Toruń. Miasto niespodzianek

Jeden z najstarszych polskich grodów, prócz historycznej zabudowy oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny.

Rynek Nowego Miasta z Ratuszem Nowomiejskim
Rynek Nowego Miasta z Ratuszem NowomiejskimMarek ZajdlerEast News

Miasto Mikołaja Kopernika to nie tylko piernikowe smakołyki. Jego wizytówką jest starówka - jedna z nielicznych, które przetrwały II wojnę światową, dzięki czemu możemy podziwiać oryginalne, średniowieczne, gotyckie mury. To na ich terenie znajduje się polska Krzywa Wieża - baszta miejska, której odchylenie od pionu wynosi aż 1,46 m.

Przechadzka wąskimi uliczkami pozwoli ci odnaleźć wśród staromiejskich kamieniczek perełki architektury, na czele z Kamienicą pod Gwiazdą, Apteką Królewską oraz Dworem Artusa. Na Rynku Staromiejskim, u stóp ratusza, znajduje się pomnik najsłynniejszego mieszkańca tego miasta, czyli Mikołaja Kopernika. Wystarczy wejść na ratuszową wieżę, by cały ten historyczny krajobraz obejrzeć z lotu ptaka.

Jeśli jesteś miłośnikiem wystaw, zajrzyj do mieszczącego się w ratuszu Muzeum Okręgowego. To jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Zgromadzono tu bogatą kolekcję sztuki gotyckiej, biżuterii i malarstwa. Zwróć również uwagę na wystrój średniowiecznej Sali Sądowej.

Neogotycki gmach Poczty Głównej przy Rynku Staromiejskim, z lewej późnobarokowy Kościół Ducha Św., Toruń
Neogotycki gmach Poczty Głównej przy Rynku Staromiejskim, z lewej późnobarokowy Kościół Ducha Św., ToruńMarek ZajdlerEast News

By poczuć klimat dawnego miasta, wybierz się także do Muzeum Kopernika, którego atrakcją, oprócz świetnie oddanej pracowni naukowca, jest makieta średniowiecznego Torunia wzbogacona nowoczesnym programem wykorzystującym światło i dźwięk. Jak na rodzinne miasto astronoma przystało, w Toruniu znajduje się także imponujące Planetarium, które oferuje wystawy i interaktywne urządzenia w salach Geodium i Orbitarium oraz kilkanaście multimedialnych projekcji. Warto jednak wcześniej zarezerwować bilety, ponieważ miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.

Ze starówki można dotrzeć na Bulwar Filadelfijski, skąd ruszają wycieczki statkami po Wiśle. Nieopodal, przed Bramą Mostową, znajduje się przystań łodzi o nazwie Katarzynka, która zabiera turystów na przeciwległy brzeg Wisły - do rezerwatu i punktu widokowego na Kępie Bazarowej, skąd najlepiej widać panoramę Starego Miasta.

Do obowiązkowych punktów programu należy też wizyta w najstarszej toruńskiej świątyni, czyli Katedrze św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Może się ona pochwalić największym w kraju średniowiecznym dzwonem - tzw. Trąba Boża (Tuba Dei) waży ponad 7 ton i ma 2,27 m średnicy! Niestety, obecnie dzwon bije tylko kilka razy w roku z okazji największych świąt.

Oczywiście pobyt w Toruniu nie liczy się, jeśli nie skosztujesz tutejszych słynnych pierników. Zaczęto je wypiekać w XIII w. Według miejskiej legendy jeden z czeladników przez pomyłkę zalał chlebową mąkę miodem, a nie wodą. Do tej pory prawdziwy piernik wytwarzany jest tu z mąki i miodu, z dodatkiem korzennych przypraw, ale bez jajek. W Muzeum Piernika o pełnych godzinach zaczynają się pokazy tradycyjnego wypieku z użyciem XVI-wiecznych narzędzi i technik. Własnoręcznie przygotowane słodkości można zabrać na pamiątkę.

Anna Kryńska

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas