Reklama

Reklama

Tani roaming

Wyjazd za granicę zawsze łączył się z ograniczeniem rozmów telefonicznych ze względu na wysokie koszty. Na szczęście niedługo to się zmieni!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy na zagranicznych wakacjach chcą rozmawiać przez telefon bez ogromnych rachunków.

Dzwonienie bez granic


Od 15 czerwca 2017 r. w całej Unii Europejskiej zostanie zlikwidowany roaming zagraniczny. Co to oznacza? Do tej pory polscy operatorzy połączenia z zagranicy obarczali nieporównywalnie większymi kosztami niż te krajowe. Nasz telefon łączy się bowiem z zagranicznymi sieciami, z którymi polski operator musi się podzielić zyskami.

Natomiast po porozumieniu, które niedawno zostało wynegocjowane, opłata za minutę połączenia, SMS-y i przesył danych komórkowych będzie taka sama jak u Twojego operatora, nieważne skąd (ale tylko w UE) będziesz dzwonić. To oczywiście odległa, dwuletnia perspektywa, ale już od teraz roaming ma stawać się coraz tańszy.

Reklama

Obniżka stawek

Już 1 lipca 2015 r. weszły nowe stawki poprzez ponowne przeliczenie kursów wyznaczonych w rozporządzeniach unijnych. Maksymalna stawka (z VAT) minutowa za połączenia: wychodzące to 95 gr, przychodzące 25 gr. Za SMS wychodzący, bo przyjmowanie wiadomości w każdym kraju UE jest bezpłatne, to 30 gr.

Za transmisję danych (za 1 MB, liczona co 1 kB) i każdy MMS zapłacisz w Unii Europejskiej 1 zł. Kolejna większa obniżka czeka nas też od 30 kwietnia 2016 r., więc czekając na zniesienie roamingu, już odczujemy spadek cen za połączenia z zagranicy.

Co, jeśli nie telefon?


Można jednak utrzymywać kontakt z rodziną na zagranicznych wakacjach, nie korzystając z wciąż drogiego połączenia telefonicznego. Standardem w hotelach jest już przecież bezprzewodowy internet. Można więc porozumiewać się za pomocą e-maili, ale także porozmawiać poprzez globalną sieć.

Żeby dzwonić zupełnie bezpłatnie, warto zainstalować na swoich smartfonach (albo laptopach) komunikatory głosowe i wideo. Najpopularniejsze programy to Skype, Facebook Messenger, Hangouts i Viber. Jakość rozmów zależy oczywiście od szybkości dostępnego internetu, ale przy stabilnym połączeniu możesz się cieszyć bezpłatnymi rozmowami!

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy