Reklama

Tu Polacy wypoczywają na golasa. Plaże naturystów nad Morzem Bałtyckim

Naturyzm w Polsce to wciąż coś, co wywołuje zdziwienie. Głównie przez to, że wielu uważa go jedynie za praktykowanie nagości w miejscach publicznych, a tak naprawdę ma on zupełnie inny cel. Nad Morzem Bałtyckim jest kilka plaż, na których można wypocząć nago. Gdzie je znaleźć?

Nudyzm a naturyzm. Jaka jest różnica?

Naturyzm to rzeczywiście praktykowanie nagości w miejscach do tego wydzielonych, ale jego celem jest życie bliżej natury. Poza tym ma on za zadanie wyrażać szacunek nie tylko do swojego ciała, ale także innych oraz całej przyrody. Osoby wyznający filozofię naturyzmu deklarują proekologiczne poglądy i rezygnują z ubrań, gdy nie są im potrzebne, a wręcz przeszkadzają, czyli m.in. na plaży, w saunie i łaźni. 

Warto wspomnieć, że istnieje również coś takiego jak naturyzm rodzinny, który opiera się na chodzeniu po domu nago. Jego celem jest m.in. pomoc dzieciom w zapoznaniu się ze swoimi ciałami. Ten rodzaj naturyzmu budzi niemałe kontrowersje i jest szeroko krytykowany.

Reklama

Mówiąc o wypoczynku nago, trzeba zwrócić uwagę na różnice między naturyzmem a nudyzmem. Między innymi w Stanach Zjednoczonych te terminy stanowią synonimy, w Europie jednak mają odmienne znaczenia. 

Nudyzm w głównej mierze opiera się na rezygnacji z ubrań dla czerpania przyjemności z bycia nago. Natomiast naturyzm tak jak wyżej wspomniano ma on głębsze znaczenie związane, chociażby z ekologią i bliskością z naturą. Według naturystów pozbycie się ubrań korzystnie wpływa na zdrowie i przy okazji odpręża. W obu przypadkach nie ma mowy o ekshibicjonizmie i dążeniu do aktywności seksualnej z tytułu nagości. Ponadto przedstawicieli tych nurtów zazwyczaj można spotkać w specjalnie wydzielonych do tego miejscach takich jak plaże czy sauny. 

Samo pojęcie "naturyzm" stworzył Jean Baptiste Luc Planchon w 1778 roku, a więc nie jest to jedynie moda, która przeminie z czasem. Naturyści to ludzie w różnym wieku i o ile w innych europejskich krajach nurt ten jest znacznie popularniejszy niż w Polsce, to w naszym kraju również można znaleźć miejsca, by wypocząć bez ubioru.

Wypoczynek na golasa

Polska pod względem naturyzmu wypada nieco słabiej względem innych europejskich państw. Najlepiej ma się on w Europie Zachodniej m.in. w Niemczech, Francji, Holandii i Hiszpanii. Uznaje się, że jednym z pierwszy państw, które otworzyły się na naturystów była Chorwacja, gdzie z biegiem lat powstało mnóstwo kempingów naturystycznych. 

W Polsce również istnieją miejsca stworzone specjalnie dla naturystów i nudystów. Przyjrzyjmy się, gdzie nad Morzem Bałtyckim można znaleźć takie plaże.

Plaże w Polsce, na których można wypocząć bez ubrań

W Polsce, z resztą jak w wielu innych krajach, nagość to wciąż temat tabu. Dla wielu plaże naturystów oraz nudystów są po prostu miejscami dla golasów, ale tak naprawdę nie mają one nic wspólnego z erotyką. Nad Morzem Bałtyckim jest  kilka plaż, na których można wypocząć nago bez skrępowania. Oto one: 

 • plaża w Międzyzdrojach-Lubiewie, 
 • plaża w Pogorzelicy,
 • plaża w Grzybowie, 
 • plaża w Unieściu, 
 • plaża w Rowach, 
 • plaża w Łebie, 
 • plaża w Dębkach, 
 • plaża w Chłapowie, 
 • plaża w Chałupach, 
 • plaża w Piaskach, 
 • plaża w Juracie, 
 • plaża w Gdańsku Stogach.

Jak zachowywać się na plaży naturystów i nudystów?

Wybierając się na plaże, na których królują nudyści i naturyści trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim nie należy się nadmiernie przyglądać innym plażowiczom. Mimo że naturyści nie mają nic przeciwko wypoczynkowi bez ubrań, nie chcą, by ktokolwiek się w nich wpatrywał, bo nie należy to do komfortowych sytuacji. 

Po drugie nie ma mowy o komentowaniu ciał innych osób, zarówno pod względem pozytywnym, jak i negatywnym. Ponadto robiąc zdjęcia, trzeba uważać, by nie sfotografować obcych osób. Każda z plaż rządzi się swoimi prawami, a na niektórych obowiązuje bezwzględny zakaz wyjmowania aparatów. Poza tym wszelkie podteksty seksualne są zakazane.    

***

Zobacz także:

Tajlandia. Raj, w którym szybko możesz trafić za kratki

W tych krajach spędzisz wakacje w maseczce. Sprawdź, gdzie wracają obostrzenia

Wakacje w Polsce. Te kierunki wybierz, jeśli masz dosyć tłumów

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama