i nie jest w pełni obeznany z sytuacją w danym kraju, powinien odwiedzić stronę internetową polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy tam listę krajów i opisami i zaznaczonymi regionami i zagrożeniami, z jakimi możemy tam się spotkać.




 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy